20.12.2010

Ak ste sa rozhodli kúpiť kancelársku stoličku, prinášam vám rady, ktoré by ste pri jej výbere mali zvážiť. Veď najdôležitejším faktorom je správne a zároveň pohodlnné držanie tela pri sedení, aby ste po čase nepociťovali žiadnu bolesť chrbta.

1. Výšková regulácia
Ľahko zvyšuje alebo znižuje sedadlo, aby boli vaše boky a trup v správnej pozícii 90 stupňov. Výška určuje vhodnú úroveň vašej pracovnej plochy. Obe nohy na podlahe a kolená pohodlne ohnuté v uhle, podporia spodnú časť, aby nevytvárala tlak na stehná.

Výšková regulácia

Výšková regulácia

2. Nastavenie uhla
Umožňuje meniť uhol medzi trupom a stehnami, ktorý vás stavia do správnej neutrálnej polohy, ktorá podporuje a udržiava prirodzené zakrivenie vašej chrbtice.

Nastavenie uhla

Nastavenie uhla

3. Šírka sedadla
Sedadlo by malo byť aspoň jeden raz širšie (hrúbka palca) ako boky a stehná na oboch stranách. Šírka sedadla je vysoko odporúčaná pre správne rozloženie váhy cez sedadlo. Zníži tak únavu a bolesť nôh a umožňuje sedieť dlhšiu dobu.

4. Nastaviteľný sklon
Umožňuje reguľovať uhol z uzamknutej na voľne pohybujúcu sa polohu.

Šírka sedadla a Nastaviteľný sklon

Šírka sedadla a Nastaviteľný sklon

5. Operadlo
Riadna podpora môže byť dosiahnutá výškou operadla kresla, alebo je operadlo možné nastaviť na podporu obrysu vašeho chrbta, rovnako ako krku a ramien.

Operadlo

Operadlo

6. Pamäťová pena
Energia absorpčnej pamäťovej peny zodpovedá kontúram vašeho tela a poskytuje jemné pohodlie bez tlaku, čím zlepšuje držanie tela a znižuje stres.

Pamäťová pena

Pamäťová pena

7. Nastaviteľné podrúčky
Pre dosiahnutie správnej neutrálnej polohy pre zápästia a ramená, zvážte tieto 3 faktory:
výška – úprava pomáha zmierniť únavu v krku a ramien
šírka – na prispôsobenie sa zvýšenia pomoci v koordinácii s ramenom
výkyvnosť – kĺb sa dá otočiť alebo umožňuje udržiavať uvoľnenú pozíciu vašich pohybov

Nastaviteľné podrúčky

Nastaviteľné podrúčky

8. Bedrová opierka
Poskytuje podporu dolnej časti chrbta (bedrová oblasť), ktorá podporuje správnu polohu sedenia, aby sa znížila záťaž na chrbticu. Zlepšuje relaxáciu a prevenciu bolesti chrbta.

9. Krčná podpora
Ponúka podporu a zmierňuje tlak na krk a rameno (krčná oblasť) najmä pri sklone chrbta. Podpora je poskytovaná pripojenými opierkami pre hlavu.

Bedrová opierka a Krčná podpora

Bedrová opierka a Krčná podpora

Výberu stoličky treba venovať dostatočný čas, zohľadniť všetky spomínané faktory a zabezpečiť tak stabilitu držania tela už od ranného veku.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Matúš Matula 21.12.2010 12:08
Matúš Matula

Je to sice fajn vymenovaný zoznam vecí, ktoré by mala kancelárska stolička obsahovať, ale len zoznam. Chcelo by to trošku zabŕdnuť do hĺbky, keďže práve detaily (detail pre laika, obrovský rozdiel pre váš chrbát, krk a celé telo) oddeľujú bežné, resp. zlé stoličky od tých kvalitných. Pridávam odkaz na stránku, podľa ktorej som si stoličku vyberal. ergonomicka-encyklopedie.cz/Ergonomick%C3%A1_%C5%BEidle,…

Prihlásenie
 
 
Reklama