Archív

Výber plastového okna – nerozhodujte sa len podľa ceny

Výber najdrahšej ponuky na plastové okná, ani najlacnejšieho prevedenia nemusí byť pre vás správny. Niekedy sa domnievame, že ak si vyberieme to najdrahšie z ponuky, vyberáme pre nás to najlepšie. Niekto si tiež myslí, že najlacnejšie bude rovnako kvalitné a vhodné ako iné, drahšie varianty.

pr1.jpg

Pred výberom okien na náš dom, byt, vchod, či firmu, sa musíme vždy pozrieť na stavbu komplexne a určiť si priority pri rozhodovaní. Ako je objekt využívaný, spôsob vykurovania, obdobie využívania objektu a podobne.

Plastové (rovnako aj hliníkové a drevené) okná môžu mať rozličné tepelnoizolačné vlastnosti, rozličnú kvalitu a aj rozličnú výbavu.

Tepelnoizolačné vlastnosti plastových okien sú závislé najmä od zvoleného skla a tiež od profilového systému. Dnes sa už skutočne odporúča takmer na všetky typy stavieb izolačné 3-sklo, ktoré pokiaľ je vhodne zvolené, má dvojnásobné izolačné vlastnosti ako 2-sklo. Aj keď skla je v ploche okna viac, ako samotného plastového profilu, aj tento má vplyv na tepelnoizolačné vlastnosti okna ako celku. Lepšie izolačné vlastnosti má profil so 6 komorami a hrúbkou nad 80 mm, ako profil s 5 komorami a hrúbkou napr. 70 mm. Taktiež paušálne môžeme povedať, že pokiaľ sú v profile 3 tesnenia, okno má lepšie izolačné vlastnosti ako okno z profilu s 2 tesneniami.

Pokiaľ vyberáme okno na dom a je jedno, či je to novostavba, alebo pri rekonštrukcii, jednoznačne je nutné voliť okná s 3-sklom a lepším profilom s 3 tesneniami. V dome platí majiteľ za reálne spotrebované energie na vykurovanie. Ak by sme potrebovali vymeniť okná na staršom byte, kde sa platí za vykurovanie podľa inštalovaných meračov, súčasne podľa podlahovej plochy a počtu obyvateľov bytu, je voľba 3-skla a drahšieho profilu s lepšími izolačnými vlastnosťami ekonomicky nerentabilná. Najjednoduchšiu voľbu asi budeme mať pri výbere plastových okien do nevykurovaných objektov (napr. samostatne stojaca garáž pri rodinnom dome, spoločné priestory v bytovom dome, a pod.), ale aj objekty, kde sa vykuruje len niekoľkokrát za zimu (napr. chata, využívaná najmä mimo zimy). Tu nám rovnako dobre poslúžia okná s 2-sklom a jednoduchším profilom s dvomi tesneniami.

pr2.jpg

Kvalita plastového okna je parameter, ktorý nemožno brať na ľahkú váhu. Pokiaľ sa okno otvára, teda nejedná sa o fixné zasklenie (pri ktorom by sme mohli uvažovať nad voľbou aj tej najlacnejšej varianty) musíme mať na zreteli, že okno sa skutočne môže pokaziť. Náchylné na poškodenie, či predčasné opotrebenie je najmä kovanie. Negatívne sa môže prejaviť aj nekvalitný profil a to najmä deformáciou, či zmenou farby, ale predčasne môžu stratiť svoje vlastnosti aj tesnenia a vtedy okno netesní a vôbec si neplní svoju funkciu. Kvalitu nie je jednoduché overiť, no pri výbere okna sa pozerajte na značku profilu, z ktorého je okno vyrobené. Malo by sa jednať o známu značku profilu o ktorom budú na internete určite státisíce záznamov. Tiež voľba dodávateľa okna zohráva rolu, lebo aj z dobrého profilu sa dá vyrobiť nedobré okno. Uprednostnite priamo výrobcu, kvôli zázemiu a lepšej schopnosti garantovať kvalitu a poskytovať záručný, či pozáručný servis.

Výbavou plastového okna, na ktorú sa často nepozerá, myslíme napr. počet bezpečnostných prvkov, doplnenie atraktívnej kľučky, dizajnové skryté pánty, polohovateľnú ventiláciu, senzory pre zabezpečovací systém, alebo skryté odvodnenie. Opýtajte sa aj na tieto súčasti okna, pokiaľ sú pre vás zaujímavé.

Nevyberajte len podľa ceny, veď vy možno nepotrebujete najdrahšie okno, rovnako tak predíďte sklamaniu z voľby najlacnejšej varianty. Venujte nákupu okien patričnú pozornosť a vyberajte z viacerých ponúk od viacerých predajcov.