23.04.2013

Veci z druhej ruky. Aký k ním máte postoj? Obľubujete radšej veci páchnuce novotou? Aj v tomto prípade však možno povedať, že nie je všetko zlato čo sa blyští. Nie všetky súčasné výrobky totiž môžu tým staršie vyrobeným konkurovať v kvalite. Koľko sezón prežili zimné topánky vášho otca a koľko prežijú tie dnešné vaše? Oblečenie je ale samostatná kapitola a nie každému sa môže pozdávať nosiť niečo, čo už mal niekto oblečené. No napríklad, čo sa týka elektroniky, v bazároch možno nájsť to isté zbožie čo v obchodoch za polovicu, s rovnakou kvalitou, ba niekedy i zárukou.

Záleží od ľudí

Ľudia sú rôzni. A preto sa niet čomu čudovať, že dôvera k cudzím býva často naštrbená a zvykneme byť podozrievaví, pochybovační a skeptickí. Preto keď niekto ponúka za dobrú cenu niečo, po čom túžime, hneď nám to je podozrivé. Čo je v konečnom dôsledku asi aj dobre, nakoľko naivne nenaletíme podvodníkom. Avšak nie vždy musí človek „vycálovať majland“ za niečo po čom túži.

Napríklad ak si už dlhšiu dobu obzeráte zrkadlovku, ale nie ste profesionálny fotograf a je to pre vás veľká položka, poobzerať sa môžete napríklad aj na bazároch. Ak sa však vo fotoaparátoch až tak nevyznáte, skúste poprosiť známeho, či by sa s vami nešiel pri kúpe na zrkadlovku pozrieť a skontroloval ju, či nie je poškodená. Predávajúci vám totiž môže nahovoriť rôzne báchorky, ale či je to pravda, ťažko posúdiť, keď ho vidíte prvýkrát v živote. Avšak príhoda o tom, že ten čo ju predáva si ju kúpil pred pol rokom v domnienke, že sa začne venovať fotografovaniu a začne rozvíjať svoje nové hobby, pričom neskôr zistil, že ho to vôbec nebaví a fotoaparát mal len položený na poličke a padal mu naň prach, nemusí byť hneď klamstvom. Najlepším dôkazom je priložený záručný list, ktorý po pol roku od kúpy je možné ešte nejaký čas využívať a tým pádom sa niet veľmi čoho obávať. Ak však predávajúci nevie doložiť záručný list, je to už ťažšie. Buď sa totiž rozhodnete mu uveriť alebo nie. Záleží na dojme a stave predávaného tovaru.

Od výmyslu sveta

Na webových stránkach bazároch možno zohnať kadejaké veci. Či už krbové palivové drevo, s ktorým keď si počas zimy zakúrite tak nezamrznete, bojler, 3-izbový byt, detský záhradný domček, sústruh, tenisovú raketu alebo organické hnojivo, ktoré je výživnejšie ako to klasické hnojivo, zvyčajne bez pridaných chemických a konzervačných látok a bez zápachu. Dodnes však existujú aj kamenné bazáre, kde sa taktiež nachádzajú rôzne poklady, ale aj kopa iných harabúrd.

V tých na internetových portáloch sú produkty rozmiestnené podľa kategórií, čo uľahčuje hľadanie, prezeranie a výber. Výnimkou nie je napríklad ani inzercia zvierat. Tá sa zvyčajne sama osebe člení na podkategórie v závislosti od inzerovaných zvierat – napríklad inzercia psov, inzercia mačiek, inzercia rybičiek a pod. Inzerovať ďalej možno napríklad aj v takých rubrikách ako sú Knihy, Šport, Oblečenie, Reality, Starožitnosti, Zberateľstvo, Hudba, Auto, PC či Deti. Tie sa taktiež zvyknú ešte vnútorne členiť na rôzne podkategórie, čo zabezpečuje lepší, jednoduchší a efektívnejší prehľad.

Niektoré kategórie na webstránkach bazároch nie sú v klasickom ponímaní bazárov. Ide napríklad o Zoznamku, Ubytovanie či Prácu, ktoré skôr ponúkajú služby , zamestnanie a iné veci.

Výhody

Výhodou je, že ponúknuť ako aj kúpiť môže na webových stránkach či v kamenných obchodoch ktokoľvek. Teda takmer ktokoľvek, nakoľko bazáre majú svoje vlastné obchodné podmienky, resp. kritériá. Ako napríklad, že predávať môže len plnoletá osoba. Potrebné je len nahodiť do systému text inzerátu, kontakt na vás a prípadne fotografiu ponúkanej veci.

Výhodou je samozrejme aj cena. Na bazároch možno zohnať veci, ktoré sú úplne nové, ešte zabalené. Dôvod predaja môže byť napríklad zlá veľkosť alebo že predávajúci danú vec nepotrebuje a len ju dostal darom, vyhral alebo pri kúoe získal ako bonus a nepotrebuje ju. Preto ak napríklad rekonštruujete kuchyňu a potrebujete nový digestor, môžete sa najprv pozrieť na bazáre, či nenájdete to, čo potrebuejte za rozumnú cenu. Alebo ak sa chystáte napríklad na maškarný ples či halloweensku party, za pár drobných sa môžete vyfintiť od hlavy až po päty.

Nevýhody

Nevýhodou je hlavne to, že niekedy si nemôžete byť istý, čo kupujete. Ako mačku vo vreci. Najmä pri elektronike, ktorá môže byť prezentovaná ako bezchybná, nová, za dobrú cenu. Doma však zistíte, že niektoré dôležité funkcie nefungujú alebo že ide o poškodený či nebodaj kradnutý tovar a boli ste podvedený. Svedomie každého má bohužiaľ inú dno.

Na obrázkoch a v slovách môže vyzerať všetko krásne, v skutočnosti na stretnutí pri kúpe však môžete zistiť, že ste cestu merali zbytočne, pretože ponúkaná vec sa ani zďaleka nepodobala na opisovaný či vyfotografovaný produkt. Miniete tak čas, prostriedky na dopravu a pravdepodobne aj dôveru k takýmto obchodom.

Odradiť vás taktiež môže predávajúceho vystúpenie, prejav a celkový dojem, aj keď by sa vám tovar pozdával. Ak však niekto pôsobí nedôverčivo alebo sa napríklad stále obzerá a má naponáhlo, zrejme nepôjde o čistý obchod. Treba byť preto opatrný a nedávať peniaze len tak ľahko z ruky. O tom, čo kupujete musíte byť presvedčený, aj keby išlo o malú finančnú čiastku. Doprajte si pri kúpe čas na rozmyslenie, povypytujte sa čo vás zaujíma a až potom konajte.

M. CH.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama