16.01.2017

Detoxikačný kúpeľ je spôsob, ako pomôcť očistiť telo, uvoľniť myseľ a poskytnúť ďalšiu podporu rôznym systémom v tele. Existujú rôzne druhy detoxikačných kúpeľov, ktoré si môžete dopriať, pričom každý z nich sleduje svoje vlastné ciele a účinky. Niektoré z nich sú pomerne klasické, o iných ste možno ešte nepočuli. Základným princípom zostáva používanie prírodných prostriedkov, či už je to pravé levanduľové mydlo alebo esenciálne oleje. Nechajte sa inšpirovať a detoxikujte.

1. Detoxikačný kúpeľ s morskou soľou

Soľný kúpeľ je jedným z najstarších kúpeľov, pričom po celé desaťročia sa používal pri relaxačných procesoch a odbúravaní stresu. No vedeli ste, že soľ sama o sebe môže pomôcť vytiahnuť toxíny z tela, rovnako ako poskytnúť ďalšie výhody pre pokožku? V receptúre sa používa morská soľ, čiže ide o kúpeľ v prírodnej soli a nie v tej soli, ktorá je umelo jodidovaná. Tento kúpeľ má viaceré pozitívne účinky, spomeňme napríklad príval energie na začiatku dňa, stratu potreby „ranného kofeínového nakopnutia“ a lepší pocit po celý deň.

2. Detoxikačný kúpeľ s esenciálnymi olejmi

Každý kúpeľ sa stáva pôžitkom, ak do neho pridáte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Esenciálne oleje majú tú výhodu, že ich môžete striedať podľa toho, na čo má mať kúpeľ účinok. Povedzme, že máte za sebou dlhý deň a cítite sa úplne vyčerpaný. V takomto prípade by ste mali siahnuť po esenciálnom oleji z mäty. Oleje sa vyberajú podľa toho, či sa cítite v strese, depresii, opotrebovaný alebo máte bolesti hlavy. Je to vlastne detoxikácia vo vani prispôsobená aktuálnym potrebám!

3. Detoxikačný kúpeľ s peroxidom vodíka

Je tiež označovaný ako kyslíkový detoxikačný kúpeľ. Používa peroxid vodíka, ktorý mu dáva dostatok liečivých vlastností. Pre začiatok pomáha telu zbaviť sa toxínov, čo zlepšuje následný detoxikačný účinok. Je tiež antibakteriálny a protivírusový, čo z neho robí skvelý kúpeľ v prípade, ak ste sa nedávno motali okolo veľkej skupiny ľudí, cestovali autobusom, vlakom alebo lietadlom, či boli inak vystavený množstvu baktérií. Odporúčaná doba kúpania je pol hodiny, tak šup do vane a nezabudnite upokojiť myseľ, keď tam už budete. Následne by ste mali tiež prezliecť periny. Ideálne sú bavlnené posteľné obliečky. Určite by ste sa nemali čistý a detoxikovaný uložiť na spánok do prepotenej postele plnej baktérií.

4. Zázvorový detoxikačný kúpeľ

Zázvor je koreň, ktorý má dostatok zdravých vlastností, keď ho budete jesť, no môže sa tiež používať aj inými spôsobmi, pričom stále pomôže telu. Napríklad si môžete pripraviť zázvorový kúpeľ. Hovorí sa, že môžete použiť rôzne formy zázvoru, a to buď priamo koreň čerstvého zázvoru do vane, alebo kvapky z nejakej esencie či prášku. Je to spôsob, ako prinútiť telo oveľa viac sa potiť a odbúrať tak dodatočné množstvo toxínov, podobne ako pri saunovaní alebo sedení v parnom kúpeli. Tento kúpeľ prispieva k pocitom zvýšenej energie, pocitom väčšej čistoty a v neposlednom rade nás pripraví na príchod zimy.

5. Sódový detox

Vedeli ste, že jedlá sóda, ktorú budete držať v chladničke, pomôže absorbovať pachy ostatných jedál? Nie? A tušili ste, že môže byť použitá na detox? Jej pridaním do kúpeľa mu dávate vlastnosti, ktoré by inak nezískal. Hovorí sa, že tento kúpeľ pomáha zbaviť sa stresu. Je dôležité pozrieť sa na stres ako na toxický stav a hľadať spôsoby, ako relaxovať tak, aby sme sa zároveň aj detoxikovali. Vedecký výklad je ten, že jedlá sóda je vlastne hydrogénuhličitan sodný, ktorý je skvelý na neutralizáciu chlóru. Pridáva sa do väčšiny zdrojov vody. Je ťažké detoxikovať vo vani, ktorá je plná toxickej chemikálie, takže je dobré, že sóda spraví kúpeľ prirodzene čistejším.

6. Detoxikačný kúpeľ s bentonitovým ílom

Tento kúpeľ by nás mal zbaviť ťažkých kovov, pretože sa verí, že íl čerpá kovy z tela pôsobením magnetizmu. Ťažké kovy sa do tela môžu dostať ľubovoľným počtom spôsobov a je pravdepodobné, že ak ste svoje telo od nich doteraz neočistili, v priebehu rokov sa nahromadili. Najbežnejší spôsob vpustenia si ťažkých kovov do tela je obyčajnou pitnou vodou, ktorá nebola správne filtrovaná. Taktiež sa ukladajú cez zuby požívaním potravín, ktoré boli ošetrené určitými chemickými látkami a mnohými inými spôsobmi. To je dôvod, prečo je dôležité robiť pravidelný detox od ťažkých kovov.

7. Detoxikačný kúpeľ s morskými riasami

Pri tomto kúpeli sa používa špeciálna zmes hliny, morských chalúh a rias. Tvrdí sa, že prispieva aj k zvýšeniu prietoku krvi, rovnako ako lymfatickej tekutiny v tele, a to vytvorením elektromagnetizmu, ktorý sa inými detoxikačnými kúpeľmi nedá dosiahnuť.

8. Detox s epsomskou soľou

Epsomské soli je dobré mať doma, pretože majú naozaj rôznorodé použitie, pokiaľ ide o zdravie. Jedným z nich je vsypať ich do vane a relaxovať v horúcom kúpeli, kým oni z tela vyženú všetky toxíny. Síran horečnatý, ktorý obsahujú, je schopný napomôcť obehovému systému, ako aj zlepšiť nervové funkcie. Pravidelné užívanie si epsomského soľného kúpeľa je relatívne jednoduchý a bezproblémový spôsob, ako zlepšiť svoje zdravie a dopriať si pohodu.

9. Detoxikačný kúpeľ s jablčným octom

Ak ešte nepoznáte výhody jablčného octu, je pre Vás viac ako dôležité spraviť si čas a naštudovať niečo o tom, akými rôznymi spôsobmi môže telu spraviť službu. Dá sa užívať vnútorne, no používa sa aj zvonka na liečbu rôznych neduhov. V detoxikačnom kúpeli napomáha boju s artritídou a dnou, rovnako ako s čímkoľvek iným, čo je spôsobené zápalom. Ak máte pocit, že potrebujete toxíny vypotiť von z tela, je tento kúpeľ ako stvorený. Vedľajším účinkom je navodenie pozitívnej nálady a vyčistenie mysle. Preto sa po ňom hodí napríklad aj romantický večer s partnerom. Oblečte si erotické spodné prádlo a zahrajte si niektorú z obľúbených erotických hier.

10. Detoxikačný kúpeľ s magnetickým ílom

Je to vlastne kúpeľ so špeciálnou hlinou, ktorá je schopná zmagnetizovať tak, že z tela odčerpá zlé látky. Veľká časť takýchto ílov sa používa na presne stanovené diagnózy, napríklad v prípade zadržiavania nadmerného množstva ortuti, arzénu alebo hliníka v tele. Každý z týchto ílov je vyvinutý na liečbu špecifického problému. Ničia zdroje znečisťujúcich látok, ktoré nás najviac ohrozujú. Môžete ich však použiť aj zaradom, aby ste sa uistili, že ste sa zbavili všetkých neželaných kovov v tele a už sa len zameriate na udržanie tohto stavu.

Prajeme príjemné kúpanie a veľa zdravia!

Zdroj: bembu.com
Foto: pixabay.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama