Atopická dermatitída je bežná, často pretrvávajúca kožná choroba, ktorá postihuje veľké percento svetovej populácie (do 20%). Býva sprevádzaná astmou, inhalantnými alergiami a chronickou dermatitídou. Pri tomto ochorení sa pokožka stáva extrémne svrbivou a zapálenou, čo sa prejavuje opuchom, sčervenaním, praskaním či tvorbou pľuzgierikov.
Vekové rozhranie typické pre atopiu
Atopická dermatitída sa môže objaviť v každom veku, najčastejšie sa ale vyskytuje u dojčiat a malých detí. Príležitostne pretrváva do dospelosti, prípadne sa v tom čase môže prejaviť. U väčšiny pacientov sa striedajú časové obdobia, kedy sa choroba prejavuje viac a kedy menej. Ochorenie môže zhoršiť viacero faktorov – nízka vlhkosť, sezónne alergie, agresívne hygienické prostriedky či chladné počasie.
Je atopická dermatitída nákazlivá?
Ochorenie samo o sebe nie je nákazlivé a neprenáša sa telesným kontaktom. V zásade preto nemusíte mať žiadne obavy, ak sa nachádzate v blízkosti niekoho, kto trpí atopickou dermatitídou (pokiaľ nemá aktívnu kožnú infekciu). Avšak niektorí pacienti môžu dostať sekundárne kožné infekcie ako herpes, menej často tiež kvasinkové a hubové infekcie. Tieto infekcie sa telesným kontaktom prenášať môžu.
Typické symptómy a príznaky
Líšia sa od prípadu k prípadu, najčastejšie sa ale jedná o suchú, svrbivú až červenú pokožku na typických miestach, ktorými sú záhyby ramien a zadnej časti kolien, zápästia alebo krk. Veľmi typickým sprievodným javom ochorenia je svrbenie, ktoré jeho priebeh len zhoršuje.
Môže atopická dermatitída postihnúť tvár?
Môže. Najčastejšie zasahuje oblasť okolo očí, očných viečok, obočia a rias, pričom škrabanie a trenie postihnutých oblastí môže zmeniť vzhľad pokožky. Máme na mysli tzv. Dennie-Morganovu líniu, akýsi kožný záhyb pod očami. Tvárová časť je obzvlášť často zasiahnutá najmä u malých detí, ktoré majú zvýšenú tvorbu a výtok slín, ktorý na tvári spôsobuje podráždenie.
Ako predchádzať vzniku zhoršeného priebehu atopickej dermatitídy?
Ak už pacient má atopickú dermatitídu, mal by obmedziť alebo úplne vylúčiť vystavovanie sa environmentálnym či chemickým faktorom o ktorých je známe, že priebeh choroby zhoršujú. Jedná sa najmä o časté a rýchle zmeny teploty, nízku vlhkosť pri chladnom počasí, nosenie vlneného oblečenia či suchú pokožku Zápal ale môžu spôsobiť aj agresívne mydlá, parfumy, kozmetika a čistiace prostriedky s chlórom. Aby ste týmto problémom predišli, je vhodné používať špeciálne kozmetické prípravky pre atopickú pokožku Dym z cigariet zase dráždi oblasti okolo očných viečok.
Môže alergickú reakciu spôsobiť aj jedlo?
Pôsobenie alergénov z potravín na atopickú dermatitídu sa hodnotí ako kontroverzné. Ak ale existuje podozrenie na potravinovú alergiu, je dobré viesť si denník o tom čo pacient konzumuje a ako na to reaguje jeho telo. V prípade, že sa identifikuje „podozrivé“ jedlo, treba ho na skúšku vylúčiť z jedálnička a opäť sledovať reakcie organizmu. Samozrejme pod dohľadom lekára-odborníka.