05.09.2010

História

Pojem šošovka bol známy už starovekým Grékom (424 p.n.l.) aj Rimanom. Dokonca Nero, podľa nájdených prác rímskeho spisovateľa, pozeral gladiátorské zápasy cez zväčšovaciu šošovku. Takisto vedeli, že sústredené slnečné lúče do jedného bodu za pomoci šošovky, dokážu vytvoriť dostatočné teplo na zapálenie suchej trávy či papyrusu. Arabský matematik už v roku 1000 n.l. opísal, ako šošovka v ľudskom oku transformuje obraz na sietnicu. Niet pochýb, že šošovky už veľmi dlho vzbudzujú záujem nie len odborníkov, ale aj obyčajných ľudí.

Okuliare

Najväčšej obľube tohto „vynálezu“ sa dostalo, keď sa v roku 1300 verejnosti predstavili okuliare. Mnohým ľudom sa odvtedy výrazne zlepšil život. Bežné domáce práce, ktoré sa robili so slabším zrakom len veľmi ťažko, (čítanie, písanie, šitie…) sa s pomocou okuliarov robili opäť ľahko a s radosťou. Aj špičkový odborníci (matematici, chemici, hodinári…), ktorí dlhé roky strávili študovaním a namáhaním svojich očí, mali problém so zrakom a nosili okuliare.

Nebolo to tak dávno, čo moja mama nosila okuliare, ktoré sa už dnes úplne vytratili z ulíc. Určite si to pamätáte, veľké hrubé rámy nahradili tenké a elegantné. Takisto sa zmenšili aj samotné šošovky, čo spôsobilo modernejší dizajn a napokon aj ľahšie, pohodlnejšie nosenie. Ako to už býva, prichádzajúci pokrok sa nedá zastaviť. Začali nám už prekážať aj samostatné okuliare a tu prichádzame k podstate tohto článku.

Kontaktné šošovky

Ľudské odhodlanie je natoľko silné, že dokáže divy. Koho by pred pár rokmi napadlo, že okuliare zmiznú z našich tvári, ale vidieť budeme rovnako dobre ?

Čo to vlastne je ?

Kontaktná šošovka je priehľadná blana v tvare misky o priemere asi 1 cm. Veľmi často, sú jemnej farby, aby manipulácia s nimi bola jednoduchšia (slabo modré, avšak nezmení to farbu vašich očí, ani pohľad). Šošovky prekrývajú celú dúhovku, ale viditeľné sú až pri detailnom pohľade zblízka. Oko, takmer ako každý náš orgán (a oko je naozaj dôležité) potrebuje kyslík, a preto sú šošovky so špeciálnej látky, ktorá tento kyslík prepúšťa a oko môže voľne „dýchať“. Pomocou nových technológií sa hľadá tá najpriepustnejšia látka, aby sa mohla šošovka v oku ponechať čo najdlhšie. Niektoré môžete nosiť dokonca 30 dní aj nocí. (Prakticky to možné je, ale to by ste si nemohli potrieť oči:).

Aké druhy poznáme ?

Pri podrobnom roztriedení nám vznikne niekoľko kategórií. Podľa toho, čo chceme: kontaktné šošovky do diaľky alebo na blízko, podľa spôsobu použitia, či si ich budeme nechávať aj na noc alebo podľa farebného efektu, čo ocenia hlavne mladí ľudia.
My si ich roztriedime do širšieho spektra a logicky potom v hlavnej kategórii nájdete aj to, čo som písal o dva riadky vyššie.

Podľa dĺžky nosenia:

Jednodenné – ráno sa nasadia a večer po vybratí z oka sa vyhodia. Výhodou je, že ich nemusíte čistiť, nepotrebujete žiadne roztoky a ani sa na nich nevytvoria usadeniny či škrabance. Lepšie povedané, nestihnú sa vytvoriť.

2 týždňové – šošovky by sa nemali používať viac ako po dobu na to určenú (2 týždne) – na noc ich odložíte do roztoku. Pre ľudí s problematickým slzným filmom sú lacnejšou voľbou ako jednodenné.

Mesačné – asi najpoužívanejšie kontaktné šošovky. Sú určené na denné používanie po dobu jedného mesiaca.

3 mesačné – ich dĺžka používania a ich cena z nich robí najvýhodnejšiu variantu medzi šošovkami. Vyžadujú si však väčšiu starostlivosť, kvalitnejšie roztoky a zvýšenú pozornosť na mechanické poškodenie. Pretože potom sa stratí výhodnosť ich dlhšej použiteľnosti.

Ročné – cenovo najlepšia voľba, avšak nie dobrá pre citlivejšie oči nezvyknuté na šošovky. Môže nastať infekcia. Preto som za najvýhodnejšiu variantu označil 3 mesačné. Vyžadujú si ešte väčšiu starostlivosť a pozornosť.

Podľa typu korekcie:

Sférické – nosia sa pri krátkozrakosti a ďalekozrakosti. Sú to najpoužívanejšie kontaktné šošovky, kopírujú tvar oka.

Tórické – tieto šošovky sú určené na korekciu astigmatizmu. Majú oválovitý tvar.

Bifokálne a multifokálne – určené na korekciu presbyopie. Ide o ľudí nad 40 rokov, ktorí strácajú ostrosť na blízko.

Farebné šošovky:

Dosť bolo dorábania farebných očí vo photoshope :-) Teraz máte možnosť ísť na diskotéku alebo len tak von medzi ľudí s farbou, ktorú vám bude závidieť každý.
Dal som ich do samostatnej kategórie, pretože je to skôr módny doplnok. Avšak nezabúdajte stále na funkčnosť zlepšenia zraku, nie len na okrasu. Smútiť nemusia ani ľudia, ktorí nepotrebujú dioptrie. Firmy, ktoré vyrábajú farebné šošovky mysleli aj na nich, preto sa vyrábajú aj nedioptrické.

Tónovacie – tento druh vám zvýrazní vašu farbu dúhovky, čo ocenia hlavne ľudia so svetlou farbou očí.

Krycie – máte hnedé a vždy ste túžili po modrých? Teraz už nemusíte čakať. Behom pár sekúnd sa z vás stane vysnívané modrooké dievča, alebo hnedooká elegantná kráska.

Crazy – špeciálne farebné kontaktné šošovky, ktorých extravagancia nemá hranicu sú využiteľné v prípade dioptrických aj nedioptrických variant. Chcete po vstupe do miestnosti okamžite upútať na seba pozornosť ? Vyberte si skutočne bláznivé vzory.

Na čo si dať pri výbere pozor ?

Najprv navštívte svojho očného lekára, alebo optiku, kde vám poskytnú všetky informácie pri výbere.
Nenoste inú dioptriu ako vám odporučil váš doktor. Zistite si presné zakrivenie rohovky, aby vás šošovka nerezala, alebo naopak aby sa vám nepohybovala. Premyslite si pri akých príležitostiach budete šošovky nosiť a podľa toho prispôsobte aj váš výber.
Dúfam, že vám tento článok pomohol sa trošku zorientovať medzi šošovkami a vyberiete si pre vás tu správnu voľbu.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Marek Švec (Neregistrovaný užívateľ) 12.01.2016 11:27
Marek Švec

Ja nakupujem na www.sosovky-kontaktne.sk a vzdy som dostal nejaku zlavu..

Prihlásenie
 
 
Reklama