15.02.2011

Mnohí z nás sa pri prerábaní staršieho domu rozhodujú, či starší dom zatepliť, alebo nie, resp. ktoré časti domu nechať voľné, a ktoré zateplené. Niektorí sa rozhodnú zatepliť celý dom, iní zateplia len severnú časť domu. Pri novostavbách zase panuje názor, že nie je potrebné zatepľovať ani jednu časť domu, nakoľko väčšina murovaných stavieb sa zhotovuje z tepelnoizolačných tvaroviek, ktoré sú vysokokvalitné a nepotrebujú dodatočné zateplenie. Väčšina výrobcov stavebných materiálov reaguje pružne na dopyt a prispôsobuje svoje produkty nárokom klientov, ktorí majú záujem o nízkoenergetické stavby.

Najlepšiu izolačnú schopnosť majú pórobetónové tvárnice, z ktorých možno vymurovať stenu bez dodatočného zatepľovania. Bez zateplenia možno postaviť stavbu B kategórie z tvárnic hrúbky 500 mm. Takáto hrúbka muriva však nepostačuje pri pasívnych domoch. Pri pórobetóne možno zvoliť dvojvrstvovú konštrukciu pozostávajúcu zo zatepľovacej dosky (rôznej hrúbky) a tvárnice na rovnakej báze. K stene z pórobetónu hrúbej 300 mm je možné pridať 200 mm izolatntu z vyľahčeného pórobetónu, a výsledkom je rovnako hrubý múr s oveľa lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktoré zodpovedajú nárokom pasívneho domu.

Aj keď postaviť nový dom, či prerobiť starší dom je možné aj bez zateplenia, treba povedať, že zatepľovanie má svoj význam. V murive sa ľahšie udržiava teplo ak je z vonkajšej strany tepelne zaizolované. V murive sa preto pri vykurovaní dlhšie udržiava teplo, ktoré aj po vypnutí kúrenia naďalej sála z múrov do miestnosti.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama