Archív

Módna revolúcia – prvé šaty zhotovené 3D tlačiarňou

3D ošiaľ, ktorý už niekoľko rokov vďaka novým a novým technológiám udivuje celý svet zrejme nepoľaví ani tento rok. Už nejde iba o 3D filmy, obrazy a podobne. Len nedávno vám Hobbyportal predstavil 3Doodler – pero, ktoré kreslí v troch rozmeroch. Dnes vás pozývame na výlet do sveta módy budúcnosti. Veľmi blízkej budúcnosti.

Tlačiareň, ktorá dokáže divy

Dalo by sa povedať, že za všetkým stojí tlačiareň, ktorá „vytlačí“ priestorové predmety podľa návrhu. Takéto tlačiarne sú síce na trhu už 20 rokov a do širšieho povedomia sa dostali približne pred piatimi rokmi, no nielen odborníci, ale aj ostatná verejnosť im predpovedá práve v súčasnosti úžasnú budúcnosť. Aj napriek skeptickým hlasom o nákladnej a pomalej technológií , ktorá okrem neúmerne drahých stojanov na vajíčka a podobných predražených zbytočností nemá bežným domácnostiam čo ponúknuť. Využitie takéhoto druhu tlače má totiž nekonečné možnosti. Dokonca sa úplne vážne hovorí o medicínskom využití pri výrobe náhradných dielov pre človeka. Tým nie sú myslené iba umelé kĺby ale aj tak zložité veci, ako umelá srdcová chlopňa a podobne. Niet teda divu, že 3D ošiaľ prenikol aj do sveta módy. Je to nová výzva pre módnych tvorcov, dizajnérov a architektov, ktorí skúšajú, čo všetko sa podarí pomocou trojrozmernej tlače vytvoriť a svoju tvorbu posúvajú až za hranice fantázie.

ditavonteese3ddress4.jpg

Prienik do ríše módy

Prvými lastovičkami boli rôzne módne doplnky, vytlačené na 3D tlačiarni. Bižutéria, drobné šperky, ale aj okuliare či funkčné hodinky – to všetko tu už bolo. Zostával posledný krok – vytlačiť šaty, ktoré by sa dali nosiť.
Deň D nastal v prvý marcový pondelok tohto roku. V New Yorku boli odprezentované prvé takéto šaty. Úlohou prvej ženy na svete, ktorá mala tú česť si ich obliecť bola poctená Dita von Teese, bývalá manželka kontroverzného hudobníka Marilyna Mansona a súčasná kabaretná diva. Šaty navrhol známy dizajnér Michael Schmidt, známy tiež dizajnovaním balónikového kostýmu pre Lady Gaga. Tentokrát si pozval k spolupráci architekta a dizajnéra Francisca Bitoniho. Dita bola pre nich múzou a šaty navrhovali priamo pre ňu. Čiernu róbu vyrobila spoločnosť Shapeways na najvyspelejšej 3D tlačiarni, ktorá vytvára priestorové objekty nanášaním niekoľkých vrstiev. Róba sa skladá zo 17 samostatných čierno lakovaných kusov, ktoré sú poskladané priamo na tele. Pre zosilnenie efektu luxusu je povrch navyše zdobený 13 000 kusmi drobných Swarovského krištáľov. Materiálom pre tlač sa stal práškový nylon. *„Samotné šaty som navrhoval na iPade, dolaďovali sme ich cez Skype, poslal som ich elektronicky Francisovi a ten ich poslal do tlačiarne,“* citoval Schmidta server Foxnews.com. 17 častí, z ktorých sa róba skladá je rafinovane pospájaných troma tisíckami ohybných kĺbových spojov.

ditavonteese3dprintdress1.jpg

3d-dress-schmidt-bitonti-4.jpg

Newyorská prehliadka bola nielen úspešná, ale aj veľmi zaujímavá. Dita von Teese svojim príchodom navodila v sále neprekonateľný výbuch ženskej zmyselnosti a sexuality. Nielen preto, že šaty úžasným spôsobom zvýrazňovali jej dokonalé krivky, ale aj tým, že pod nimi mala oblečený korzet telovej farby, ktorý evokoval dojem, že je pod nimi úplne nahá. Hlavne mužská časť pozvaných redaktorov mala spočiatku veľký problém zamerať sa na šaty, pretože Ditino poprsie vo veľkorysom výstrihu priťahovalo ich pozornosť, ako magnet.

dita-von-teese-3d-dress-9.jpg

*„Šaty sú navrhnuté tak, aby odrážali Ditino kúzlo,“* hovorí Schmidt: *„Nechceli sme nič futuristické v štýle vizionárskeho sci-fi, skôr niečo v súlade so starosvetským kúzlom.“*
Redakcií Hobbyportalu podarilo získať vyjadrenie Dity von Teese, ako sa jej šaty predvádzali, či sa jej dalo bez problémov v nich hýbať a podobne. Dita uviedla, že šaty boli prekvapivo ľahké: *„Keď sa ma niekto opýta, či sú pohodlné, hovorím – páčia sa mi prehnané tvary, takže ja som spokojná a napriek strachu z toho, že mi v ich leme uviazne päta, všetko dopadlo tak , ako dopadnúť malo.“*

dita-von-teese-3d-printed-gown-shapeways-674-large-verge-medium-landscape.jpg

Náš názor

Aj napriek malej nedôvere k novinkám, ktoré vzápätí spľasnú, ako bublina oceňujeme snahu tvorcov o niečo nové. Vynálezu 3D šiat predpovedáme úspešnú budúcnosť. Určite vzniknú počítačové grafické programy, kde si budú môcť užívatelia (hlavne užívateľky) navrhnúť šaty svojich snov, ktoré budú dokonale prispôsobené ich postave. Veď ruku na srdce – ktorá žena by to nechcela?
A možno dôjde k symbióze s inými technologickými novinkami, ktoré sú už súčasťou nášho života. Možno si pamätáte na to, ako sme vám predstavili na našich stránkach virtuálne zrkadlo Bola by to dobrá cesta – zrkadlo by vám zobralo presné miery, prenieslo by ich do PC, kde by sa dali prispôsobiť a doladiť pre konkrétne šaty – no a tlačiareň by vám takéto šaty vytlačila. Samozrejme bude ešte treba popracovať na vývoji tlačiarne, ktorá by zvládala iné, príjemnejšie materiály, ako je nylon a tiež takej, ktorá by dokázala pracovať s rôznymi farbami. Vývoj však nezastavíme. A tak, ako sa dostali do bežného života napríklad 3D televízory, dostanú sa k nám aj 3D šaty. Nechajme sa prekvapiť.

dita-vo-teese-3d-dress.jpg

Na záver

Dizajnér Shapeways Duann Scott zdôraznil možnosti, ktoré tento prelomový počin môže v blízkej budúcnosti priniesť: *„Je tu potenciál zmeniť pomocou 3D tlače módny trh. Ak zrýchlime proces samotného tlačenia a zavedieme nový materiál, zmeníme po stáročia zaužívanú technológiu šitia odevov.Toto je spôsob, ako sa pohnúť vpred v oblasti módy a odievania.“*

dita-von-teese-3d-printed-dress-video-1.jpg

Foto: fashion-style.becomegorgeous.com, lostateminor.com , pocket-lint.com , foxnews.com ,