Techniku ombré mnohí z vás poznajú ako efektné farbenie vlasov – akýsi tón v tóne od svetlejších vlasov po tmavé. Vznikla však ako jedna z možností farbenia textilu a možno ju efektne využiť nielen pri farbení oblečenia, ale tiež bytových textílií. Farbením oblečenia získate opäť nové kúsky, ktoré budú nielen zaujímavé, ale aj jedinečné. Takýmto spôsobom si môžete jednoducho vylepšiť staré oblečenie a dať mu novú farbu.
Existujú dva spôsoby, ktorými na textíliách dosiahneme *efekt ombré*. Odfarbovanie a farbenie. Poďme si najprv napísať o prvom spôsobe.
Odfarbovanie
Odfarbovanie v štýle ombré je jednoduché. Je však potrebné vziať do úvahy nasledujúce body:
1. Na vytvorenie efektu ombré tak, aby bol výsledok čo najlepší, je vhodné používať prírodné textílie, ktoré obsahujú 80% bavlny, alebo iné prírodné látky.
2. Najúčinnejšie pôsobí bielenie tkaniny, ktorú sme predtým namočili do vody.
3. Na roztok bielidla môžeme použiť akékoľvek nádoby, striktne sa však vyhýbame hliníkovým hrncom.
4. Roztok sa mieša v pomere 1:2 (jeden diel bielidla, dva diely vody), alebo 1:1 ak chceme , aby bol účinnejší.
5. Bielenie trvá od 5 – 20 minút v závislosti od druhu tkaniny a účinku, ktorý chceme dosiahnuť.
6. Po bielení je nutné okamžite starostlivo vypláchať látku v studenej čistej vode.
7. Pamätáme na bezpečnosť. Vždy používame gumené rukavice a pri práci dobre vetráme.
*Postup:*
=======
Bielidlo (Savo, Clorox) zmiešame s horúcou vodou v pomere 1:1 až 1:2 napríklad v umývadle. Medzitým si pripravíme textíliu, ktorú chceme odfarbiť v štýle ombré. V našom prípade ideme odfarbovať rifle – „kraťasy“. Namočíme ich na chvíľu do studenej vody a dôkladne vyžmýkame. Potom ich narovnáme, aby neboli pokrčené a takto ich pomocou štipcov pripevníme k vešiaku.
Vešiak zavesíme nad umývadlo, napríklad na prísavku tak, aby spodná časť riflí bola ponorená v bieliacom roztoku. Postačí ponoriť len pár centimetrov. Vlhkosť textilu nám zaručí hladký prechod odtieňa – od svetlého k tmavému, nakoľko sa bielidlo do látky vpije. Ak chceme mať tento prechod výrazný, ponoríme na začiatok len cca 1 – 2 cm látky do roztoku a po desiatich minútach ponoríme kraťasy hlbšie (okolo 6cm) na dve až tri minúty. Potom ich vytiahneme a okamžite dôkladne vypláchame v studenej vode. Môžeme použiť aj plákací a odstreďovací program automatickej práčky. Nakoniec necháme rifle vyschnúť na čerstvom vzduchu. Zápach chlóru sa po niekoľkých hodinách odparí.
Po nadobudnutí určitých zručností môžeme pokojne experimentovať s rôznymi časťami odevu.
========================================================================================
Farbenie textilu v štýle ombré
Táto metóda otvára obrovský priestor pre experimenty, ale v našom návode opíšeme najjednoduchší variant. Samozrejme, našou snahou bude nezničiť pri prvom pokuse drahocenný kus odevu. Farbenie ombré si môžeme vyskúšať napríklad na bavlnených pančuchách, ktoré si odfarbíme do obľúbeného farebného odtieňa a doplníme nimi svoj jesenný aj zimný šatník. Pozvoľný prechod medzi intenzitou farby vyzerá na tkanine veľmi efektne. Vlastná technika farbenia nie je náročná na vybavenie, potrebujeme v podstate len trochu miesta na sporáku, starý hrniec, dostatočne dlhú drevenú varešku (celkovo dlhšiu ako je priemer hrnca), farbu na textil a špendlíky.
*Postup:*
=========
Čisté bavlnené pančuchy rovnomerne namotáme na varešku a zavinutú časť zafixujeme pomocou špendlíkov.
V hrnci si pripravíme farbiaci kúpeľ podľa návodu na zvolenej textilnej farbe, farbu dokonale rozpustíme a farbiaci kúpeľ pomaly privedieme k varu.
Akonáhle kúpeľ začne vrieť, platničku stiahneme a pančuchy ponoríme do kúpeľa tak, že časť namotanú na vareške necháme položenú na hornej hrane hrnca. Pančuchy necháme v kúpeli namočené dvadsať minút. Počas tej doby ich občas trochu nadvihneme a zase ich ponoríme späť (varešku vždy položíme späť na horný okraj hrnca, ten nedovolí, aby sme ich ponorili nižšie, než boli), aby bol farebný prechod rovnomerný.
Po uplynutí 20 minút) odmotáme ďalší kus pančúch a ponoríme ich do farby na ďalších 5 minút. Zvyšnú časť pančúch môžeme nechať bielu, alebo ich celé do kúpeľa ponoriť ešte na dve minúty. Časť, ktorá bude v kúpeli ponorená najdlhšie, bude samozrejme najtmavšia.
Už počas farbenia bude na mokrých pančuchách vidieť, nakoľko výrazný efekt tieňovania budú mať. Výsledok možno počas farbenia ovplyvniť: skrátiť či predĺžiť dobu farbenia, prípadne kúpeľ zriediť pre jemnejšie odtiene.
Nakoniec farbiaci kúpeľ zlejeme a pančucháče poriadne vyplákame v studenej vode. Ak farba potrebuje zafixovať, urobíme to podľa návodu výrobcu na obale farby. Nakoniec necháme pančuchy vyschnúť a máme nový kus do šatníka.
*Ešte jednoduchší postup* (bez použitia drevenej varešky) je nasledovný:
1. Textíliu namočíme v studenej vode a dôkladne vyžmýkame.
2. Na niekoľko sekúnd ju celú ponoríme do nádoby z pripravenou farbou. Na prvé ponorenie použijeme len polovičnú dávku farbiva.
3. Ihneď ponoríme do studenej vody a dôkladne vyžmýkame.
4. V závislosti od toho, či chceme mať tmavšiu vrchnú, alebo spodnú časť textílie, ponoríme viac, ako polovicu textílie touto stranou opäť do farbiva. Zvyšnú časť necháme prevesenú napríklad cez kus alobalu, alebo kuchynskú dosku na krájanie, opretú o hrniec a zabalenú do potravinárskej fólie. Farbivo necháme pôsobiť 15 minút.
5. Textíliu vytiahneme a do nádoby dosypeme zvyšnú polovicu farbiva. Je dobré mať pomocníka, ktorý nám zatiaľ podrží textíliu vo zvislej polohe nad nádobou, do ktorej bude kvapkať farbiaca tekutina.
6. Nakoniec ponoríme len (v tomto prípade) vrchnú časť textílie. Zvyšok zostane prevesený von z nádoby.
7. Po piatich minútach môžeme textíliu vytiahnuť. Ihneď ju vyplákame v studenej vode.
8. Necháme vyschnúť.
Takto bude vyzerať výsledok nášho snaženia:
=============================================
Nebojte sa experimentovať. Pri troche zručnosti môžete touto technikou vytvárať krásne kreácie.
Napríklad zafarbíte len spodnú časť textílie. V tomto prípade sú to biele bavlnené šaty:
========================================================================================
Alebo oblečenie z viskózy:
===========================
Tieňovať v štýle ombré môžete napríklad aj obliečky vankúšov:
=============================================================
Alebo tenisky. V tomto prípade je potrebné natrieť gumový lem kozmetickou vazelínou a po vytieňovaní ten istý lem vyčistiť zubnou kefkou a tekutým práškom.
============================================================================================================================================================
A takto vyzerajú riflové nohavice, ktoré boli farbené podľa tohto návodu v štýle ombré. Vyskúšate?
===================================================================================================
Foto: livemaster.ru
Zanechať odpoveď