15.01.2014

Nemusíte veriť na reinkarnáciu, aby vám pri pohľade na nasledujúce obrázky mierne vyrazilo dych. Hobby, s ktorým vás dnes zoznámime sa nazýva Ancient Alter-Ego (druhé Ja z minulosti) a na jeho počiatku bola obyčajná snaha o zábavu. Aj keď…
Hľadanie dvojníkov nie je novinkou súčasnosti. Už starovekí diktátori používali ľudí, ktorí sa im navlas podobali, zo strachu pred možným atentátom. Filmári zasa využívali podobnosť tvárí a postáv kaskadérov s hercami na to, aby sa hviezdam strieborného plátna počas nakrúcania nestal úraz. S príchodom tlačených médií sa hľadanie dvojníkov stalo zábavou, ktorá zasiahla aj naše končiny. Pred viac, ako štyridsiatimi rokmi vyhlásil napríklad slovenský týždenník Život súťaž, v ktorej mali čitatelia posielať fotografie rodinných príslušníkov, podobajúcich sa na vtedajšie celebrity (Brigitte Bardot, Jean Maraise, Twiggy a podobne). Táto zábava prežila do dnešných dní, no v posledných rokoch dostala nový rozmer.

Začalo to Obamom

David Morel pracuje ako počítačový programátor a analytik na voľnej nohe. Nemôžeme síce tvrdiť, že on bol spúšťačom Ancient Alter-Ego mánie, no určite sa zaslúžil o jej popularizáciu. Všetko to začalo v roku 2008. Nechajme rozprávať Davida: „V tom roku bol terajší americký prezident Barack Obama senátorom za štát Illinois, no zároveň už vo veľkom pracoval na svojej prezidentskej kampani. Jeden z jeho fanúšikov umiestnil na svoj blog zaujímavú fotografiu, kde bol vyobrazený zo staroegyptskou podobizňou faraóna Achnatona a ešte zaujímavejším textom, v ktorom stálo: – Reinkarnácia znamená doslova „byť znova telom“. Ide o metafyzické presvedčenie, že niektoré zásadné súčasti ľudskej bytosti prežívajú smrť a rodia sa v novom tele. Nie je to len to, čo nazývame duša, ale tiež vedomie a takzvaná božská iskra. Podľa týchto presvedčení sa nová osobnosť vyvíja v priebehu každého z mnohých životov vo fyzickom svete tak, že niektoré samostatné časti zostávajú v priebehu nasledujúcich životov konštantné. Myslím si, že Barack Obama je prevtelením faraóna Amenothepa IV, ktorý prijal meno Achnaton.- V prvom momente som sa tomuto príspevku zasmial, na druhej strane ma tá podobnosť obidvoch mužov zarazila. Neviem síce prečo, ale zmienený blog som si uložil medzi obľúbené záložky,“ hovorí David a dodáva: „Až keď sa v januári 2009 stal Obama prezidentom USA a na inaugurácií sa objavil s prvou dámou – manželkou Michelle, spomenul som si na ten blog a navštívil som ho, či tam nepribudlo niečo nové. Nuž, pribudlo. Opäť nová fotografia, na ktorej bola Michelle a busta egyptskej kráľovnej Teje. A opäť tá zarážajúca podoba.“

Egyptský faraón sa nápadne podobá na Baracka Obamu

Egyptský faraón sa nápadne podobá na Baracka Obamu

Prvá dáma USA sťa by z oka vypadla Teje – matke faraóna Achnatona

Prvá dáma USA sťa by z oka vypadla Teje – matke faraóna Achnatona

Prerušíme na chvíľu Davidovo rozprávanie a poďme sa na chvíľu zatúlať do Egypta. Achnaton alebo Amenhotep IV bol faraón v starovekom Egypte, ktorý vládol približne v období rokov 1351 – 1334 pred Kr. Bol označený, ako „faraón revolucionár“, „kacírsky kráľ“ a „ chorobný fanatik“. Jeho hlavnou manželkou bola slávna Nefertiti. Vedľajšia manželka Kija mu porodila nemenej slávneho syna. Jeho meno bolo Tutanchamon. Čo je však zarážajúce – kráľovná Teje (ktorej podoba s Michelle Obamovou je do očí bijúca) bola vlastne matkou faraóna Achnatona a v časoch jeho vlády mala na neho značný vplyv.
Hovorí David: „Viete, o nás, programátoroch sa vraví, že nemáme zmysel pre humor. Ja som sa však opäť smial, ako keby som sa pozeral na vydarený vtip. No svojim spôsobom ma to zaujalo natoľko, že som si dal záväzok venovať sa tejto téme viac. Nie téme Obamovcov, ale zvláštnemu fenoménu. Viete, že sa hovorí, že každý z nás má na svete svojho dvojníka. Svoje druhé ja. No takmer vždy sa dodáva, že naše alter-ego žije takmer stopercentne na opačnej strane zemegule a my sa s ním nestretneme. Podľa mňa je to síce iracionálne tvrdenie, no ak by sme šli do minulosti, šanca, že nájdeme svoje druhé ja by bola oveľa vyššia. Zábavná idea. Len čo s ňou? Neuveríte, ale v priebehu niekoľkých dní som narazil opäť na zaujímavú fotografiu. Bol na nej slávny Michael Jackson a vedľa neho opäť egyptská busta – tentokrát neznámej ženy.“

„Tak toto musí byť photoshop, povedal som si, pretože tá podoba bola neuveriteľná. Busta ženy bola pritom stará 3000 rokov – údajne – a ja som jednoducho neveril, že by bola takáto podoba možná. Ale nedalo mi to. O tajomnej vápencovej buste som sa snažil zistiť viac a zistil som, že ju máme tu, v Amerike. Vlastní ju Field Museum v Chicagu. A tak som si povedal, že ju musím vidieť naživo. Aj keď New York od Chicaga delí takmer 1200 kilometrov, už o mesiac som sedel v lietadle s jediným cieľom. Navštíviť toto múzeum. Predstavte si – tá busta tam naozaj je! A nech som si ju prezeral z akejkoľvek strany – bol to Jackson. Dokonca aj rozpadnutý nos bol presne taký, ako u speváka. Je toto vôbec možné? Sprievodca v múzeu síce netušil, či spevák navštívil osobne toto miesto, no napriek tomu sa už takmer rok občas zjavili na internetových stránkach o buste senzačné správy v súvislosti práve s Michaelom Jacksonom. Titulky týchto správ hovoria za všetko: Jackson je cestovateľom v čase! Prevtelenie je dokázané! A podobne. Po návrate do New Yorku som trochu vytriezvel z eufórie a povedal som si, že celý ten víchor okolo starých fotografií môže byť vlastne celkom dobrá zábava. Dnes už aj malé dieťa vie, ako pracovať s internetovým vyhľadávačom. A tak som zadával slovné spojenia, ako ´old time photo´či ´portrait 1890´s´. Predo mnou sa objavil svet spred desiatok rokov, zachytený na fotgrafiách. Prezeral som si ich a po pár minútach som zistil, že nájsť alter-ego z minulosti nie je až tak zložité. –Aha, toto je celá teta Rose, a tu máme môjho brata – s týmito výkrikmi som kombinoval portréty neznámych ľudí s fotografiami mojej rodiny. Veľa snímok z minulosti mi pripomínalo hercov z dnešných čias. Bolo to naozaj zaujímavé. So svojim „bádaním“ som sa raz zveril môjmu priateľovi, ktorý bol aj s manželkou u nás na káve a ktorý zároveň pracoval, ako externý redaktor pre New York Daily News, respektíve pre ich internetovú verziu. Povedal mi, že toto môže byť celkom fajn námet na článok pre sekciu FUNNY. Veď ono to je naozaj zábavné. A tak po čase vyšiel na nydailynews.com príspevok. Neviem, či v redakcií majú nejaký software na vyhľadávanie podobnosti tvárí, ako FBI – pravdou však je, že niektoré dvojice fotografií boli naozaj úžasné. Po niekoľkých dňoch mi priateľ volal, že im do redakcie chodia desiatky mailov, kde čitatelia prezentujú výsledky svojho hľadania Ancient Alter-Ega.“
A tak sa pomaly stal z tejto zábavky koníček. Fotografie „reinkarnovaných“ síce na internete kolovali už roky, no publicita, ktorá im bola v poslednom období venovaná dala motív mnohým ľuďom, aby sa začali venovať úplne novému druhu koníčka. Vznikajú komunity, kde neznámi bádatelia prezentujú výsledky svojej práce. Pripojíte sa k nim? My vám zatiaľ prinášame pár vydarených fotografií, ktoré vznikli práve na základe koníčka s názvom Ancient Alter-Ego

Nicholas Cage versus neznámy muž z éry občianskej vojny

Pred časom sa na aukčnom portáli E-bay objavila kolekcia fotografií na predaj, ktorá bola nafotená v čase občianskej vojny okolo roku 1870. Takmer ihneď zasypali túto aukciu komentáre typu – Bože, veď to je Cage. Samotný predajca napísal do komentáru svoje presvedčenie, že Nicholas Cage je upír, ktorý sa zjavuje každých 75 rokov. Humorná poznámka, no nemení nič na fakte, že razom stúpla cena tejto fotografie na milión dolárov.

Keanu Reeves versus Paul Mounet

Precestoval Keanu Reves skrz Matrix do minulosti? Zrejme áno, pretože jeho podoba s Paulom Mounetom je celkom očividná :) . Paul Mounet bol kedysi významný francúzsky herec, ktorý sa narodil v roku 1847 a umrel v roku 1922.

Justin Timberlake versus kriminálnik z 19. storočia

Verili by ste, že v minulom živote bol idol dievčenských aj ženských sŕdc trestancom? Pri pohľade na policajný záber spred mnohých rokoch ostanete mierne v rozpakoch.

Bruce Willis versus generál McArthur

Generál Douglas MacArthur bol svetoznámym veteránom II. Svetovej vojny, aj vojny v Kórei. Tak, ako Bruce Willis vo svojich filmoch, dokázal aj McArthur uniknúť bez zranenia aj z tých najnebezpečnejších situácií. Žeby karma?

Eminem versus Marcus Aurelius Severus Alexander

Pri pohľade na bustu rímskeho cisára Severusa vás možno ani nenapadne, že sa narodil pred 1805 rokmi. Jeho život bol však veľmi krátky. Skončil 19. marca 235 vražednou rukou generála Maximinusa. A tak (pre istotu) prajeme Eminemovi mnoho a mnoho tvorivých a úspešných rokov.

Jay-Z versus neznámy z roku 1939

Ak raz navštívite New York Public Library, určite sa stretnete z najznámejšou fotografiou, patriacou tejto inštitúcií. Odprisahali by ste, že je na nej svetoznámy raper Jay-Z, sediaci na bráne v Harleme, no fotografia je z roku 1933. Je to možné? Veď muž na fotografií pózuje navlas rovnako, ako Jay-Z. Pripomíname, že táto fotografia má azda najviac prívržencov z oblasti konšpiračných teórií. Tak trochu si Jay-Z za to môže sám. Stačí sa pozrieť na názvy niektorých jeho piesní: In My Lifetime (Za môjho života), The Best of Both Worlds (To najlepšie z oboch svetov), Don´t Let Me Die (Nenechajte ma umrieť), Young Forever and Encore a podobne.

Tommy Lee Jones versus prezident Johnson

Andrew Johnson (* 29. december 1808 – † 31. júl 1875) bol 16. viceprezidentom a 17. prezidentom Spojených štátov. Ujal sa funkcie prezidenta po atentáte na prezidenta Abrahama Lincolna. Jeho podoba s hercom Tommy Lee Jonesom je neodškriepiteľná.

John Travolta versus muž z roku 1860

Fotografia neznámeho muža sa po prvýkrát objavila v internetovej aukcií starožitností. A odvtedy kolujú jej kópie po celom internete, ako ukážkový príklad reinkarnácie.

Eddie Murphy versus černoch z roku 1900

New Yorská národná knižnica má vo svojom archíve stovky tisícok forografií, na ktorých zastal čas. Táto je z prelomu storočí a na odprisahali by ste, že je na nej Eddie Murphy.

Ruppert Grint versus Sir David Wilkie

Kým Rupperta pozná celý svet zo ságy o Harrym Potterovi, Sir David Wilkie (*1785 – †1841) patrí k najznámejším škótskym maliarom, ktorého s Ruppertom spája neobyčajná podobnosť.

Zábava je zábava

Spomínali sme, aby ste Ancient Alter-Ego nebrali vážne, je to proste druh zábavy, ktorá vám počas hľadania tých správnych starých fotografií zaberie určitý čas, no zároveň vás prinúti hľadať ďalšie a ďalšie archívne fotografie. Dnes sa takéto portréty zjavujú na sociálnych sieťach a častokrát sa na nich dobre zasmejete. Tak , ako v týchto dvoch prípadoch:

Ruský diktátor J.V. Stalin v mladosti versus Borat

Vincent Van Gogh versus Chuck Norris

Na záver

Patrím k autorom, ktorí si v mnohých prípadoch to, o čom píšu vyskúšajú na vlastnej koži. A tak tomu bolo aj v prípade Ancient Alter-Ego. A tak som začal porovnávať fotografie ľudí, ktorých poznám z blízkeho okolia s archívnymi fotgrafiami. Najprv príbeh:
Kristína Kleinová je mladá žena, ktorá býva v súčasnosti v Banskej Bystrici. Patrí do širokého klanu našej rodiny a je známa svojim pozitívnym vzťahom k slovenskému folklóru, ktorému sa aktívne venovala v známom bystrickom súbore Urpín. Keď sa vydávala, rozhodla sa ísť na sobáš v typickom stredoslovenskom kroji. Svadba bola krásna – no jedno z prekvapení prišlo až po nej.
Skrátka – na fotografií vľavo vidíte Kristínu Kleinovú vo svoj svadobný deň a napravo niekoľko desaťročí starú fotografiu nevesty z Detvianskej Huty.Pritom musím podotknúť, že svadobná fotografia Kristíny nebola nijako naaranžovaná, aby sa podobala na staré foto. Toto bola naozajstná náhoda.

Ak vás Ancient Alter-Ego začalo zaujímať, pozrite si zostrih tých najlepších dvojníkov z minulosti v jednom videu:

Foto: nydailynews.com, internet

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Ivan Nôta 23.01.2014 10:03
Ivan Nôta
sima napísal:

Kiku poznam osobne a keby mi niekto povedal, ze napravo je ona- uverim.. Pozdravujem :)

Presne tak som bol na tom aj ja - podoba neuveriteľná.

sima (Neregistrovaný užívateľ) 22.01.2014 22:10
sima

Kiku poznam osobne a keby mi niekto povedal, ze napravo je ona- uverim.. Pozdravujem :)

rae (Neregistrovaný užívateľ) 19.01.2014 07:14
rae

Neuveritelne a zabavne

Prihlásenie
 
 
Reklama