27.02.2018
(Platená inzercia)

Niektorí ste už možno počuli o Marie Kondo a jej knihe Kúzelné upratovanie. Japonské umenie, ako zbaviť dom neporiadku a nájsť životnú harmóniu, vám poradí nie len ako upratať dom, ale ako v ňom definitívne spraviť poriadok.

Všetci sa už desíme jarného upratovania, obliekania jarných kúskov v našom šatníku. Koľko oblečenia máte v skrini a koľko z neho vážne nosíte? Posadnutosť lacným oblečením z nás robí materialistickú spoločnosť, ktorá si nevie užiť to čo vlastní.
Technika Marie Kondo je založená na jednoduchom princípe – vezmite predmet do ruky a opýtajte sa či vám robí radosť. Ak nie, poďakujte sa mu za jeho službu a posuňte ho ďalej.

Pri upratovaní sa zameriavajte na kategórie a nie na miestnosti. Namiesto spálne začnite oblečením. Jednu kategóriu za druhou, táto technika s vami prejde celú domácnosť. Nostalgia je vaším najväčším nepriateľom. A keď raz začnete, nebude vás bolieť vecí sa zbavovať, s ich váhou sa bude vznášať aj vaše nové ja.

Čo sa zmení keď toto vyhodím?

Ak však nechcete upratovať podľa Marie Kondo na 100%, začnite detskými krokmi. Zoberte jej techniku a upravte si ju podľa seba. Na materializme nie je nič zlé, no vlastniť veci na úkor vlastnenia je zbytočné. Všetko čo kúpite musí mať účel, ak si bez toho viete svoj život predstaviť, von s tým!

Všetci poznáme upratovanie „na oko“, kedy upratujeme to čo je vidno. Nie je to dlhodobé riešenie, ale je to prvý krok, ktorý nám pomáha pri produktivite. Pekný vzhľad pôsobí upokojujúco a dáva nám energiu pokračovať hĺbkovo. Napríklad správna manželská posteľ by nemala byť vaším nočným stolíkom. Posteľ neslúži na odkladanie vecí, neprekladajte kôpku oblečenia sprava doľava, poobzerajte sa po tzv. „nemom sluhovi“.

Spálňa by mala obsahovať len veci nevyhnutné pre spánok. Všetky zbytočné rozptýlenia vám odďaľujú kvalitný spánok. Čo sa dá odložte do skriniek a poličiek. Na komode nemusíte mať dvanásť sviečok a šesť rámikov s fotkami. Menej je viac.

Pri organizovaní domácnosti, sa vždy pozerajte na celok. Postavte sa do danej miestnosti a snažte sa prísť na to, čo ju „rozbíja“, čo spôsobuje chaos. Odstráňte botanickú záhradu z okenice v obývačke, vyhoďte koberec zo schodiska. Elegantné drevené schody, alebo pekná plávajúca podlaha sú jedným z prvkov čo vedia všetko spojiť.

Všetko má svoj začiatok a svoj koniec

Pri upratovaní sa tiež opýtajte: je čas nechať ísť? Tá varná kanvica čo máte od strednej školy, toaster čo ste si kúpili na internát, fén čo sa prehrieva po 4 minútach – všetko má svoj čas na slnku, a ak niečo nefunguje, resp. ledva dodýchava, nechajte to ísť!
Nie len malé veci, ale aj väčšie investície – koľkokrát ste už opravovali hlavicu v sprche, alebo plaváčik v záchode? Investovanie do domácnosti sa vždy vráti, kvalitné kombinované wc, masážna hlavica do sprchy, nový televízor. Marie Kondo má pravdu, nostalgia je váš najväčší nepriateľ. Bezhlavo sa držať potápajúcej lode vám nezachráni život. Myslite na to.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama