19.11.2015

Hovorí sa, že svet módy je premenlivý ako októbrové počasie. Existuje však množstvo trendových vychytávok, ktoré ako keby nestarli a nezapadli prachom zabudnutia. Medzi ne patria rôzne doplnky, šperky, náušnice a prívesky zo živice. Vidíme ich všade – na módnych prehliadkach, v butikoch, obchodoch s klenotmi aj tržniciach. A aj keď vieme, že ide o niečo, čo by sme boli schopní vyrobiť si doma, stále sa nám zdá, že ide o zložitý proces. Všetko je však jednoduchšie. Hobby portál vám prináša návod, ako si vytvoriť doma jedinečné prívesky či šperky zaliatím do krištáľovej živice.


Samozrejme, nejde o úplne jednoduchú tvorbu, výsledok však stojí za to. Ak ste teda dostatočne vyzbrojení potrebnou dávkou trpezlivosti, kreatívnym myslením a šikovnosťou, môžeme ísť na vec.

Základné potreby

Sem patrí v prvom rade krištáľová živica. Tú si môžeme zadovážiť v obchodoch s modelárskymi a hobby potrebami, alebo cez internet napríklad TU.
Krištáľová živica býva dvojzložková a pri zakúpení celého setu budú k nej priložené odmerky a pracovné rukavice.
Druhou dôležitou pomôckou sú špeciálne formy pre „homemade“ výrobu šperkov. Aj tie sa dajú rovnako ako živica zakúpiť v špecvializovaných obchodoch, napríklad TU.
Ďalej budeme potrebovať paličky na miešanie živice, fén na vlasy, dekoratívne materiály a pomôcky, ktoré vyplývajú s nasledovného návodu.

Návod

Dobrá rada na začiatok: V mnohých receptoch na výrobu šperkov z krištáľovej živice nájdete časť o tom, ako odstraňovať bublinky v živici pomocou ihly prepichovaním. My poznáme spôsob, ktorý tvorbu vzduchových bublín eliminuje. Umiestnite živicu aj s tužidlom na pár minút do nádoby z horúcou vodou:

Uistite sa, že máte pripravené všetko, čo budete potrebovať a položte na svoj pracovný stôl minimálne noviny (pre prípad drobnej nehody). Pod pojmom dekoratívne predmety si môžeme predstaviť všetko, čo sa nám bude dať zaliať do živice, vrátane obrázkov, korálikov, drobností, ale tiež kvetov, trblietaliek a podobných maličkostí. Do živice sa totiž dá zaliať a zakonzervovať „na večné veky“ takmer všetko. Verte tomu, že niektorí nosia na krku svoj vlastný vytrhnutý zub v živici a mnohé bizarnosti, ktoré pri kreatívnom naaranžovaní budú pôsobiť v konečnom dôsledku skvelo.
Upozornenie – majte na pracovnom stole všetko potrebné poruke.

Pripravíme si špeciálnu formu na odlievané šperky. Vzhľadom na vysoké lepiace vlastnosti krištáľovej živice nepoužívajte iné formy, ako napríklad na mydlá, sladkosti, ani vnútorné obaly z dezertov a podobne. Ako sme už spomínali, do jednotlivých formičiek môžeme uložiť čokoľvek drobné.

Podľa návodu si pripravíme potrebné množstvo krištáľovej živice. Keď je jej konzistencia vhodná na použitie, nalejeme malé množstvá tejto živice do približne polovičky výšky jednotlivých formičiek.

Pridáme objekty, ktoré v šperku chceme mať (ideálne pomocou pinzety) a hneď zalejeme ďalšou dávkou živice tak, aby nám táto nepretiekla cez okraj formičky.

Ak sa vytvoria bublinky, väčšie môžete prepichnúť ihlou, alebo pomocou fénu na vlasy fúkajte po dobu pár minút horúci vzduch priamo na šperk.

Potom musíme nechať šperky vytvrdnúť. Doba záleží od teploty v miestnosti, tiež od veľkosti šperku a pohybuje sa v rozmedzí 24 – 72 hodín.

Keď živica vytvrdla, uvoľníme šperky z formy. Nastal čas pre nainštalovanie bižutérnych doplnkov (očiek pre retiazky či šnúrky). Tie si môžeme vyrobiť sami z tenkého drôtu, alebo si ich zakúpime.
Očko podržte nad plynovým sporákom či plameňom sviečky cca 5 sekúnd a zatavte ho do šperku.

Mnohí tiež obľubujú vŕtanie otvorov priamo do živice pomocou miniatúrnych vrtákov.

Teraz môžeme do očka navliecť retiazku, kožu či šnúrku.
Tak čo, trúfnete si?

Niečo pre rockerov

Niečo pre rockerov

FOTO: brit.co, pinterest.com, craftynest.com, diynetwork.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama