18.10.2018

Nejedna mamina sa už pýtala ostatných, ako sa hrajú so svojimi deťmi. Čo by ste asi tak ešte mohli vyskúšať? Predsa sa nebudete hrať len stále jednu a tú istú hru. Existuje toľko možností, ako sa s dieťatkom zabaviť. Ešte lepšie, ak ho pri tom dokážeme niečo aj naučiť.

Nakoľko sa dieťa postupne učí ovládať svoje telo, postupne by sa tomu mali prispôsobovať aj hry. Čím je staršie, tým viac začína ovládať svoje telo. Začne hýbať rúčkami a bude sa učiť s nimi chytať veci. Ako sa podľa toho zariadiť? Pripravili sme si pre vás pár tipov, ako sa môžete so svojím bábätkom zahrať.

Ako robia zvieratká?

Čo takto vymyslieť si nejakú riekanku o zvieratkách, kde by ste napodobňovali zvuky, ktoré vydávajú? Dieťatko by ich robilo s vami a obaja by ste sa zabavili. Alebo mu môžete zaspievať. Ani neviete ako, a budete spievať dvaja.

Prípadne existuje množstvo kníh, ktoré vydávajú zvuky. Niektoré majú dokonca aj maňušky na prsty, s ktorými s viete veľmi pekne zahrať a dieťa tak zabaviť. Takisto aj hier, v ktorých vydávajú zvieratká zvuky, je mnoho. Ukážte dieťaťu jeho obľúbeného medvedíka a spýtajte sa ho, ako robí medvedík? Niečo sa tým naučí a zároveň sa príjemne zabaví.

Baránok buc

Bábätká sa radi pozerajú na vašu tvár. Počúvajú váš hlas a vnímajú, ako sa tvárite. Zahrajte sa s ním vtedy na baránka. Párkrát mu povedzte “baránok buc” a pritom si s ním jemne spojte hlavičku. Po chvíli pochopí a keď poviete “baránok buc”, bude vedieť, že sa k vám má nakloniť. Uvidíte, ako sa mu to bude páčiť.

Ako opičky

Stále ostávame pri zvieratkách. Tentokrát skúsime grimasy. Aj táto hra je veľmi ľahká a zároveň zábavná. Držte si bábätko tak, aby na vás videlo. Keď na vás začne pozerať, pomaly naň vyplazte jazyk. Ak to viackrát zopakujete, je viac než pravdepodobné, že po chvíli na vás začne aj ono jemne vyplazovať jazýček.

Táto hra sa dá robiť aj s ďalšími grimasami. Skúste napríklad širokánsky úsmev či vyvaľujte očiská. Deti to vie neskutočne zabaviť.

Varila myšička kašičku

Jedna z najznámejších detských hier, ktorá sa bábätkám veľmi páči. Pamätáte si, ako to bolo? Varila myšička kašičku, na zelenom randlíčku. Tomu dala na lyžičku, tomu na vidličku… Táto riekanka má rôzne varianty. Je len na vás, ktorú použijete.

Hračky nehračky

Od zvieratiek prejdime k hračkám, ktoré vlastne hračky ani nie sú. Predsa, nemáte celý deň len na hračky a zabaviť sa dá aj inak. Okrem toho máte povinnosti ako varenie, pranie a podobne. Ak ste napríklad v kuchyni, môžete mu dať nejaký bezpečný predmet odtiaľ. Samozrejme by nemal mať ostré hrany.

Podelíte sa tak o svoje “hračky” a dieťatko tak naučíte, že čo je vaše, je aj jeho a že je príjemné sa deliť. Môžete skúsiť vymeniť jeho hračku, s ktorou sa práve hrá, za tú “svoju”. Napríklad mu môžete dať plastový kelímok. Dieťa si ho ohmatá, vyskúša, ožužle a uvidíte, aké bude spokojné.

Keď ho budete prebaľovať, môžete mu dať do ruky jednu z plienok, aby ste ho zatiaľ zabavili. Nebudete veriť, ako sa s takou čistou plienkou dokáže zahrať. Vyhrať sa dá rôzne a so všeličím, stačí zapojiť fantáziu. Prípadne mu zakryte tvár vreckovkou a hrajte sa, že ho hľadáte. Originálna schovávačka, čo poviete?

Prekážková dráha

Stal sa z vášho bábätka lezúň? Pripravte mu prekážkovú dráhu. Či už z vankúšov, paplónov alebo plyšových hračiek, kreativite sa medze nekladú. Dajte sa na druhú stranu prekážky a zavolajte na neho. Hrajte sa napríklad aj na schovávačku a občas sa mu ukážte, aby vedel, kam má ísť. Posilní to jeho telíčko a zlepší mu to zároveň koordináciu.

Hrávate sa niektorú z týchto hier? Akú hru ste s vašou ratolesťou skúšali naposledy? Dajte nám vedieť, tešíme sa na vaše komentáre. Ak hľadáte tipy na ďalšie hry s bábätkom, skúste prečítať aj tento článok.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama