21.10.2010

Internet je naozaj veľmi skvelá vec, ktorá nám uľahčuje a zjednodušuje život. Jedným z týchto kladov je aj nakupovanie. Je naozaj skvelé, že cez net môžeme kúpiť a zohnať aj tovar, ktorí sa nenáchádza nikde v našom okolí a ktorí by sme si inak nezaobstarali. Veď napríklad taká IKEA, jediná na Slovensku je v Bratislave, ale dnes už nie je nič neobvyklé, že hoci spoločnosť neprevádzkuje zásielkový obchod, ich tovar možno kúpiť prostredníctvo nazvyme ich, súkromných tretích predajcov.

Nákup v zahraničí …

Možno niektorí z Vás poznájú nazvyme to medzinárodné predajno – nákupné stránky s názvom Ebay. Ebay je skvelý, dá sa tu zohnať všetko možné a niekdey za naozaj skvelé ceny. Dnes nás už nemusí trápiť ani problém s jazykovou bariérou, keďže internetové prehliadače ponúkajú jednoduchý prekladač. Ale nakupovať na Ebay, má aj rôzne nástrahy!
EBAY…
eBay Inc. je americká internetová firma, ktorá riadi eBay.com, online aukciu a obchodnú website (webové sídlo), na ktorej ľudia a firmy kupujú a predávajú tovar a služby globálne. Popri americkej website eBay zriadila lokalizované website pre 30 ďalších krajín. eBay Inc. vlastní tiež PayPal, Skype, StubHub a iné firmy.

Aby ste mohli nakupovať na Ebay, musíte byť zaregistorvaný a to hneď dva krát. Najskôr priamo na Ebay a potom na Pay – pal, čo je nazvyme to prostriedok cez, ktorý sa realizujú prípadné platby. Ak chceme nakupovať a platiť cez pay – pal (pretože v zahraničí len málkokto prijíma platbu šekom z iného štátu) musíme byť vlastníkom embosovanej platobnej karty, ktorú nám na požiadanie vystavia v banke a vysvetlia nám podrobnosti.
Systém nakupovania cez Ebay je dvojaký. Buď si v ponuke vyberieme tovar, ktorí je možné kúpiť hneď za stanovenú cenu, niekedy je túto cenu možné zjednať alebo kupovať formou aukcie – teda prihadzujeme a snažime sa preplatiť v rámci možností ďalších potencionálných nákupcov. Ale predtým ako sa rozhodneme niečo kúpiť alebo bojovať na akcii, zistíme koľko predjaca požaduje za poštovné do našej krajiny. Niektorí, majú cenu poštovného vypísanú priamo v ponuke, no u tích, ktorí túto informáciu neponúkajú, si ju radšej vopred zistíme, aby sme nezostali prekvapený, keď nám vo faktúre vystavia poštovné vyššie ako je cena tovaru. A ak nie je pri tovare cena poštovného na Slovensko, môže sa navyše stať, že predávajúci odmietne akceptovať predaj, pretože tovar do zahraničia neposiela. Na Ebay kúpime tovar aj nový aj použitý.

Ak sa nám náhodou stane, že tovar sme v aukcii vyhrali, ale z nejakého dôvodu ho nemôžeme zaplatiť, treba to mailom vysvetliť predajcovi, ospravedlniť sa a tak, inak sa môže stať, že EBAY nám na určitý čas zablokuje konto a nebudeme môcť nakupovať.

Medzi najväčšie riziká nákupu na Ebay patrí, že tovar nám nikdy nedoručia. Áno aj to stáva, ale to riziko všeobecného nákupu cez internet. Tovar z anglicka napr. doručujú obvykle do dvoch týždňov, takže ak ani po dvoch týždňoch nedostaneme tovar, kontaktujeme priamo Ebay, kde vysvetlíme situáciu a spolupracujeme s nimi. Treba to riešiť, čo najskôr, pretože do 21 dní je možnosť vrátiť aspoň časť zo zaplatených prostriedkov. Netreba sa spoliehať ani na upokojujúce správy od predajcu, že sa to rieší, že bol na pošte a dal to do reklamácie a tak … Vždy treba o všetkom upovädomiť priamo Ebay!

Inak spoľahlivosť predávajúcich si môžeme pozrieť v jeho profile, ktorí nám nozaj veľa napovie. V profile totiž zákazníci píšu reakcie na predávajúceho a toto sa zobrazuje aj v percentách spoľahlivosti.
Pozor si treba dávať aj na číslovanie a veľkosti!

Typy

Najjednoduchšie je kupovať na UK alebo Írsku.
Americký EBAY? No ochota američanov je naozaj nulová. Cenu poštovného si hádžu miš – maš a niekedy je naozaj vysoká a predražená.
Nemecký Ebay? Dobré ceny, ale vysoké poštovné, tak isto aj Rakúsko.
Takže ešte link na Ebay …
http://www.ebay.co.uk/
http://www.ebay.com/

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Danny117 (Neregistrovaný užívateľ) 06.02.2018 13:10
Danny117

Skvelý článok ako vždy. Oceňujem a zdieľam na facebooku.

goo.gl/cHtyHB

Dĺžka článku akurát, stručné a presné. Ideál.

Michala (Neregistrovaný užívateľ) 03.08.2015 13:49
Michala

Pravopis !? Stačil letmý pohľad na text a odmietam čítať čokoľvek od autorky. (rytmický zákon , dokonca vybrané slová ! )

liether (Neregistrovaný užívateľ) 14.10.2013 21:08
liether

Pre dalsie tipy na ebay a internetove zahranicne eshopy skuste : www.lacne-tipy.sk/nakupovanie/ako-objednavat-z-ebay/

Petronela 24.10.2010 08:53
Petronela

Prosím prepáčiť gramatické chyby, podstata je v niečom inom, ale budem si na to dávať pozor!!!

Matúš Matula 23.10.2010 12:46
Matúš Matula

Hmm, na môj vkus až príliš gramatických chýb.. ani som článok celý neprečítal
Niekoľko z nich:
Myslím, že skôr "nazvime", nie "nazvyme"...
"Tipy", nie "Typy"
"upovedomiť", nie "upovädomiť "
kopa čiarok a mnoho iných hrúbok

Prihlásenie
 
 
Reklama