Steampunk. Tajomné slovo, ktoré v súčasnosti počuť čoraz častejšie. Čo to vlastne je? Koníček? Móda? Životný štýl? Hobby portál vám prináša odpovede.
*** Povedali by ste, že táto počítačová myš s pripojením USB je plne funkčná?
V mene pary
Predstavte si, že ste sa narodili pred dvesto rokmi v alternatívnom vesmíre. Kým v skutočnom svete vládne viktoriánske obdobie, priemyselná revolúcia zasahuje do všetkých oblastí života a hnacou silou spoločnosti je para, v alternatívnom svete je tomu inak. Obdobie pary síce pretrváva, no vynálezy sú o dvesto rokov napred. No keďže neexistuje elektrina, sú plné ozubených koliesok, trubíc, mosadze, kože a množstva „gombíkov“ na ovládanie. Steampunk je svetom, kde všetko funguje ako dnes, len to nevyzerá, ako dnes. Tento svet je krajší, pretože ukazuje minulosť nie takú, aká bola, ale akú by sme ju chceli mať. Lexikóny o steampunku hovoria, že ide o podžáner sci – fi, alebo fantasy, zameraný na spoločnosť a technológie, založené na pare ako hlavnom zdroji energie, ktorej kulisy sú prenesené do dnešného sveta.
Dodnes sa fanúšikovia nemôžu zhodnúť na tom, kto steampunk (steam – angl. para) vlastne založil a kedy presne to bolo. Isté je, že niekedy v osemdesiatych rokoch minulého storočia sa spočiatku nenápadne začala šíriť módna vlna, odkazujúca na fenomén 19. storočia, v ktorom stroje a technológie ožili vďaka sile horúceho vzduchu. Obdiv k technike súčasnosti sa mieša s obdivom k dobám minulým – a tak je všetko nové spájané s históriou po dizajnovej stránke. Steampunkeri neznášajú sériovú výrobu a milióny nudných kópií rovnakého predmetu. Okrem viktoriánskeho obdobia sa v tomto životnom štýle môžeme stretnúť s postapokalyptickým prostredím, alebo s prostredím divokého západu. Hlavné je že kulisy steampunku predstavujú niektoré vynálezy, technológie a ( čo sa literatúry a filmu týka) historické udalosti, ktoré neexistovali alebo existovali v inej dobe a iným spôsobom. Steampunk sa premieta aj do módy, kde si fanúšikovia upravujú dobové oblečenie (korzety, vesty, fraky, cylindre) do súčasného štýlu.
*** Steampunková móda vyžaruje zvláštny erotický podtón
Steampunkeri sú rozptýlení po celom svete, používajú najmodernejšie technologické hračky, ale neznášajú ich dizajn, nenechávajú sa obmedzovať konvenciami, pretože najdôležitejší pre nich je pocit osobnej slobody, voľnosti a uplatnenie vlastnej kreativity.
Jake von Slatt je jedným z najznámejších steampunkerov súčasnosti. Jeho kreatívne !prerábky“ bežných vecí do štýlu predminulého storočia sú povestné, hoci v skutočnosti pracuje ako počítačový expert v Massachusetts. Je známy obdivom k priemyslovej revolúcií a snaží sa ju previesť do súčasného života. Hovorí: *„Každý, kto obdivuje diela Julesa Verna, sa stáva nevedomky steampunkerom. Geniálny spisovateľ žil vo svojich dielach o desiatky až stovky rokov dopredu. Nepoznal elektroniku, rakety, lietajúce stroje, no písal o nich. Mal víziu. Ktovie, ako by vyzeral počítač, ak by tento Francúz mohol písať na ňom vo svojej dobe?“* dáva Jake otázku sám sebe: *„Možno práve tak, ako si to predstavujem ja. Mosadzné ozdoby, oblé tvary, klávesnice s okrúhlymi tlačidlami, prvky umeleckého remesla, koženka, koža…“*
*** Takto nejako by zrejme vyzeral laptop Julesa Verna, keby …
Jake zbožňuje mosadz a ako dizajnér ju využíva v mnohých výrobkoch, ktoré navrhol. Okrem počítačov to boli tiež autá, autobusy, telefóny, drobnosti do domácnosti a množstvo iných.
Bol Michal Dočolomanský steampunker?
Fanúšikovia steampunku síce považujú za filmovú bibliu tohto žánru komédiu Wild Wild West s Willom Smithom v hlavnej úlohe, kde sa to šialenými strojmi len tak hemžilo, no Jake Slatt má iný názor: *„Pre mňa je klasikou steampunku film 20 000 míľ pod morom z roku 1954, natočený podľa Julesa Verna už v roku 1954.“*
Mnohí však nevedia, že k steampunku výrazne prispela aj zlatá éra Československého filmu, Napríklad Vynález skazy režiséra Karla Zemana a iné filmy tohto tvorcu, tiež inšpirované verneovkami sú plné „strojov a zariadení“, ktoré nikto nikdy nevidel.
V roku 1977 natočil režisér Oldřich Lipský dnes už klasiku s názvom Adéla ještě nevečeřela. V tejto snímke sa objavuje neporaziteľný súkromný detektív Nick Carter (v podaní Michala Dočolomanského), prichádzajúci do Prahy a vyzbrojený prevratnými vynálezmi, ktoré do steampunku dokonale pasujú. Michal Dočolomanský sa o 4 roky neskôr opäť blyskol vo filme Tajemství hradu v Karpatech. A opäť steampunk (aj keď v dobe vzniku tohto filmu určite tento pojem tvorcovia nepoznali) – dej sa odohráva v dobách minulých, kedy šialený vedec Orfanik (Rudolf Hrušínský) zostrojil na objednávku zvláštny prístroj, ktorý pomocou svetelných lúčov vytvára ilúziu skutočnosti a predbehol o dobrých 100 rokov vznik televízie. Kto teda ešte stále nechápe o čom je reč, nech si pozrie spomínané filmy.
*** Michal Dočolomanský, alias steampunker Nick Carter
Minulosť, súčasnosť, budúcnosť?
Podľa spoločnosti IBM sa nachádzame práve teraz uprostred obdobia, kedy sa steampunk široko rozprestrie do nášho života. Tvrdia tak na základe analýzy pol milióna správ a blogov, zozbieraných po internete. Podľa štatistík má až 63% ľudí, ktorí sa zmieňujú o steampunku menej ako 30 rokov. V správe IBM zaznie: *„Behom dvoch rokov sa steampunk presunie z malosériovej produkcie za vysoké ceny do lacnejšej sériovej výroby.“*
To však bude veľkou ranou pre nekomfortných steampunkerov. Sériová výroba zabije ich základnú myšlienku – mať niečo, čo nemá nik. To však nie je všetko. Steampunk zatiaľ vyzerá, ako ohromná zábava. Prečo nevyrobiť flashdisk, ktorý vyzerá, akoby ho stratil Tarzan na pustom ostrove? V steampunku sa však skrýva celkom vážne varovanie, v poslednej dobe dosť intenzívne. Jeho priaznivci vlastne hovoria, že vo svete multimédií a technologických noviniek vlastne nie je miesto pre normálny život. A tak bojujú proti uniformnej spoločnosti oživovaním minulosti. *„Nechceme ničiť modernú techniku, usilujeme sa však o to, aby sme ju opäť vnímali s takým nadšením, ako kedysi dávno Jules Verne a ľudia jemu podobní. Technika musí byť krásna. Musí to byť umelecké dielo, ktoré má predovšetkým opäť slúžiť ľuďom a nie naopak!“*
Ako teda steampunk dopadne?
Môžeme len odhadovať. Isté je, že osobitou subkultúru urobilo zo steampunku až masové rozšírenie internetu. Vďaka nemu sa podarilo prepojiť ľudí s rovnakými záujmami a podobným videním sveta. Stačí zadať patričné heslo do vyhľadávača a fantastický svet, aj keď väčšinou virtuálny, sa otvorí. *“Vôbec nie je dôležité, čo presne steampunk znamená, dôležití sú na ňom ľudia. Nepoznám nič iného, čo by tak zjednotilo rozdielnych ľudí zo všetkých kútov sveta,“* uzatvára von Slatt.
Jednou z naj stránok, venovaných priaznivcom steampunku, hľadajúcim kreatívne nápady je The Steampunk Workshop . V galérií k tomuto článku vám ponúkame aj my ešte viac fotografií k téme. Takže na záver môžeme skonštatovať, že steampunk je koníčkom, životným štýlom aj módou zároveň.
Foto: steampunk.wonderhowto.com, smashingtops.com, Filmové studio Barrandov, www.q8ieng.com, fantasy-magazine.com, nanodome.wordpress.com, minotaurgifts.com
Zanechať odpoveď