Citrón je zázračné ovocie a každý rok sa dozvedáme nové a nové spôsoby pre jeho využitie. Zozbierali sme pre vás tie najdôležitejšie.
Hoci je citrón kyslé ovocie, v okamihu, keď jeho dužinu či šťavu prehltneme, zázračne sa zmení na zásadu. A tým je pre naše telo vynikajúcim antioxidantom. Túto situáciu si môžeme predstaviť veľmi jednoducho: Zoberieme jablko, prekrojíme ho napoly, a čo sa po chvíli stane? Dužina začne hnednúť. To preto, lebo jablko napadnú zákerné voľné radikály. Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré obsahujú nepárny počet elektrónov. Tieto sa snažia akýmkoľvek spôsobom dosiahnuť opäť párneho stavu a pritom napádajú stabilné chemické látky. Vzniká škodlivá oxidácia. A teraz kúzlo: Zoberme si do ruky citrón. Prekrojme ho a pokvapkajme zhnednutú dužinu jablka. Abrakadabra. A bum – dužina obelela. Proces oxidácie sa zastavil a jablko doslova omladlo. Presne toto dokáže každá kvapka citrónu s našim telom. Nejdeme vás teraz zaťažovať s chemickým, biologickým a molekulárnym zložením citrónu, predstavme si jeho najväčšie benefity a spôsoby využitia:
ZDRAVIE A KRÁSA
1. Pleťová maska
Citrón nielenže spoľahlivo odstráni z pleti odumreté kožné bunky, ale je tiež vynikajúcim bojovníkom proti akné a pigmentovým škvrnám. Na výrobu pleťovej masky potrebujeme: nastrúhanú kôru z jedného citróna (na jemnom strúhadle), 100 gramov kyslej smotany (krémovej), 5 – 8 kvapiek rozmarínového oleja. Tieto ingrediencie zmiešame dokopy, nanesieme na kožu a necháme 15 – 20 minút pôsobiť. Potom opláchneme. Procedúra sa odporúča vykonávať aspoň raz do týždňa. Ideálne dva krát. Po troch týždňoch sa dostavia badateľné výsledky.
2. Pleťové tonikum
Tieto prípravky sú veľmi populárne, pretože dokonale sťahujú póry a čistia pleť. Citrón nakrájame na plátky, vložíme do pohára a zalejeme 30 % liehom. Po týždňovom vylúhovaní namočíme do tejto tekutiny vatu, a miesta s akné čistíme krúživým pohybom, prípadne priložíme vatu namočenú v prípravku na 15 minút na tvár a potom umyjeme vlažnou vodou.
3. Starostlivosť o nechty
Odrežeme polovicu citróna a vytlačíme citrónovú šťavu do šálky s teplou vodou. Ponoríme do šálky prsty a držíme ich takto po dobu 3-5 minút. Citrónovú kôru môžeme použiť na potieranie nechtového lôžka. Stará čínska receptúra pozná podobnú liečbu, ktorá sa tiež týka poškodených nechtov a zapálených nechtových lôžok. Ak sú tieto poškodenia akútne (aj so zápalmi), je dobré postupovať takto: Z citróna odrežeme vršok, prst doslova vnoríme cez dieru do dužiny a obviažeme obväzom. A ideme spať. Ráno sa môže rana vyčistiť.
4. Liek na nevoľnosť
Už pred 200 rokmi bol známy námornícky recept proti morskej chorobe a tento sa používa v mnohých krajinách dodnes proti nevoľnosti. Ako na to? Ak ste malátni a krúti sa vám hlava, odrežte plátok citróna a chvíľu ho podržte na jazyku v zatvorených ústach.
5. Pleťová voda
Táto vodička čistí, dezinfikuje a zároveň osviežuje pokožku. Do pohárika s minerálnou vodou vytlačte citrónovú šťavu a kvapnite trochu medu. Dôkladne zamiešajte a umývajte si pleť ráno aj večer.
6. Ústna voda proti zápachu z úst
Ak zriedite citrónovú šťavu trochou vody a vypláchnete s ňou ústa, kyseliny obsiahnuté v citróne zabijú baktérie a zárodky plesní vo vašich ústach zodpovedné za zápach. Ak túto vodu prehltnete, bude pôsobiť navyše ako vnútorný alkalizér. Ten zabráni vznikom pachov počas kvasenia stravy vo vašom žalúdku. Herci pijú citrónovú šťavu s trochou medu dvakrát až trikrát denne, aby si zaistili sladký dych.
7. Elixír mladosti
Tento domáci recept odstraňuje vápnik a tuk usadený v tele a v cievach, posilňuje srdce, upravuje tlak. Po 3 týždňoch pitia pocítite v tele príjemne omladenie. Na 1 liter vody potrebujeme 5 celých citrónov a 30 strúčikov cesnaku. Ako na to? Citróny umyjeme v horúcej vode a nakrájame na kúsky. Očistený cesnak rozkrojíme na polovice. Všetko spolu rozmixujeme na kašu. Vylejeme do vody a necháme prejsť varom. Hneď odstavíme. Precedíme cez sitko a nalejeme do fľaše. Skladujeme na chladnom mieste najlepšie v chladničke. Pijeme raz denne pred jedlom asi 1 štamprlík, presne 2 cl. Túto lacnú liečivú kúru by mal človek opakovať každý rok.
8. Proti lupinám
Tento starý recept využívali ešte naše prababičky. Pozor – keďže citrón vysušuje, nie je vhodný na suchú pokožku. Kto však má mastné lupiny, môže vyskúšať toto: Rozkrájajte citrón na plátky a tieto vtierajte do pokožky vlasov (korienkov) 1 – 2 krát týždenne. Potom vždy umyte hlavu bežným spôsobom.
9. Inhalátor
„Studená“ inhalácia citrónového esenciálneho oleja je veľmi dobrá aj pre astmatikov. Do šálky vody pridajte 3 kvapky oleja a asi 5 minút vdychujte nosom tesne nad hladinou vody.
10. Proti bolestiam v hrdle a kašľu
2 lyžičky citrónovej šťavy zmiešajte s pol lyžičkou medu a pomaly prehltnite. Tento prostriedok užívajte trikrát denne.
11. Proti bolesti pri uštipnutí hmyzom
Citrónová šťava tlmí bolesť v oblasti zasiahnutej žihadlom.
JEDLO A NÁPOJE
12. Univerzálne korenie
Jednoduchý recept. Zmrazte citrón v mraziaku na kosť a potom jeho kôru postrúhajte a obohaťte novou chuťou takmer každé jedlo. Posypte whisky, vína, zeleninový šalát, zmrzlinu, polievky, rezance, špagety, omáčky, ryžu, suši, rybie pokrmy – čokoľvek. Všetky potraviny budú mať nečakane nádhernú chuť, niečo, čo ste možno nikdy predtým neochutnali. Nastrúhanú kôru je možné skladovať opäť v mraziaku.
13. Pikantné korenie na mäso a ryby
Táto zmes používa okrem strúhaného citrónu čierne korenie, soľ, cesnak, cibuľu a (kto má rád) kurkumu.
Nastrúhanú kôru z citróna dáme do misy.
Nasypeme čierne korenie, pretlačený cesnak, najemno nakrájanú drobnú cibuľu a všetko poriadne premiešame.
Pekáč vystelieme papierom na pečenie a zmes naň rovnomerne vysypeme. Necháme v rúre cca 1 – 1,5 hodiny pri 100°C, alebo dovtedy, kým nebude zmes suchá. Potom ju nasypeme do mixéra a rozdrvíme na prášok. Nakoniec pridáme soľ a premiešame. Takto môžeme uchovávať korenie v sklenených pohároch po celý rok.
14. Citrónový cukor
Ak máte radi čaj s citrónom, budete milovať tento recept: Obieľte kôru z dvoch citrónov a dajte ju do plastovej či sklenenej uzatváracej nádoby (pohára). Zasypte ich 20 – 30 dkg kryštálového cukru. Kôra začne postupne uvoľňovať prírodné oleje, ktoré cukor absorbuje. Pohár nechajte stáť dve hodiny a v tomto čase ním viackrát zatrepte. Po otvorení nechajte presušiť. Potom môžete zmes pridať do čaju tak, ako pri normálnom sladení. Čaj bude mať krásnu citrónovú vôňu aj chuť.Posypať môžete aj cukrovinky.
15. Citrónový ľad
Zmrazte v mrazničke plátky citróna. Potom ich už len stačí pridať do nápoja. Nielenže ho ochladia a ochutia , budú tiež pôsobiť aj dekoratívne.
Citrón a domácnosť
16. Čistidlo
Ak máte fľaky na kuchynskom riade, umelej hmote, porceláne, vani, sprchovom kúte (a pod.) a ak vás trápi vodný kameň na vodovodných batériách, pripravte si univerzálny čistič. Na cca pol litra potrebujete nastrúhanú kôru z troch citrónov a dva deci octu. Kôru nasypte do pohára na zaváraniny a zalejte octom. Uzatvorte a nechajte 2 týždne vylúhovať. Potom zmes dôkladne preceďte cez jemné sitko, zalejte 2,5 dcl vody a môžete čistiť.
17. Odpudzovač hmyzu
Je známe, že napríklad mravce neznášajú citrusovú vôňu. Rovnako tak pôsobí na blchy, šváby a niektoré druhy lietajúceho hmyzu. Postriekajte miesta výskytu (podlahové lišty, parapety, štrbiny v múre na chalupe) šťavou z citrónu a výsledok sa čoskoro dostaví.
18. Bielidlo
Citrón má prirodzené bieliace vlastnosti a môže sa tiež použiť ako odstraňovač hrdze (či už z bielizne, alebo regálov v kúpeľni. Pridajte do prania polievkovú lyžicu kyseliny citrónovej.
19. Proti pachom
Citrónová kôra vynikajúco absorbuje pachy. Stačí ak ju rozmiestnite napr. v chladničke, alebo skrini so šatami. Týmto priestorom dodá kôra príjemnú vôňu.
20. Čistič mikrovlnnej rúry
Misku do mikrovlnnej rúry naplňte do tretiny vodou a pridajte do nej šťavu z citróna. Zapnite rúru a nechajte 5 minút na silnom výkone. Zmes vody sa musí odparovať. Steny mikrovlnky sa pokryjú kondenzátom, ktorý potom stačí aj s nečistotami postierať papierovou utierkou.
Foto: infoniac.ru
Zanechať odpoveď