09.03.2018

Skúsili ste si niekedy predstaviť, aké množstvo piva ročne ľudia vypijú? Dajme tomu len u nás na Slovensku.

Spravili sme menší väčší prieskum a zistili sme zaujímavé fakty. Takže pre pivných fanúšikov, hor sa do toho.

Ako je to s pivom na Slovensku?

Slováci majú pivo naozaj radi. Svedčí o tom napríklad aj neustály nárast pivovarov. Aktuálne máme na Slovensku cez 60 malých pivovarov a 4 veľké a stredné pivovary.

Tieto pivovary produkujú dokopy cez tri milióny hektolitrov piva ročne. To už stojí za zmienku. Viete si predstaviť, koľko to musí vážiť? A vedeli ste, že existujú aj špeciálne váhy na pivné sudy? Niektoré z nich sú dokonca prenosné.

Slovenské pivovary spoločne vyrábajú okolo 130 rôznych pív, pričom podľa pivárov až 80 percent surovín pochádza zo Slovenska.

O tom, že pivo je u nás naozaj v obľube, svedčí aj jeho spotreba. Na rok je to cez 70 litrov piva na jedného Slováka. Patríme k národom so silnou pivnou kultúrou, ktorá sa neustále rozvíja.

Či už sa jedná o svetlé alebo tmavé pivo, filtrované či nefiltrované, ochutené alebo nealkoholické, náš národ si ho vie poriadne vychutnať.

Muži verzus ženy

Áno, aj slovenské ženy pijú pivo. Dokonca až 80% žien ho zahŕňa do svojho jedálnička. Preferujú najmä svetlé pivo. Najobľúbenejší je u nich radler, a to najmä v letnom období.
Slovenskí muži takisto uprednostňujú svetlé pivá pred tými tmavými. Zároveň majú v obľube skúšať limitované edície pív, ktoré mávajú vyšší stupeň obsahu alkoholu.

Po akom svetlom pive Slováci siahnu najčastejšie?

Asi vás neprekvapí, že je to 10-percentný ležiak. Jeho spotreba u nás predstavuje takmer dve tretiny celkovej spotreby piva, cez 64 percent. Po ňom nasledujú pivá, ktoré majú vyššiu stupňovitosť, a populárne sú aj radlery.

Posledné roky rastie aj popularita nealkoholických pív. Ochutené či neochutené, sú vhodnou alternatívou pri športe, do práce či za volant.

Česi pijú dvakrát toľko piva ako Slováci

Že sú Česi najväčší milovníci piva, o tom niet pochýb. Zatiaľ čo priemerný Slovák vypije niečo cez 73 litrov piva ročne, Čech vypije cez 148 litrov piva ročne.

Vo svete nemajú konkurenciu. Ako v spotrebe piva, tak aj v jeho receptúre a kvalite. Ich ležiak sa preslávil už naozaj všade a podľa ich receptu sa varí pivo v stovkách pivovarov.

Poliaci radi experimentujú

Priemerný Poliak vypije cez 98 litrov piva ročne. Zaujímavosťou však je, akým spôsobom to pivo pije.

Pili ste už niekedy sladké pivo? V Poľsku sa pije pivo so sirupom, napríklad s malinovým či zázvorovým. Do piva si jednoducho prilejú poldeci alebo deci sirupu a pijú ho so slamkou. A nakoľko je tento sladký výmysel čím ďalej obľúbenejší, poľské pivovary začali vyrábať pivo, ktoré už sirup obsahuje.

Nemci a ich Októberfest

Nemecký Októberfest je známy po celom svete. Označenie má aj ako “najväčšia ľudová oslava na svete”. Každý rok ho navštívi približne 6 miliónov návštevníkov. Koná sa v Mníchove a pivo pochádza zo šiestich mníchovských pivovarov.

Tento obľúbený festival piva sa otvára vždy prvú sobotu po 15. septembri a končí prvú októbrovú nedeľu. Môže tak trvať až 18 dní.
Za toto obdobie sa vypije približne 30 percent ročnej produkcie týchto pivovarov.

A akú spotrebu piva má priemerný Nemec? Je to cez 106 litrov. Na Čechov síce nemajú, no nie sú ani druhý v poradí. Rakúšania ich predbehli o nejaký ten liter piva so spotrebou cez 107 litrov ročne.

Pár zaujímavostí na záver

Vedeli ste, že vo Fínsku kúpite v obchode len pivo s obsahom alkoholu do 4,4%? Ak by ste si chceli pochutnať na pive s vyšším obsahom alkoholu, museli by ste navštíviť špecializovanú predajňu. Jeden obyvateľ Fínska vypije ročne cez 84 litrov piva.

V Rumunsku vypije ročne ich obyvateľ približne 83 litrov piva, v Chorvátsku 85 litrov piva a v Írsku je to okolo 98 litrov piva.

Viete, koľko alkoholu obsahuje najsilnejšie pivo na svete? Je to až 67,5% alkoholu. Vyrábajú ho v Škótsku a výrobcovia dokonca upozorňujú, že by sa malo piť ako whiskey.

Tak ako? Dostali ste chuť dať si jedno vychladené?

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama