Archív

Ako si pripraviť domáce masky na vlasy?

Regenerácia vlasov a upokojenie pokožky hlavy poškodenej farbením sa dá účinne dosiahnuť pomocou domácej masky na vlasy. Vedeli ste, že pri kombinácií niektorých ingrediencií viete vytvoriť produkt, ktorý podporí zdravé vlastnosti vlasov? Zistite, aké domáce masky sú vhodné pre váš typ vlasov.

pr2.jpg

Kombinácie sladkých ingrediencií

Pre posilnenie jemných vlasov existuje niekoľko jednoduchých riešení. Jedným z nich je kombinácia mlieka a medu. Med obsahuje keratín, ktorý pomáha posilniť vlasy a zabraňuje ich lámavosti. Zároveň podporuje regeneráciu buniek pre zdravšiu pokožku hlavy a má protizápalové vlastnosti, upokojujúce podráždenie (napríklad po farbení). Mlieko plné bielkovín, vitamínu B12, železa a zinku vytvára kvalitnú štruktúru vlasov.

A ako na správnu aplikáciu? Pozor na veľké množstvo medu – značný obsah lepkavej konzistencie medu sa bude z vlasov dostávať preč len veľmi ťažko. Odporúčame dôkladne premiešať jednu polievkovú lyžicu medu s jednou šálkou mlieka a preliať ich do rozprašovača na vlasy. Nechajte pôsobiť desať až dvadsať minúť a pri umývaní použite šampón (kondicionér vynechajte). Čím sú vlasy hustejšie, tým vyšší obsah tuku by malo mlieko obsahovať. Jedna aplikácia tejto masky na vlasy síce pomôže, avšak pre zreteľný výsledok by ste túto procedúru mali opakovať častejšie – napríklad vždy, keď si umývate hlavu.

Vaječný žĺtok alebo jogurt?

Vaječný žĺtok je bohatý na vitamíny, vďaka ktorým môžu byť vlasy odolnejšie voči poškodeniu. Vitamíny A, E a kyselina listová sú niektoré zo živín, súvisiace so správnym rastom zdravých vlasov. Korienky vlasov zásobíte týmito prvkami nasledovne. Pri výrobe žĺtkovej masky na vlasy začnite s čistými a suchými vlasmi. Aj v tomto prípade je potrebné vaječný žĺtok rozmiešať dôkladne, aby pri jeho zmývaní z vlasov nedošlo ku komplikáciám. Masku môžete nanášať aj pomocou prstov, pričom dbajte na to, aby ste pokryli vrchnú časť pokožky hlavy a končeky vlasov. Masku nechajte pôsobiť približne jednu hodinu a opláchnite vlažnou vodou. Pri teplej vode totiž hrozí riziko zhutnenia vajíčka.

O pozitívnom efekte jogurtu pri nanášaní na tvár ste už pravdepodobne počuli. V skutočnosti sa tento produkt využíva aj ako účelná maska na vlasy v boji proti suchosti. Kyselina mliečna v jogurte hydratuje vlasové folikuly a zabraňuje ich krepovateniu. Pri oplachovaní jogurt odstraňuje nahromadené odumreté kožné bunky. Zmiešajte šálku jogurtu s polievkovou lyžicou olivového oleja, aby ste sa dopracovali k vyššiemu lesku a hebkosti vlasov. Po desiatich minútach masku opláchnite teplou vodou.

S ktorou surovinou opatrne?

V súčasnosti je možné dopracovať sa k niekoľkým domácim maskám na vlasy, ktoré v sebe obsahujú banán. Ovocie, bohaté na draslík posilňuje vlasy a vyrovnáva pH pokožky hlavy. Je však potrebné dať si pozor na to, ako banán spracujete. Ak dostupný návod tvrdí, že banán postačí trochu roztlačiť, výsledok nemusí nutne dopadnúť dobre. Malé kúsky banánu sa totiž z vlasov vyberajú naozaj ťažko. Neraz sa stane, že opláchnutie vodou nezaberie a vy sa môžete pripraviť na dlhé chvíle, strávené náročným vyčesávaním, pri ktorom pravdepodobne prídete o niekoľko vlasov.

Na prípravu domácej masky na vlasy radšej použite zrelý banán a rozmixujte ho, kým nevznikne pyré bez hrudiek. Pridajte olivový olej a pokračujte v mixovaní. Výsledkom by mala byť jemná, krémová a spenená maska. Na vlasy ju naneste počas sprchovania, nechajte pôsobiť desať až pätnásť minút a opláchnite. Vo výsledku môžeme tvrdiť, že príprava masiek na vlasy spôsobom „urob si sám“ dokáže efektívne podporiť zdravý rast vlasov. Ak si výrobou vlastnej masky nie ste istí, vždy je tu možnosť návštevy profesionála. Napríklad kaderníctvo staré mesto (v centre Bratislavy) poskytuje hĺbkové ošetrenie vlasov odborným spôsobom.