31.08.2011

Henna sa stala v posledných rokoch doslova európskym fenoménom. Nie je to len vďaka otvoreným hraniciam a skvelými možnosťami cestovania do exotických krajín, ale aj tým, že ju spopularizovalo množstvo celebrít, vrátane Madonny, Cher či Sandry Bullock. Preto čoraz viac ľudí vyhľadáva hlavne v lete možnosť pochváliť sa na odhalenom tele nádhernými ornamentmi dočasne vytetovanými prírodným farbivom – hennou.

madonna – henna

Čo je to henna?

Henna je tropický ker (Lawsonia Inermis, Lawsonia Alba). Jeho výskyt je podmienený suchým a horúcim podnebím – India, krajiny Stredného Východu, Severná Afrika. Dorastá do výšky približne 6 metrov, počas vegetácie zakvitne bielymi, alebo žltými kvetmi a sladkasto vonia. Rozomletím mladých výhonkov a sušeného lístia tohto kra vzniká hnedočervený prášok – henna. Tento prášok obsahuje veľké množstvo pigmentu – oranžový karotén, žltý xantrofyl a taktiež chlorofyl A, B. V spojení prášku so stredne kyslým roztokom vznikne prírodné farbivo, ktoré farbí nielen pokožku, vlasy a nechty, ale aj látky, hodváb, zvieracie kože a vlnu. Okrem farbiacej schopnosti sa henna používa k regenerácií a spevneniu vlasov, k zamedzeniu tvorby lupín a predčasného mastenia vlasov. Henna má mnohé ďalšie liečebné účinky. Dokáže pokryť vlasy a pokožku prírodným UV filtrom a výrazne zmenšuje riziko spálenia pokožky na priamom slnku.

henna1

Z histórie

Kým v Európe a v Amerike bola ešte pred pár desaťročiami henna takmer neznáma, v Ázií a Afrike ju ľudia (hlavne ženy) využívali už pred tisíckami rokov. V starovekom Egypte slúžila napríklad na farbenie parochní, pri mumifikáciách, pri zdobení tela počas zvláštnych príležitostí (narodenie, prechod do dospelosti, svadba a podobne). Pri podobných príležitostiach si zdobili indické ženy paže, ruky, členky či prsty. Tradičná indická svadba sa bez henny nemohla zaobísť. Maľované ornamenty symbolizujú krásu a podľa indických tradícií zároveň prinášajú do manželstva šťastie. Samotné ornamenty sú kreslené v rôznych štýloch. Každý z nich má svoje pomenovanie. Napríklad Rajasthan obsahuje jemné linky s prevahou kvetinových motívov, kedy výsledný ornament pôsobí na pohľad, ako čipka. African Mehndi (takzvaný Marocký štýl) obsahuje naopak množstvo geometrických obrazcov, vytvárajúcich nádherné, mystické vzory. Gujarati znázorňuje hlavne pávy a pávie perá.

henna2

Ako na to?

Samozrejme najjednoduchšou cestou, ako si vyzdobiť telo hennou je zájsť si do profesionálneho štúdia a zveriť sa do rúk odborníkom. V súčasnosti nie je problém zistiť si na internete adresy takýchto štúdií. No na druhej strane stratíte možnosť vytvoriť si šablónu podľa vlastnej fantázie, okrem toho (hoci ceny v poslednej dobe klesajú) nejde o lacnú záležitosť. Druhou možnosťou je skúsiť si „vyrobiť“ ornamenty vlastnými silami. henna3
Predpokladom je zohnať si hennu. Buď cez internet, alebo v špecializovaných predajniach. Potom už všetko záleží na vašej fantázií. Hoci oproti klasickému tetovaniu je tetovanie hennou bezbolestné, môže sa stať, že sa stretneme s nežiadúcimi účinkami dermatologického pôvodu či inými. Aby sme sa tomu vyhli, požiadal som o rozhovor Zdenku Podhradskú, ktorá sa tetovaniu hennou venuje v profesionálnom štúdiu.

Čo by ste poradili začiatočníkom, ktorí sa chystajú skrášliť svoje telo ornamentmi? Báť sa, alebo nebáť henny?
Zaujímavá otázka. Dá sa na ňu odpovedať v dvoch rovinách. Tou prvou je samotné tetovanie. Je jasné, že hneď na prvýkrát nebude nikto profesionál. Keď som skúšala maľovanie hennou ja, tak prvýkrát mi to trvalo tuším dve hodiny. Človek by sa teda mal vyzbrojiť trpezlivosťou. Základom je vymyslieť si nejaký, pre začiatok jednoduchší vzor. Buď si ho nakreslíme na papier, alebo ak nájdeme niečo pekné na internete, vytlačíme si obrázok a položíme pred seba. Prvý krát odporúčam tetovať nejaké menej viditeľné miesto – napríklad členok, lýtko. Nemusíme sa báť, že ak sa nám ornament nevydarí, budeme ho tam mať po celý život. Henna pôsobí dočasne a mizne s prirodzeným odlupovaním starej kože. A verte tomu, že ak sa vám prvý vzor nevydarí úplne podľa predstáv, urobí vám väčšiu radosť, ako ten, ktorý by vám vytvorili v profi – štúdiu. Všetko je vecou cviku a po čase sami zistíte, že to vôbec nie je zložité. V druhej rovine otázky ide o hennu samotnú. Z času na čas sa v obchodných reťazcoch objavia v predaji vrecúška s práškovou hennou. Dostať ich aj v niektorých drogériách. Tieto vo väčšine prípadov obsahujú chemikálie, aby bol odtieň tmavší. Čím viac chemikálií prášok obsahuje, tým je v ňom menej prírodnej henny. A tu už ide o zdravie. Chemické farbivá môžu spôsobiť kožné alergie. Môžu byť tak silné, že si vyžiadajú lekárske ošetrenie. Prejavia sa svrbením, pálením, vznikom pľuzgierov a podobne.

Ako si teda vyberať tú správnu hennu?
V prvom rade by som odporúčala nakupovať hennu v špecializovaných predajniach. Ak sa rozhodneme kúpiť ju v drogérií či hypermarkete, pozorne si prečítajme zloženie henny na obale. Zaujímajú nás hlavne syntetické farbivá. Najčastejšie používaným je parafenyléndiamín (PPD), dusičnan strieborný, chromid strieborný, karmín a podobne. PPD je napríklad možné používať u henny na farbenie vlasov, no iba do koncentrácie maximálne 6%. Na farbenie pokožky sa nesmie používať.

Chemikálie sa pridávajú do henny hlavne kvôli tmavým odtieňom. Videl som však nádherné tetovania, kde bola farba henny takmer čierna…
A práve o to ide. Možno ste počuli o pojme „black henna“. Tam už je tých umelých prísad tak veľa, že o prírodnej henne nemožno hovoriť. Tetovanie black hennou využívajú niektorí „plážoví umelci“ – efekt je na prvý pohľad krásny, no zväčša do troch dní sa začnú prejavovať alergické reakcie. Keďže dotyční „umelci“ sa presúvajú z miesta na miesto je potom ťažké obviniť niektorého z ujmy na zdraví.

Ja som však mal na mysli napríklad Madonnu. Aj tá mala odtieň henny na niektorých fotografiách jej tetovaní takmer čierny, no nikde sa nespomínalo, že by mala komplikácie.
Prírodná henna je najčastejšie červenohnedá, no môže prechádzať spektrom od zelenohnedej až po tmavohnedú. Jej farebný odtieň závisí aj od obsahu keratínu našej pokožky. Pri kontakte henny s pokožkou totiž vzniká chemická reakcia, ktorá ovplyvní celkový farebný nádych tetovania. Keďže ruky a nohy obsahujú najviac keratínu, bude aj výsledná farba na týchto miestach tmavšia. Samotná prírodná henna môže byť tmavšej farby použitím nechemických zložiek. Už v starom Egypte do nej pridávali varený citrón pôsobením ktorého henna takmer sčernela. Kyslosť totiž robí hennu nielen tmavšou, ale aj trvanlivejšou. Dnes sa pre tmavý odtieň do prírodnej henny okrem citróna pridávajú neškodné esenciálne oleje – kardamón, levanduľa, eukalyptus a podobne. A to je podľa mňa aj prípad Madonny. Určite si totiž nerobila tetovanie sama, ale zverila sa do rúk odborníkom, ktorí používajú iba prírodnú hennu.

Vráťme sa teda k začiatočníkom. Máte nejaké tipy, alebo triky pre tých, ktorí sa rozhodli začať?
Zohnať kvalitnú práškovú hennu býva na Slovensku dosť problém. Okrem toho ju treba správne namiešať. Preto by som odporúčala zakúpiť si v špecializovaných predajniach pero na tetovanie hennou, takzvané Henna Penna. Stojí okolo 13 – 15 € a manipulácia s ňím je oveľa jednoduchšia, ako nanášanie henny dreveným kolíčkom či igelitovým sáčkom s dierkou. Navyše kilo práškovej henny stojí viac, ako 20 €. Henna Penna obsahuje ekvivalent, rovnajúci sa až 5 kg henny. A to už je dosť veľký rozdiel. Tetovanie hennou vám vydrží maximálne mesiac. Najčastejšie však týždeň. Henna nemá rada chlórovú vodu, ani časté umývanie. Ak vám vybledne, odporúčam naniesť novú vrstvu na ten istý vzor, alebo počkať, kým pôvodný vzor zmizne a vytvoriť nový. Aby sa kresba nerozpila, je nutné nanášať hennu na čistú pokožku, ktorú pred aplikáciou natrieme hydratačným krémom. Po dokončení potrieme tetovanie mastným krémom a aspoň 24 hodín neumývame.

Poznámka: Pero na tetovanie hennou si môžete objednať napríklad TU
Mletú hennu získate TU
O rizikách tetovania hennou sa viac dočítate TU
V článku boli použité obrázky z:
http://tattoosman.hubpages.com
http://www.zimbio.com
http://redtagcrazy.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama