Celý deň ste v robote či škole, potom bežíte kúpiť pečivo, skočíte vybaviť niečo do banky, stretnete sa so známymi (lebo ste im to sľúbili už pred týždňom), doma musíte dať prať, urobiť večeru, pripraviť si veci a dokumenty na zajtra a… stále niečo… v tom lepšom prípade vás už bude večera čakať na stole, po nej vás rozmazná masáž a pripravený kúpeľ. Takáto iniciatíva poteší nielen telo, ale i dušu. No niekedy stačí tak málo. A pri tom je to ten najväčší dar pre unavené telo. Dlhý regeneračný spánok, ktorý je na nezaplatenie.
Niekedy sa však stane, že aj keď ste unavený a vyčerpaný až-až, nedokážete zaspať. Poznáte to? Cítite sa mŕtvo, no keď si ľahnete, nie a nie sa dostať do ríše snov. Vaša myseľ vymýšľa, telo sa nechce uvoľniť, oči máte vypúlené ako sova a cítite bolesť uchodených nôh na každom kúsku končatín. Nočná mora. A to ste ešte nezačali ani spať…
Nespavosť – čo s ňou?
Dnes existuje mnoho druhov tabletiek proti nespavosti. Odporúča sa však s nimi zaobchádzať opatrne, nakoľko si na ne človek dokáže vybudovať veľmi ľahko závislosť. Vôkol exituje mnoho rád ako rýchlo a účinne zaspať. Skúste najprv recepty starých mám či odskúšané tipy, ako sa vrhnete na medicínske zázraky.
Postele a matrace
Polovicou úspechu dobrého spánku je výber „správnej“ postele a matracu. Posteľ by mala byť minimálne 30 cm nad zemou, aby ste nevdychovali zvírený prach tesne pri podlahe. Jej dĺžka by mala byť približne o 30 cm dlhšia ako ste vy sami, resp. akú dĺžku postele využívate. Odporúčaná šírka je cca jeden meter. Ak spávate na poschodovej posteli, priestor medzi plafónom a posteľou by mal byť minimálne pol metra. Okrem všetkých týchto parametrov je dôležité i umiestnenie postele. Neodporúča sa mať posteľ v blízkosti radiátora, nakoľko v zime môže sálajúce teplo brániť v kvalitnom spánku. Posteľ by taktiež nemala byť medzi oknom a dverami, aby ste nespali v prievane. Podľa feng shui by napríklad chodidlá nemali smerovať k dverám, pretože tak prúdi energia rýchlejšie. Ak spávate v takejto polohe, odporúča sa predeliť tento priestor paravánom alebo rastlinami – tie prúdiacu energiu spomalia.
Na matraci určite nešetrite. Vaša chrbtica sa vám určite poďakuje. Sami asi dobre viete, že keď vstanete ráno dolámaný, celý deň sa cítite nepohodlne a napraví sa to až „vyrovnávacím“ spánkom. Klin klinom… Dnes existuje veľa druhov matracov – mäkké, polotvrdé, tvrdé matrace; nepružinové (napr. z kokosového vlákna či latexovej peny) či pružinové matrace, ortopedické a zdravotné matrace, klimatizačné (majú termoregulačné vlastnosti), antialergické alebo antiroztočové matrace. Ak máte problémy s chrbticou nápomocné by mohli pre vás byť špeciálne anatomicky tvarované matrace
Potraviny pre kvalitné spanie
Ak nemôžete zaspať kvôli stresu, zlej životospráve či psychickým problémom, skúste spánok prilákať potravinami. Všeobecne známymi jedlami či nápojmi, ktoré pomáhajú vylučovať melatonín = spánkový hormón, sú napríklad:
– – Ovsené vločky (karbohydráty uvoľnia celý organizmus)
– – Orechy – najmä arašidy a arašidové malso (zvýšia produkciu serotonínu – ten sa premení v mozgu na melatonín)
– – Teplé mlieko (môže byť dochutené medom; pričom platí, že čím teplešie, tým väčší efekt)
– – Cottage cheese (aminokyseliny uvoľňujú svaly a zaručujú neprerušovaný kvalitný spánok)
– – Hrozno (áno, môže byť aj v tekutej podobe :-))
Všetky tieto potraviny pôsobia na náš organizmus upokojujúco, telo uvoľňujú a ukľudňujú. Tak sa telu pokúšajú zaručiť pokojný, neprerušovaný, výdatný a relaxačný spánok.
Pred spánkom sa neodporúča požívať kofeín (kávu – nielen tesne pred spánkom, ale odporúča sa jej vyhnúť už v popoludnejších hodinách), teín (čaj – najmä čierny a zelený, pretože oba majú povzbudzujúce účinky) a nikotín (cigarety).
Vankúše a prikrývky
Tradičné teplé duchny, pod ktorými sa človek nevládze ani pohnúť sa pomaly ale isto stávajú minulosťou. Na piedestál sa dostávajú syntetické materiály, namiesto prírodných. Zastúpené bývajú najmä polyestrom, viskózou a polyamidom. Najčastejšie sa stretávame s polyesterovými vláknami, dutými alebo plnými, ktoré sú ľahké, biologicky nestarnú a môžeme ich aj prať. Majú teda všetky výhody pre kúpu, vydržia dlhé roky a vhodné sú aj pre alergikov a astmatikov.
Kvalitný vankúš by mal byť ortopedický, vyrobený z materiálov s trvalou pamäťou, kvôli správnemu polohovaniu krčnej chrbtice. Mal by byť ľahký, vzdušný a antialergický.
Spodná deka či plachta by mala byť tiež ľahká, vzdušná a antialergická. Okrem toho by mala mať dobré termoregulačné vlastnosti, kvôli udržaniu primeranej teploty počas spánku.
Koľko hodín by sme mali spať?
Dospelý človek sa má cítiť oddýchnuto po optimálnych ôsmych hodinách spánku. Avšak každý má v sebe vlastné „hodiny“, ktoré mu dajú vedieť kedy stačí a kedy naopak nestačí. Hovorí sa však, že dospelý jedinec by mal denne spať najmenej šesť hodín. Spánok by mal byť ale hlavne pravidelný. Dôležitejšie, podľa odborníkov, je dodržiavanie približne rovnakej hodiny kedy vstávame a kedy sa ukladáme na spánok, ako samotný počet prespatých hodín.
M.CH.
Zanechať odpoveď