Archív

Vianočné trhy v Bratislave – tradícia, či prepadák?

Novodobá história bratislavských vianočných trhov sa začala písať v prvom roku existencie našej mladej republiky. Za tento relatívne krátky čas si trhy dokázali získať obrovskú priazeň ľudí, keď sú najmä v poobedných hodinách (prakticky v každý jeden deň trvania) do švíku preplnené. Napriek tomu zaznamenávam negatívne ohlasy najmä z radov rodených Bratislavčanov, ktorí kritizujú ceny a samotnú úroveň gastronómie, alebo bratislavské trhy porovnávajú k viedenským. Preto vyvstáva otázka, či si bratislavské trhy náhodou neužívajú takú obľubu neprávom…

bratislavsketrhy1.jpg

Ak sa v prvom rade spomína prehnaná cena gastronómie, treba podotknúť, že médiami preleteli aj pálky za denný nájom pre jeden stánok. Nakoľko sa o miesta pre stánky súťažilo v elektronickej aukcii, tak cena denného nájmu pre jeden stánok sa v tomto roku vyšplhala nad 800 eur. Ak sa vám to zdá veľa, tak vám rád pripomeniem, že minulý rok vyskočilo najvyššie denné nájomné na 1710 eur. Hoci nám tieto čiastky môžu prísť ako premrštené, treba podotknúť, že napriek tomu je o stánky každoročne obrovský boj a v roku 2010 bolo dokonca podozrenie z korupcie (teda záujemcovia údajne podplácali, aby následne ešte zaplatili obrovský nájom). Je samozrejmé, že títo ľudia nevrážajú do trhov také peniaze preto, aby prerobili. Práve naopak, dovolím si tvrdiť, že pri súčasnej popularite trhov je stánok s gastronómiou zaručene ziskový biznis (a takúto „istotu“ nemá v súčasnej dobe snáď nikto).

Samotný prístup Magistrátu Starého Mesta nepraje vytvoreniu tradície trhov, ako aj úspešnosti najserióznejších predajcov a teda aj samotnej kvalite trhov (čo v konečnom dôsledku pocítia najmä návštevníci). Totiž, na vianočných trhoch okrem nových predajcov každoročne predávajú aj tradiční predajcovia, ktorí sa rokmi overili a ktorých si pravidelní návštevníci obľúbili. Práve týchto predajcov by návštevníci radi našli na tom istom mieste, ako pred rokom, aby trhy boli niečím, čo už aspoň čiastočne poznajú a neboli len mačkou vo vreci. Avšak, ak sa aj tradiční predajcovia na ďalší rok na trhy vrátia, tak ich nenájdeme tam, kde minulý rok a preto sú celé trhy pre nás veľkou neznámou. Keďže je gastronómia tak drahá, ja ako zákazník by som bol rád, keby som nemusel riskovať a tie nehorázne 3 eurá by som rád utratil za cigánsku, ktorá za to stojí. Z tohto dôvodu je obchodná filozofia trhov založená na neustálom blúdení, keď musíte vyskúšať viacero predajcov, aby ste našli toho pravého. Logicky to nemotivuje predajcov k zvyšovaniu kvality ich ponuky, ale skôr k šlendriánstvu, keďže vedia, že trhy sú nesmierne obľúbené a oni predajú obrovské množstvo aj napriek ich slabej ponuke. Nikde inde by si netrúfli predávať cigánsku len so samotným mäsom a cibuľou za 3 eurá, alebo sirupovú vodu s rumom (akože vianočný punč) za 2 eurá.

bratislavsketrhy22.jpg

Našťastie, vianočné trhy nie sú len o premrštených sumách a nekvalitnej gastronómii – buďme radi za kvalitných predajcov, ktorých je asi polovica. Nejaký dôvod ich obrovskej popularity predsa musí existovať… Trhy najviac ťažia z atmosféry, ktorou oplývajú. Ten mesiac pred Vianocami sú na seba ľudia predsa len o niečo milší a preto sa trhmi nesie smiech a radosť. Ak mám hľadať iné obdobie v roku, keď sú Slováci takí spolupatriční, tak mi napadajú len MS v hokeji (avšak len vtedy, keď sa nám darí). Vianočné trhy sa stali ideálnym miestom pre stretávanie sa so spolužiakmi, či kolegami (tradičným záchytným bodom stretnutia je stromček), kde si títo ľudia vychutnávajú tradičný duch Vianoc (už aj v mesačnom predstihu). Totiž, ak magistrát urobil niečo dobre, tak to je vymedzenie gastronómie na tradičné slovenské špeciality. Preto sa práve trhy stávajú miestom, kde si s priateľmi dáte lokšu, kačku, či medovinu (čo sú veci, ktoré nekonzumujete bežne počas celého roka). Okrem stánkov s predajom gastronómie, či ľudovej tvorivosti sú na trhoch aj stánky s charitatívnou myšlienkou, ale aj ďalšie zaujímavé atrakcie, ako klzisko, či pouliční umelci. Zaujímavou myšlienkou tohto roku je bazár kníh, kde môžete darovať svoje staré knihy, alebo si ich kúpiť za symbolickú cenu (výťažok ide opäť na dobročinné účely).

Ak mi na záver pokladáte otázku, či by som vám odporučil návštevu tohtoročných trhov, tak odpovedám: áno. Ak si však chcete pochutiť, tak si nechajte poradiť od známych, ktorí už na trhoch boli a ktorí vás môžu vyvarovať pred nekvalitnými predajcami. Na trhy určite choďte, tá atmosféra za to stojí!

Hlava na hlave

*P.S. Malá rada pre organizátorov: Najväčšie negatívum vymenujem na záver – sú ním žobrajúci bezdomovci. Absolútne nerozumiem, prečo si to mestská polícia neustrážila. Alebo sa naozaj chceme takto reprezentovať pred zahraničnými turistami? Ich životný príbeh je síce dojemný, ale nikto z nás zaň nemôže*.