Topánky. Každý ich má. Niekto viac a niekto menej. A niekto by ich chcel mať najviac. Najlepšie všetky. Všakovaké druhy, farby, materiály, veľkosti, štýly, tvary, značky či pôvody. Niekedy to môže byť záľuba, no sklz k závislosti je vzdialený už len krôčik:-)…
Stáva sa vám, že objavíte topánky, o ktorých si poviete, že ich musíte mať? Že sa vám hodia k tej zelenej sukni či žltému svetru? Asi to zažilo viacero z nás… No vzápätí si spomeniete na preplnené poličky topánok u vás doma a uvedomíte si, že ste si to hovorili aj pri nich a niektoré ste mali na nohách až dva krát? Musí im byť smutno.. A pravdepodobne bude i týmto… Ak sa premôžete a odídete z obchodu bez nich, tento boj sa ešte nemusel skončiť. Prídete domov a na čo myslíte? Na tie úžasné topánky! Večeriate s rodinou či priateľmi, rozprúdi sa príjemná debata, ale vy ste duchom neprítomný a na čo myslíte? Na tie geniálne topánky! Vzchopíte sa a poviete si „Už dosť!“. Hmm, ale myslíte to vážne? Ráno vstanete a je to tu… Snívalo sa vám o nich! To musí byť znamenie. Alebo, aj keby sa vám o nich nesnívalo, radi si to nahovoríte a považujete to za rovnaký osud… A tak sa po ne vrátite… Pre peňaženku by niekedy možno bolo lepšie, ak by ste po vašej opätovnej návšteve v obchode zistili, že vaše číslo sa už vypredalo. Snáď aspoň niektorých by tento argument konečne presvedčil, že ich nepotrebuje, no ak sa už človek raz naladí, že ich chce, pôjde si za tým aj cez mŕtvoly. Obchod predsa musí mať aj iné pobočky… A sme opäť na začiatku. Ľudská psychika. Tvrdohlavosťou a vyhováraním sa sa v konečnom dôsledku presvedčíme o svojej pravde, resp. túžbe, že konáme dobre. A hneď je nám lepšie. No, toto sú príznaky shopoholica. Nákupného maniaka. Že vy sa predsa iba sem tam potešíte? Aj oni si to na začiatku hovorili:-)…
Topánky naše každodenné
Topánky sú dnes neodmysliteľnou časťou každého outfitu. Pred rokom 1800 sa topánky nevyrábali špeciálne na ľavú a pravú nohu, boli rovnaké. Hovoríte si, že to muselo byť nepohodlné? No niektoré dnešné modely, síce nie na každodenné nosenie, sa taktiež nedajú považovať za príjemné na nosenie a prispôsobené ľudskej končatine.
Trendy opantávajúce nohy i mysle
V súčasnosti sa každú chvíľu objaví nový trend, ktorý sa snaží dobiť výklady všetkých butikov. Niektorý boom zmizne tak rýchlo, že väčšina z nás si ani neuvedomí, že vôbec bol, no niektoré idey topánkových výmyselníkov dobíjajú všetky generácie. Dobrým príkladom sú napríklad topánky značky Cross. Stačil nápad, podporený verejnosťou a tvorca už nemusí viac každé ráno vstávať do roboty. Keď sa stali hitom dalo sa hovoriť o šialenstve. Mal ich skoro každý. Zlákať sa nechali i pracovníci nemocníc vo Veľkej Británii, no ich nadšenie zakrátko zmrazilo vedenie, ktoré ich zakázalo. Dôvodom bola produkcia obrovského množstva statickej elektriny vytváraná pri chôdzi, ktorá ohrozovala správnu funkciu prístrojov, ktoré udržiavajú pacientov pri živote.
Podobným „gumeným“ prípadom bol, a zdá sa že aj stále je, boom gumákov. Veľkých malých, farebných, gýčovitých, vzorovaných od výmyslu sveta, ale hlavne nepremokavých.
Najnovším trendom sú voňavé topánočky. A áno, sú tiež gumené. Nápad zaujímavý, no jeden pár takýchto topánok momentálne stojí okolo 150 Eur. Vhodné sú možno pre ľudí, ktorým sa veľmi potia nohy, pretože čím viac máte vlhšiu nohu, tým viac vône topánka „vylučuje“.
Ak ste názoru, že všetky takéto výmysly sú len „žrútmi peňaženiek“ a hlavnou vašou požiadavkou na topánky je pohodlnosť, navrhujem kúpu týchto topánok. Trochu nápadité? No aspoň neotlačia a namiesto stlačujúcich špičiek má teraz každý prst vlastné miesto. Návrhári Walter Martin a Paloma Muñoz sú tvorcami modelov pre ženy, a tak aj pre mužov.
Múzeá topánok
Ak by ste sa chceli ocitnúť v topánkovej oáze, odporúčam vám zájsť do Marikina Shoe Museum v Manile, kde je vystavených viac ako tritisíc párov topánok.
Múzeum vystavuje topánky rôznych druhov, veľkostí, štýlov, tvarov, farieb, značiek a rôzneho pôvodu. Výstava zahŕňa i páry niektorých známych osobností, ambasádorov či politikov, vrátane páru topánok každého filipínskeho prezidenta, ktoré sú usporiadané v chronologickom poradí. Nechýbajú ani expozície detskej obuvi či bežných topánok ako pre ženy, tak i pre mužov. Veľká časť expozície, presne 749 topánok, patrí Imelde Marcos, filipínskej političke a manželke 10. filipínskeho prezidenta, ktorá si topánky menila aj sedemkrát za deň.
Marikina Shoe Museum okrem histórie ponúka taktiež názornú výrobu topánok pomocou figurín v životnej veľkosti.
Ak by ste sa vybrali do Marikiny, expozície si je možné pozrieť denne, okrem sviatkov, od 8.00 do 17.00 hod. Pozor na obednú prestávku, ktorá je od 12.00 hod. do 13.00 hod. Vstupné stojí 50 PHP.
Ak by Vám ešte zostal čas a neboli by ste presýtený topánkami, vydajte sa do neďalekého RieverBanks Mall, kde si môžete prezrieť najväčší pár topánok na svete. Každá topánka je 5,29 metrov dlhá, 2,37 metrov široká a 1,83 m vysoká .
Je pravda, že Manila nie je na skok. ale nezúfajte, múzeum topánok sa nachádza aj v Zlíne a Florencii.
V Zlíne na Morave, v bývalom Baťovom meste, na námestí T. G. Masaryka nájdete viac ako tisíc exponátov topánok z celého sveta, ktoré hovoria o histórii, ale aj súčasnosti topánok. Najstaršie majú viac ako 400 rokov. Medzi najvzácnejšie patria topánky z obdobia čínskeho cisárstva, atamanské topánky z roku 1911 či africké sandále, alebo šokujúce topánky z peria pštrosa Emu a ľudských vlasov, ktoré sa používali pri rituálnych obradoch v Austrálii.
*Otváracie hodiny*: okrem pondelka od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 h., pričom v januári je múzeum zatvorené
*Vstupné*: dospelí 40,- Kč, študenti, ZTP a dôchodcovia 20,- Kč, deti od 6 – 15 rokov 10,- Kč a deti do 6 rokov 5,- Kč
*Webová stránka*: http://www.muzeum-zlin.cz/obuvmuz.htm
*** Indiánský mokasín zdobený perličkovou výšivkou
Ak by vám však Zlín nestačil, je tu zlatá stredná cesta, a to múzeum topánok vo Florencii. Založil ho talianský návrhár topánok Salvatore Ferragamo. Jeho vedecký a kreatívny prístup k práci priniesol mnoho inovácií, ako napríklad topánky na platforme, či podpätok, pripomínajúci klietku.
Múzeum sa nachádza konkrétne v Plazzo Spini Feroni a skladá sa zo štyroch izieb, ktoré obsahujú viac ako tisíc párov topánok. ktoré Salvatore navrhol a vytvoril v období od dvadsiatych rokov až po jeho smrť v roku 1960. Múzeum taktiež vlastní malé množstvo topánok z 18 a 19 storočia, kolekciu oblečenia z roku 1959, kolekciu kabeliek z roku 1970 a množstvo dokumentov.
*Stručné údaje*- Museo Salvatore Ferragamo
*Adresa*: Piazza Santa Trinita’ 5
*Otváracie hodiny*: streda – pondelok 10.00-18.00
*Vstupné*: 5€
*Webová stránka*:http://www.museoferragamo.it/en/index.php
Číslovanie topánok
Ak ste si neistý číslovaním topánok alebo si objednávate topánky cez internet zo zahraničia a neviete akú veľkosť máte v americkom, japonskom, austrálskom či ruskom číslovaní, tu sa to ľahko dozviete: http://www.sk-ebay.sk/velkost-topanok.htm
Sedemmíľové skoky
Topánky ako topánky? Nie každé. Ak máte radi výzvy a nové trendy či dobrodružstvá, možno vymeníte svoje „obyčajné“ topánky za podobné sedemmíľovým čižmám a ranú dopravnú špičku jednoducho preskáčete… skákajúcimi topánkami.
[* youtube:R1O1YaD-Gpw *]
Zanechať odpoveď