12.03.2012

Zariadili a vymaľovali ste byt podľa najnovších trendov a napriek tomu sa vám zdá, že k dokonalosti a vašej spokojnosti mu niečo chýba? Pripadá vám vaše bývanie nudné, stále rovnaké a bez „duše“? Vyskúšajte samolepky na stenu (Wall Stickers).

Na prvý pohľad sa nelíšia od klasických samolepiek, sú však priestorovo väčšie a navyše sú vyrobené z vysoko priľnavého materiálu, ktorý zabezpečí dokonalé prilepenie na stenu (a nielen tam). Okrem toho je tento materiál veľmi ľahko umývateľný a jeho dlhá životnosť je tiež veľkým plusom.
História nálepiek na stenu siaha mnoho rokov dozadu. No až donedávna sa brali, ako okrajový sortiment pri predaji interiérových doplnkov. Jedným z prvotných stimulov pre ich vznik bola snaha pomôcť rodičom, ktorí majú doma malého „umelca“ – dieťa, čo s obľubou skrášľuje steny bytu svojimi výtvarnými kreáciami. Mnohí viete, že je priam nemožné dokonale vyčistiť stenu, popísanú a pomaľovanú ceruzkami, voskovými farbičkami, či fixkami.

Oprava takejto steny je vo väčšine prípadov možná len premaľovaním. A to je práca náročná nielen na čas, ale aj financie. Tak sa začali využívať práve samolepky na stenu, ktoré mali dostatočne veľké rozmery, aby lacným a rýchlym spôsobom prekryli na prvý pohľad nenávratne zničené miesta kedysi peknej maľovky na stene. Postupom času sa však samolepky stali akýmsi módnym trendom, ktorý nielenže zvýraznil interiér a podčiarkol osobnosť, výnimočnosť a kreatívne cítenie majiteľa bytu, ale prispel aj k rozvoju výtvarnej stránky bytu – umenia, zvaného Wall-Art, ktoré si môže vyskúšať ktokoľvek. Aj človek, ktorý vôbec nemá výtvarné schopnosti.

Prvý ozajstný boom zažili samolepky na stenu približne pred dvoma rokmi, kedy sa z okrajového predajného sortimentu vyšvihli na primárny. Vo veľkom sa začali objavovať kamenné aj internetové obchody, ktorých gro predaja tvorili práve nálepky. A takmer okamžite zaznamenali úspech. Výrobcovia sa chopili príležitosti a zamestnali vynikajúcich dizajnérov, náplňou práce ktorých bolo hlavne vytvárať vzory a kombinácie, čo sa hodia do akéhokoľvek interiéru bez toho, aby záležalo, či sa jedná o storočný dom, alebo novobyt. Zdá sa, že to bola naozaj správna voľba. Samolepky na steny sú dokonca vážnym konkurentom predtým obľúbených tapiet.

V čom tkvie ich kúzlo? Preč sú časy, keď stena bytu bola vymaľovaná základnou farbou a doplnená „valčekovým“ vzorom. Jednofarebné steny boli a sú trendom, no napriek obľúbenosti vyzerajú dosť nezáživne a stroho. Aj napriek stále módnemu rozmiestňovaniu obrazov v rámoch či bez sa stáva čoraz obľúbenejším urobiť samotnú stenu, ako obraz. Maľovanie vzorov, tvarov a farebne skombinovaných obrazcov priamo na stenu je však práca pre odborníka. Navyše to stojí dosť peňazí. Samolepky sú jednoduchým a lacným riešením. Stenový dizajn je doslova módnou vlnou, ktorá zdá sa tak rýchlo neopadne.

V poslednej dobe nie len odborníci z radov bytových architektov a dizajnérov, ale tiež odborné časopisy, televízne relácie a internetové portály, ktoré sa venujú téme bývania, odporúčajú samolepiace dekorácie a tapety na steny. Sú v prvom rade lacnejšie, ako celoplošné tapety, no na rozdiel od nich nechávajú ako pridanú hodnotu priestor pre kreativitu jednotlivca. O tom, aké je jednoduché aplikovať samolepku na stenu vás presvedčí nasledujúce video:
Výrobcovia ponúkajú nespočítateľne veľké množstvo zaujímavých vzorov v rozličných farebných vyhotoveniach. Na Slovensku sú najpopulárnejšie kvetinové vzory. Kedysi veľmi žiadané čierne samolepky, ktoré vytvorili na svetlej stene grafiku, podobnú čínskemu tieňovému divadlu sú síce stále in, no postupne sa v našich domácnostiach objavujú farebné samolepky buď s pastelovými farbami, ale aj s výraznými prvkami. Absolútnym hitom poslednej doby sú doslova krikľavé steny, doplnené o samolepky bielej, alebo veľmi svetlej farby. Takýto spôsob stenového dizajnu naplní váš byt jedinečnosťou, vyplní „hluché miesta“ a dokáže opticky rozšíriť predtým malý priestor. Špecialisti na výrobu samolepiek na stenu nechávajú dokonca zákazníkom voľné ruky – vyrobia nálepky podľa želania či grafického návrhu samotného záujemcu. Prípadne s pomocou dizajnérov zvolia tú najlepšiu a najideálnejšiu možnosť pre akýkoľvek byt a dom.


Osobitná pozornosť je venovaná detským izbám. Fakty o vplyve farieb a tvarov na vývin detí sú všeobecne známe. Pomocou samolepiek sa dajú z detských izieb doslova vyčarovať miestnosti, ktoré v dieťati vyvolajú pozitívne emócie, dokážu ho zaujať a navyše mu vytvoria prostredie, v ktorom bude veľmi rado tráviť voľný čas. Práve v detských izbách sa dá naplno využiť fantázia. Dokonca vznikajú odborné štúdie, v ktorých renomovaní psychológovia popisujú svet detí doslova ich vlastnými očami a dávajú tak dizajnérom tip vytvoriť grafické návrhy samolepiek tak, aby ich vplyv na dieťa bol čo najprijateľnejší.

Ak teda premýšľate, ako byť in za rádovo pár peňazí, skúste interiérové nálepky. Dodajú vášmu príbytku nový rozmer. Ponuku nálepiek aj s internetovým obchodom pre Slovensko nájdete napríklad TU.

Rady a tipy

Životnosť samolepiek je dlhá a spravidla vydrží mnoho rokov. Vďaka novým technológiám je možné prilepiť ich nielen na stenu, ale aj na dvere, zrkadlá, obkladačky, sklenené okná, nábytok, sklolaminát, kuchynskú linku a podobne. Ak máte dostatočnú dávku fantázie, kreatívnosti a odvahy, nič vám nebude brániť vyskúšať netypické dizajnové riešenia práve za pomoci samolepiek na stenu. Lahôdkou je napríklad prienik grafiky, obrazcov a tvarov z jedného objektu do druhého. Napríklad tak, že časť samolepky zasahuje zo steny do vchodových dverí, nábytku a podobne. Prípadne doplnenie reálnych predmetov samolepkou na stene tak, že ich doplnia hoci aj s humorným nadhľadom. Priestor sa nemusí opticky rozšíriť len použitím vhodných geometrických tvarov, ale aj pridaním objektov, ktoré pôsobia perspektívne, doslova trojrozmerne. V súčasnosti je v obľube tiež využitie rovnakého vzoru, aký má nálepka na stene napríklad na prikrývkach, vankúšoch či kobercoch. Inšpiráciu nájdete v nasledujúcich obrázkoch, alebo v obrázkoch galérie k článku.

Zaujímavé stránky: http://interiordecals.com , http://www.onlineshopwallstickers.com , http://homeinspirations.nethttps://wallstickers.ie

FOTO: wallartanddecor.net , homeinspirati­ons.net, doors – sliding.com, interiordecal­s.com ,

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Ivan Nôta 18.02.2014 09:46
Ivan Nôta
lili napísal:

Dobrý deň, obrázok číslo 3 dal by sa objednať a aká je cena? ďakujem

Zdravím - ja som o samolepkách len písal. Nevlastním žiaden obchod, nemám prehľad, ktorá koľko stojí...

lili (Neregistrovaný užívateľ) 18.02.2014 09:32
lili

Dobrý deň, obrázok číslo 3 dal by sa objednať a aká je cena? ďakujem

Ivan Nôta 01.02.2014 19:21
Ivan Nôta
Adrianka napísal:

Zdravím, chcela by som sa opýtať, kde sa dá kúpiť: samolepky na stenu (Wall Stickers). obr. č. 1. Ďakujem.

Odvtedy, ako som napísal tento článok uplynú čoskoro 2 roky...nepamätám si, ale s najväčšou pravdepodobnosťou buď e-bay, alebo amazon

Adrianka (Neregistrovaný užívateľ) 01.02.2014 11:54
Adrianka

Zdravím, chcela by som sa opýtať, kde sa dá kúpiť: samolepky na stenu (Wall Stickers). obr. č. 1. Ďakujem.

Ivan Nôta 06.03.2013 12:21
Ivan Nôta
Ivana napísal:

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, kde sa dá kúpiť tapeta s mackom Pu - obrázok č.5.
Ďakujem.

Dobrý deň - na Slovensku by sa to dalo kúpiť asi len po dohode s predajcom tapiet, ktorý by vám ju na požiadanie objednal. Ak však máte skúsenosti s nákupom cez internet (amazon.com, alibaba.com atď) a vašou kreditkou sa dá platiť v systéme PayPal, môžete si dať vyhľadať tapetu tak, že do Google zadáte Winnie The Pooh Wallsticker price. Poštovné cez DHL je však drahé - na SK to vychádza cca 35 USD, takže ešte treba hľadať obchody s "free shipping" - teda doprava zadarmo. Cena tapety sa pohybuje okolo 5 USD. Nájdete ich napr na stránkach:
www.amazon.com/Winnie-Collection-Sticker-Decal-Nursery/dp/B…
www.aliexpress.com/price/winnie-the-pooh-wall-sticker-price…
www.ostoreit.com/815-winnie-the-pooh-wall-sticker-for-home…

..alebo s dopravou zadarmo:
product.madeinchina.com/glass-sided-wall-Winnie-the-Pooh…
www.dhgate.com/pvc-wall-sticker-winnie-the-pooh-wall-decal…
možností je veľa. Pri Free shipping je cena tapety okolo 8 USD

Ivana (Neregistrovaný užívateľ) 06.03.2013 07:37
Ivana

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, kde sa dá kúpiť tapeta s mackom Pu - obrázok č.5.
Ďakujem.

Milan Švidroň 19.03.2012 20:16
Milan Švidroň

vďaka za tip

marinak (Neregistrovaný užívateľ) 17.03.2012 20:13
marinak

objednavam ! mam izbu nabielo a velmi by sa tam cosi hodilo

Prihlásenie
 
 
Reklama