Vedeli ste, že k fascinujúcemu zafarbeniu textílií môžeme využiť takých pomocníkov akými sú šnúrka od topánok, príborová vidlička či riečne kamene? V dnešných návodoch vám ukážeme ako na to.
Šnúrkový vzor
Výhodou dnešných farieb na textil je to, že ich dokážeme kúpiť aj v tekutom stave s presne namiešaným tónom konkrétnej farby. V tomto návode sa pohráme s troma odtieňmi modrej – od tmavej až po svetlú. A šnúrka z topánok? Tá nám pomôže pri príprave textílie.
Biele tričko si položíme rozprestreté na stôl a na jeho najspodnejšiu časť položíme dlhšiu šnúrku z topánok tak, aby jej konce prečnievali cez obrys trička minimálne 10 centimetrov.
Tričko cez šnúrku zvinieme do rolky až po vrch.
V ďalšom kroku sformujeme zo vzniknutej rolky kruh a konce šnúrky na spodnej strane pevne zviažeme.
Jednou z ďalších výhod moderného farbenia textílií je, že si v obchodoch s kreatívnymi pomôckami môžeme kúpiť set, slúžiaci ako podložka pod textíliu. Ten sa skladá z roštu, na ktorý sa tričko položí a misky, do ktorej steká pri činnosti farba. Ak taký nemáme, môžeme si pomôcť napríklad čistým roštom z rúry na pečenie a pekáčom. Tričko položíme na rošt, zoberieme najsvetlejšiu modrú farbu a polejeme ňou celú vrchnú časť kruhu z trička. Potom zoberieme klasickú modrú a vyplníme ňou slabšie zafarbené miesta. Na koniec príde k slovu tmavomodrá, ktorú nanesieme len ne niektoré úseky. Farby sa do seba vpijú, no povrch zostane v rôznych tónoch. Tričko necháme úplne vyschnúť.
Nakoniec tričko rozbalíme, vytiahneme šnúrku a získame takýto efektný vzor.
Tvarovanie vidličkou
Ďalší postup je o niečo zdĺhavejší, no výsledok naozaj stojí za to. Tričko teraz použijeme tmavé. Rozprestrieme ho na pracovný stôl, do jeho stredu položíme vidličku.
Otáčaním vidličky zmoceme tričko do akéhosi slimáka. Na konci nášho snaženia bude mať tričko bude mať tvar sploštenej gule.
Zoberieme tri gumičky do vlasov a vzniknutý útvar nimi spevníme do hviezdice tak, ako je to zrejmé z obrázku.
Previazané tričko položíme na rošt. Gumičky, ktorým je previazané nám ho rozdelili pri pohľade zhora na šesť približne rovnakých častí. Na tri z nich v poradí 1 -3 – 5 nalejeme trochu bieliaceho roztoku na textil. Ak ho nemáme, postačí napríklad zriedené Savo. Plochy 2 – 4 – 6 nefarbíme. Musíme však vydržať, kým nám bielidlo nevyschne. Určite to bude trvať celú noc.
Po vyschnutí bieliaceho roztoku nanesieme na vybielené miesta výrazné tekuté farby na textil. V našom prípade sú to červená, modrá, zelená. Tričko opäť necháme schnúť.
Po rozbalení bude výsledok takýto.
Chaotický vzor pomocou kamienkov
Riečne okruhliaky pozná každý. Nájsť sa dajú nielen v riekach, ale aj na štrkoviskách, na rôznych miestach vo voľnej prírode a aj v záhradných centrách. Aj tie sa dajú využiť pri kreatívnom farbení textílií. Vo väčšine prípadov nám postačí 10 – 15 stredne veľkých okruhliakov. Tie si položíme na stôl a prikryjeme tričkom. To nám pomôže pri tom, koľko ich vlastne budeme potrebovať.
Gumičkou na vlasy postupne zafixujeme skalky po celom tričku vrátane rukávov. Tričko položíme na rošt, pod ktorým samozrejme nesmie chýbať misa na odtekanie farby.
Vyberieme si tri farby na textil, ktoré spolu ladia – napríklad bordová, fialová a modrá a opatrne z každej z nich vylejeme trochu na „skalnaté výbežky“. Farba sa dostane aj na chrbtovú časť trička.
**Po dokonalom vyschnutí získame vzor, ktorý má síce v názve slovo chaotický, no napriek tomu vyzerá úžasne.
Vyskúšate?**
Foto: 5-minute crafts
Zanechať odpoveď