22.11.2013

Súťaže krásy sú väčšinou určené osobám nežného pohlavia. Existuje však jedna, na ktorej ženy nemajú šancu. Pochopiteľne, pretože ide o medzinárodné majstrovstvá sveta o najkrajšiu bradu, čiže World Beard and Moustache Championships. Tohoročné sa konali len nedávno, 7. septembra v americkom New Orleanse. Ak nerátame Vianoce a Santa Clausov na každom rohu, bola to jedna z mála možností vidieť vysokú koncentráciu bradáčov na meter štvorcový. A že sa bolo na čo pozerať…

Koníček, ktorý nosíte všade so sebou
Po prvýkrát sa tieto majstrovstvá konali v roku 1990 v nemeckom mestečku Hofen an der Enz v réžií Svetového združenia brady a fúzov. Po veľkom úspechu bolo rozhodnuté. Odvtedy sa World Beard and Moustache Championships konajú pravidelne v rôznych kútoch sveta.
Trevor „Teddy“ Fox a Greg Andersson sa síce majstrovstiev v New Orleans nezúčastnili ako súťažiaci, no napriek tomu budú našimi sprievodcami v chlpatom svete fúzov a brád. Trevor, ako člen prípravného výboru a Greg, ako „dvorný“ fotograf celej akcie odpovedajú na otázky zo zákulisia súťaže:

Tak trochu zvláštne majstrovstvá, však?
Trevor: Ani nie. Žijeme v šialenom svete, kde sa človek musí nejako odreagovať. Na Zemi existuje množstvo šampionátov, ktoré sú oveľa bizarnejšie ako tento. Kedysi bola pestovaná brada ozdobou každého chlapa. Nie nadarmo sa zelenáčom hovorilo „holobriadok“. Nosenie brady, alebo aspoň fúzov, či kotliet patrilo k akémusi spoločenskému statusu a vôbec sa nemuselo jednať o horné vrstvy. Brada bola proste in. To, že sa na majstrovstvách stretávame s tými najšialenejšími kreáciami brád vyplýva z toho, že dnes je iná doba. Doba kreativity bez hraníc.
Greg: Žijem v Los Angeles a živím sa ako profesionálny fotograf. V roku 2012 som sa v miestnych novinách dočítal o súťaži bradáčov, ktoré sa konali len dva tri kilometre od môjho ateliéru. Zmeškal som ich o jeden deň a kopal som sa do hlavy kvôli premárnenej príležitosti. Vystopoval som teda osoby, zodpovedné za šampionát a dostal som kontakt na organizátorov. Počas celého roka som s nimi bol v stálom styku a tohoročné majstrovstvá som siuž nenechal ujsť. Nielen kvôli fotografiám, ale aj atmosfére. Ten rok sa oplatilo čakať.

Ako dokáže porota vybrať z takého množstva „modelov“ tie najlepšie, keď podľa mňa sú všetci naozaj dobrí?
Trevor: Nie je to až také zložité, ako sa na prvý pohľad zdá. Súťažiaci sú rozdelení do základných kategórií – fúzy, čiastočná brada a kompletná brada s fúzmi. No a tieto majú zasa ďalšie podkategórie. Je ich zvyčajne 17 – 18 a majú výstižné názvy: Imperátor, Dalí, Maďar, Angličan, Fidel, Verdi, Garibaldi, Cisár. Každá podkategória má svoje pravidlá – niektoré umožňujú využívanie štylistických pomôcok, ako lak na vlasy, vosk či pomáda, iné zasa požadujú, aby brada zostala „prírodná“.
Greg: V tom je čaro rozmanitosti. Prídete na súťaž s tým, že bude stále o tom istom. A odrazu stretávate jaskynných mužov, horalov, bradatých svalovcov, odborníkov na „parný“ punk, imitátorov ZZ Top, kniežatá z 19. storočia, zabudnutých kráľov a cárov Európy, ale aj surrealistov či mužov, štylizujúcich sa do podoby záhradných trpaslíkov. Ako fotograf som musel len zajasať. Zozbierať takýto „materiál“ sa nepodarí len tak hocikedy. Ak je však človek na správnom mieste v správnom čase, zostane často sám v nemom úžase nad tým, čo všetko sa dá vyčarovať z brady a fúzov.

Ako je to v skutočnosti? Je takáto starostlivosť o bradu naozaj záležitosť jedných majstrovstiev?
Trevor: Mnohých súťažiacich poznám osobne. A vôbec neberú svoje brady, ako záležitosť na jeden šampionát. Samozrejme, že v civilnom živote by sa stretli častokrát s výsmechom ak by sa zjavili na ulici s modelom, aký nosili na šampionáte. Každopádne si dovolím tvrdiť, že nie, nejde o jednorázovku – pestovaná brada je záležitosťou na dlhé obdobie. Ľudia majú rôzne hobby. Jeden lepí modely lietadiel, iný maľuje obrazy a ďalší sa stará o svoju bradu. A najčastejšie v dlhodobom horizonte premýšľa, čím ohúri. Pretože to je základ úspechu.
Greg: Pravda. Počas fotografovania som sa vždy snažil „hodiť reč“ a dozvedel som sa o tom, ako sa snaží každý vymýšľať a tvoriť mesiace. Snaha o to byť medzi najlepšími zahŕňa okrem laku na vlasy aj kulmu, či natáčky. A množstvo pokusov, ako svoj bradatý výzor „vytuniť“. Zaberie to množstvo času a príprav.

Na doplnenie si predstavíme niektoré podkategórie šampionátu:

Fúzy

Prírodné fúzy – najrozličnejšie kreácie fúzov, ktoré však nesmú presahovať 1,5 cm pod dolnú hranicu vrchnej pery
Anglické – tenké s dlhými vlasmi do strán
Dalí – tenké s vykrútenými koncami
Imperial – malé a husté s vyhnutými koncami nahor
Maďarské – veľké a huňaté, počnúc od stredu hornej pery začesávané do strán
Freestyle – všetky fúzy, ktoré nezapadajú do iných kategórií

Čiastočná brada

Prírodná briadka – pestovaná len na brade a štylizovaná bez pomoci tužidiel
Čínska – brada, ktorá vlastne vzniká z fúzov, vyholených nad hornou perou a spustená nadol popri krajoch pier
Mušketier – tenká špicatá briadka, samozrejme doplnená o malé fúziky
Kotlety – množstvo štýlov od „Elvisa“ až po monarchov z vyholenou spodnou časťou brady

„Full“ brada

Verdi – krátka a okrúhla brada, ktorej dĺžka nepresahuje 10 cm
Garibaldi – široká a plná brada s dĺžkou do 20 cm
Prírodná brada – akákoľvek brada, ktorá sa prezentuje tak, ako rastie. Bez pomôcok.
Štylizovaná brada – na jej úpravu sa môžu používať akékoľvek pomôcky

A samozrejme je jednou s nepísaných podmienok, aby bola štylizovaná brada zladená s kostýmom. Preto môžete na súťažiach bradáčov stretnúť naozaj zvláštne bytosti. Od jaskynných lovcov cez cisárov až po mužov v národných krojoch.
Absolútnym víťazom sa tento rok stal Jeff Langum s gigantickou prirodzenou bradou. Okrem ceny získal aj 1000 dolárov.
Najbližšie majstrovstvá World Beard and Moustache Championships sa budú konať na budúci rok v septembri v Portlande v Oregone.

Nefalšovaná radosť Jeffa Languma, víťaza šampionátu 2013

Nefalšovaná radosť Jeffa Languma, víťaza šampionátu 2013

Pozrite si tiež fotogalériu k príspevku

Foto: Greg Anderson

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Milan Švidroň 02.12.2013 10:12
Milan Švidroň

Clanok aj fotky super, ale ja by som si to v zivote na ksichte narast nenechal. Neznasam bradu

Prihlásenie
 
 
Reklama