02.04.2011

Pred nedávnom som bol v Londýne a rozmýšľal som, čo by som v tomto veľkomeste chcel vidieť a zažiť. Ako veľký gurmán a fanúšik Jamieho Olivera som jednoducho musel navštíviť jeho svetoznámu reštauráciu Fifteen. Očakávania boli obrovské a treba povedať, že na konci aj do bodky splnené.

Tento slávny kuchár „bez čapice“ je známy najmä svojou kuchárskou šou. Málokto už vie, že má tri reštaurácie a vlastnú nadáciu. Za zmienku rozhodne stojí aj to, že v reštaurácii dáva príležitosť mladým, neskúseným, nezamestnaným a ponúka im možnosť vyučiť sa za šéfkuchára. Tým im dáva aj šancu, na lepšiu budúcnosť. Táto myšlienka jednoznačne dotvára imidž reštaurácie a dodáva jej jedinečný nádych. Človek má pocit, že sa stáva súčasťou živého organizmu.

Jamie Oliver

Jamie Oliver

Fifteen sa nachádza na Westland Place 15. Je to nevýrazná, klasická anglická ulička, ktorú bez problémov miniete, ak ju vyslovene nehľadáte. Podnik svojim vzhľadom nijako nevytŕča spomedzi susediacich tehlových domov, splýva a dokonale sa hodí na svoje miesto. Mimo rušného diania veľkomesta, kde sa človek príde s radosťou pokojne najesť. Hneď ako vojdete, prvé čo vás prekvapí je to, že vidíte priamo do kuchyne a môžete pozorovať kuchárov ako pripravujú lahodné jedlá. Napriek tomu v interiéri reštaurácie panuje príjemná, pokojná atmosféra a pohľad na kuchárov nepôsobí nijako rušivo. Personál je prívetivý a hneď pri vchode vám ochotne vezme kabát.

Fifteen

Fifteen

Jedlo ako zážitok!

Čo sa týka samotných jedál, musím povedať, že to bolo to najlepšie, čo som kedy jedol. Možno to bolo čiastočne spôsobené tou atmosférou, každopádne to bolo vynikajúce. Nie nadarmo sa hovorí, že jeme aj očami. Človeku príde až ľúto zjesť niečo, čo na tanieri tak dobre vyzerá.
Čo sa mi osobne veľmi páčilo, boli menu lístky vytlačené na recyklovanom papieri. Asi aj preto si ich môžete bez problémov vziať so sebou domov. Každý deň je v ponuke iná čerstvá ryba, ako aj iné cestoviny. Aspoň tri druhy mäsa sú samozrejmosťou, ako aj široká ponuka jedál vhodných pre vegetariánov. Špeciálne by som upozornil na vynikajúce dezerty, pre ktoré by sme u nás len ťažko hľadali konkurenciu. Na tanieri si nikdy nenájdete nič, čo by nebolo čerstvé. Tých, ktorí by sa tam tiež chceli vybrať však musím upozorniť, že siahnu hlbšie do vrecka. Hoci nejde o vyslovene luxusnú reštauráciu, na naše pomery je predsa len trošku pridrahá. Cena samotného hlavného jedla sa pohybuje okolo 20 libier. Predjedlo pod 7 libier, by ste hľadali márne. Dezert za 6 a fľašu vína v priemere za 30 libier tiež nemôžeme považovať za slovenský štandard. Za ten zážitok to však určite stojí.

Panna cotta

Panna cotta

Nezabudnite na rezerváciu!

Ak vás cena neodradila a máte záujem navštíviť Fifteeen, určite nezabudnite na rezerváciu. Bez nej sa tam jednoducho na večeru nedostanete. Rezervovať je možné aj telefonicky, ale odporúčam pohodlnú rezerváciu na webovej stránke reštaurácie. Pri rezervácii je potrebné zadať okrem mena a počtu ľudí aj údaje platobnej karty. Ak sa totiž neukážete, automaticky vám bude z účtu strhnutých 15 libier za každú osobu.

S prepitným si hlavu lámať nemusíte

Ak by ste tuho rozmýšľali, koľko percent z ceny večere je adekvátne prepitné, nemusíte. Túto starosť si zobrala reštaurácia na seba a automaticky si k účtu pripočítava 12,5%(tzv. service charge). Nie je to málo, no na druhej strane personálu sa nedá nič vytknúť. Počas večere za nami prišla čašníčka tri krát, aby sa opýtala či je všetko v poriadku a nič nám nechýba. Príjemná a ochotná obsluha, výborné miesto, skvelé jedlo, ušľachtilá myšlienka a najmä duša a atmosféra robia túto reštauráciu výnimočnou. Či už ste fanúšikom Jamieho Olivera, alebo len gurmánom, ktorý vie oceniť dobrú reštauráciu a kvalitné jedlo, neoľutujete a prídete si na svoje. Ak ju raz navštívite, určite sa budete chcieť vrátiť.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Anketa
Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama