24.10.2011

Pod pojmom zabezpečovacie zariadenie na ochranu majetku si väčšina z nás predstaví rôzne závory, mreže, bezpečnostné dvere a podobne. Je to pravda, aj keď možností ochrany je omnoho viac. Každé zabezpečovacie zariadenie je podriadené zákonu o ochrane majetku. Z toho vyplýva, že jeho úlohou nie je zlodeja zmrzačiť, ale vyplašiť, zdržať, odradiť a znemožniť mu jeho nekalú činnosť. Hobbyportál bude vašim sprievodcom pri poznávaní jednotlivých druhov týchto systémov.

Bezpečnostné zárubne


Veľmi účinný systém, ktorý spolu s bezpečnostnými dverami tvorí nedobytný celok do vášho bytu, či domu. Je to systém, do ktorého sa oplatí investovať. Kvalitné bezpečnostné zárubne sú vyrobené z nadštandardne silného materiálu so zosilnenými a chránenými otvormi pre zamykacie čapy. Majú integrované tesnenie, ktoré sa neodlepuje ani po rokoch. Zárubne sú dodávané v typizovaných rozmeroch, no môžu byť vyrábané presne na mieru podľa požiadaviek zákazníka po jednom milimetri. Samozrejmosťou je integrovaný prah taktiež na mieru. Okrem bezpečnostnej funkcie zárubne s obložením prerušujú takzvané tepelné mosty a je možné použiť ich vo vnútornom aj vonkajšom prostredí. Cena sa pohybuje od 220 €.

Bezpečnostné dvere


Na trhu je ich dostatok, no aj pri nich platí, že si treba vybrať spoľahlivé a nie hneď bezhlavo kúpiť najlacnejšie. Dvere musia spĺňať všetky európske normy a certifikáty odolnosti voči vlámaniu. Čím je vyššia ich bezpečnostná trieda, tým sú ideálnejšie. Dvere 4. bezpečnostnej triedy majú tuhú oceľovú kostru s rámom a rebrovaním, integrovaný rozvorový systém s 21 istiacimi bodmi. Obojstranné celoplošné pancierovanie o hrúbke 1 mm je v okolí zámku zosilnené špeciálnym plechom. Môžu byť jednokrídlové, dvojkrídlové, dokonca presklené a navyše opatrené ďalším bezpečnostným príslušenstvom (špeciálne kovanie, zabudovaná bezpečnostná páka). Samozrejmosťou je aj ich protipožiarna a zvuková odolnosť. Cena s montážou sa pohybuje od 660€.

Dverový alarm


Je jednoduchým a navyše lacným riešením zabezpečenia vstupu do vášho príbytku s jednoduchou inštaláciou pomocou obojstrannej lepiacej pásky. Pripevňuje sa na zárubňu. Jeho hmotnosť je cca 40 gramov. Princíp jeho fungovania je jednoduchý. Po otvorení dverí nepovolanou osobou sa preruší magnetický kontakt a ozve sa silný tón, ktorý zaženie zlodeja a tiež upozorní susedov na nevítaného návštevníka. Alarm je bezdrôtový, napájaný spravidla monočlánkami. Dostať ho už za 10 € .

Bezpečnostné fólie


Lepia sa na okenné a dverové sklá a výrazne spomaľujú zlodejov, pretože rozbité sklo zostáva v celku a nerozpadne sa na črepiny. Hovorí sa im tiež neviditeľná ochrana. V konečnom dôsledku chránia aj proti vandalizmu a tiež proti úrazom pri rozbití skla. Pomáhajú tiež pri výbuchu, krupobití a podobne. Súčasne zamedzujú prenikaniu UV žiarenia a prepúšťajú až 90% svetla. Cena za m2 je od 45€.

Trojcestný prídavný zámok


Najnovšie varianty týchto zámkov spadajú pod 4. stupeň bezpečnosti. Poskytujú teda veľmi vysokú ochranu. Zámok je vhodný na zabezpečenie dovnútra otváraných dverí, pričom zaisťuje dverové krídlo na troch miestach. Je použiteľný tiež v systéme generálneho a hlavného kľúča. Skrinka zámku je vybavená signalizáciou zamknuté – odomknuté. Kvalitné trojcestné zámky sú k dostaniu za 140€.

Sekčná garážová brána


Je vyrobená zo sekcií z galvanizovaného plechu. Pomocou systému torzných pružín zachádza vo vodiacich koľajniciach pri otváraní pod strop garáže. Je opatrená bezpečnostnou, elektronicky kontrolovanou poistkou, ktorá pri pokuse o násilné vypnutie systému automaticky bránu zablokuje. Diaľkové ovládanie je naprogramované individuálne s biliónom možných kombinácií. Okrem toho sa dá brána zlúčiť s ďalším poplašným zariadením (alarmom). Cena je individuálna podľa konkrétneho projektu.

Nožnicové mreže


Predstavujú tradičný spôsob zabezpečenia vchodových dverí. Mreža z oceľových profilov môže byť vyrobená z jednoliateho celku, alebo delená v ľubovoľnom pomere. Sú nenáročné na údržbu a ovládanie, spĺňajú 2. a 3. stupeň bezpečnostnej triedy. Môžu byť povrchovo upravené. Zatiahnuté chránia – roztiahnuté nezacláňajú. Cena od 160€ za m2.

Kamerový systém EBM


V spojení s digitálnym videorekordérom umožňujú nielen sledovanie okolia , ale aj spätné prehrávanie záznamu. Súprava zvyčajne obsahuje viacero kamier s infračerveným svetlom a detektorom pohybu. Obraz z kamier môže ich majiteľ sledovať aj mobilnom telefóne. Z výskumov je zrejmé, že už samotná prítomnosť kamery odradí zlodeja a tak sa na trh dostáva množstvo imitácií. No ak chcete mať naozaj istotu, musíte zainvestovať do kvality. A tá v prípade kamerového systémmu znamená cenu od 700€.

V článku boli použité obrázky a zdroje informácií z:
www.vchodove-bezpecnostne-dvere.sk
www.conrad.com
www.stavebna.sk
www.folie.sk
www.fab.cz
www.lomax.cz
www.elektro-technika.cz

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Milan Švidroň 03.11.2011 13:35
Milan Švidroň

Nápad môjho otca z roku 1984 - Poplašné zariadenie made in lazy :) - klasický štipec na prádlo, domový zvonček, 4,5 V batéria, káblik, silonové lanko, kúsok tvrdého kartónu, alobal. Vyhotovenie: Konce štipca oblepiť vodivým alobalom a prichytíme kontaktne kábel, spojený s batériou a zvončekom. Štipec pripevníme pevne k zárubni dverí. Na kúsok kartónu pripevníme silonové lanko a jeho druhý koniec pripevníme o vere. Medzi kontakty (konce štipca s alobalom) vsunieme malý kus kartónu (tým je obvod prerušený). Po otvorení dverí sa kartón vytiahne, spojí sa obvod a zvonček začne zvoniť :) - jednoduché, lacné a efektívne.

Prihlásenie
 
 
Reklama