08.08.2011

Chystáte sa nepochybne mnohí na dovolenky a takmer jedna tretina z dovolenkárov zamieri aj do Arabských krajín. Niet sa čomu diviť, veď tento kúsok sveta patrí medzi cenovo najdostupnejšie v rámci pohodových dovoleniek so štedrými možnosťami stravovania a v rámci dobrých nákupov. Do Egypta mnohí dovolenkári mieria, aby si kúpili neskôr pri návrate domov kartón cigariet za pár eur, ale tiež do krajiny prichádza množstvo ľudí opakovane len kvôli moru a nákupom. V Egypte, aj v Tunisku môže byť zjednávanie na trhoch zážitkom. Nakúpiť sa dá výhodne množstvo suvenírov, obrázky na „papyrusoch“ a rôzna keramika. Lákavé sú výrobky z pravého alabastru, ktoré vynikajú svojou tvrdosťou a kvalitou. Obľúbené sú vodné fajky a tabak. V Tunisku napríklad možno nakúpiť pri potulkách v okolí okrajových častí Sahary niekoľko druhov minerálov, taktiež keramiku, alebo potraviny. Ceny pritom nemusíte mať vôbec určené vopred. Cenovka nikde, cenník niekde pri pokladni je niečo celkom neznáme a najmä registračná pokladnica je niečo, čo poznajú len z rozprávania.

Suveníry nákupy

Povedzte si svoju cenu

Ak máte o čokoľvek záujem, spýtajte sa na cenu. Je celkom možné, že hneď na prvú kabelku alebo topánky, ktoré chcete dostanete cenu prijateľnú a vy s ňou môžete súhlasiť. Častejším prípadom ale bude, že bude cena zámerne nadhodnotená. Miestni nie vždy radi, ale často zjednávajú ceny. Rovnakú vec ste tam mohli kúpiť včera a stála inak, dnes bude stáť viac, alebo menej, no povedzte si svoju cenu, ktorá sa vám zdá prijateľná. Obchodník vám ponúkne cenu svoju. V prípade, že trvá na pôvodnej cene a nemieni ustúpiť, môže byť dohadovanie zbytočné. Ak ale cenu zníži, máte možnosť nájsť zlatú strednú cestu spokojnosti iných. Keď nechcete niečo za cenu, ktorá nepokryje ani náklad, potom je dohadovanie na cene na mieste. Pri takejto Slovákom neobvyklej činnosti je možné si dobre pokecať, zabaviť aj pozisťovať nové veci. Uvidíte, koľko krát budete počuť „You are my best friend“, „I have good price for you“ a „This is best quality“. Toľko priateľov a kvalitných výrobkov ani u nás nemáme. Pravdou však je, že u nás by boli mnohé aj pri tej prvej ponúknutej cene stále vyššie. Číslovky v angličtine ovláda azda každý, dokonca čísla na bankovkách pozná aj dieťa, takže spoločný jazyk dokáže nájsť asi každý.

Nie všade je to rovnaké

Pozor však na fakt, že nie každá arabská krajina je rovnaká. Napríklad také Maroko. Prekrásne miesto plné rôznych miest, čistých aj rušných ulíc, luxusných hotelov, zároveň chudoby a legendárnych miest, sa vyhlo otomanskej nadvláde. Vyhlo sa tak brušným tanečniciam, typickej otomanskej kultúre, pofajčievaniu vodných fajok, ktoré majú tradíciu skôr v takom Egypte a desiatkam ďalších detailov. Pre odlišnú históriu má tiež v sebe oveľa viac európskosti, než iné krajiny. Môže za to francúzsky aj španielsky vplyv, vzdelaný kráľ a zákony. Platovo si krajina počína podobne ako u nás, byty a domy sú dokonca na niektorých miestach drahšie než v Nemecku. V Maroku máte jasne dané cenovky a pokiaľ aj nie, predavač vám povie jasnú cenu hneď. Vedzte, že na miestnych trhoch napríklad v meste Oujda, alebo Marakesh nájdete Mediny, kde si môžete vyjednať cenu. Nečakajte ale Egypt alebo Tunis. Ak nechcete, nevadí, príde ďalší a ten kúpi. Kým sa s vami obchodník zdrží pri zjednávaní, môže mu uniknúť vážny záujemca.

Vedzte, že nakoniec nie je krajina ako krajina. Tí, čo cestujú najmä pre pôžitok z dobrých nákupov vecí, ktoré i tak budú doma ležať prachom by uvítali niekoľko ďalších tipov. Zjednávanie nie je doménou len arabských krajín. Svojim spôsobom funguje na celom svete. V súčasnosti je ale bežnou súčasťou nákupov najmä na trhoch v Ázii, po takmer celej Afrike, v Tichomorí či lokálne v Južnej Amerike.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama