16.06.2016
(Platená inzercia)

Dvojčatá Matthew a Michael Youldenovci z Manchestru v Anglicku ovládajú spolu viac ako 20 jazykov. Svet ich pozná tiež pod menom „The Superpolyglotbros“. Matthew hovorí plynule deviatimi jazykmi, Michael dokonca šestnástimi. V nasledujúcich riadkoch prezradíme niekoľko ich vlastných tipov a trikov, ako sa ľahko naučiť akýkoľvek jazyk.

Bratov si môžete pozrieť na vlastné oči tu:

www.youtube.com/watch?…

Ujasnite si, prečo sa chcete naučiť cudzí jazyk

Áno, pre súrodencov je učenie sa jazykov obrovským hobby. Už v ôsmich rokoch sa začali učiť španielčinu, a to iba tak zo zábavy. Je pravdepodobné, že práve tento hravý prístup stojí za ich úspechom. Ak sa totiž učíme nasilu, pôjde to veľmi ťažko. Základom pri výučbe je určite kvalitná jazyková škola, ktorá využíva nové metódy a naučí Vás chápať gramatiku. Váš záujem a snaženie by sa však nemali zúžiť iba na školu. Pozerajte filmy v danom jazyku, čítajte knihy, komunikujte s ľuďmi a hlavne sa z toho tešte. Chápeme, že občas nás do takejto „nudnej“ činnosti tlačí zamestnávateľ, prípadne vycestovanie za prácou, pokúste sa ale vyzdvihnúť všetky pozitíva a na negatívna zabudnite. Nájdite si v danom jazyku zaľúbenie. Hneď v úvode si povedzte: „V poriadku, chcem sa tento jazyk naučiť, a preto urobím všetko, aby sa mi to podarilo.“

V nasledujúcom videu ponúkame niekoľko všeobecných spôsobov, ako sa učiť ľahšie. Pred začatím štúdia cudzieho jazyk sa oplatí pozrieť:

Nájdite si partnera

Youldenovcom nerobí problém prechod z jazyk do jazyka. Je to tak spontánne, ako keď chameleón mení svoje farby. Uvedomiť si však treba skutočnosť, že sa začali učiť spolu. Svoje znalosti získali vďaka zdravému súrodeneckému súpereniu. Človek jednoducho potrebuje motiváciu. A čo je účinnejšie ako snaha byť lepší než niekto iný? Samozrejme, každý si môže nájsť vlastný dôvod, no bratia odporúčajú učiť sa minimálne vo dvojici.

Monológ

Pokiaľ Vám niekto v minulosti povedal, že „samomluva“ je divná, zabudnite na to (aspoň pri učení cudzieho jazyka)! Ak si budete iba tak pre seba hovoriť vety v jazyku, ktorý sa chcete naučiť, dosiahnete omnoho lepšie výsledky. Slova a frázy si tak udržíte pevne vo svojej mysli. Zároveň týmto budujete dôveru v seba samého a nabudúce sa s oveľa väčším uvoľnením pustíte aj do rozhovoru s niekým ďalším. Vaša vysnívaná práca v Londýne tak bude dostupná omnoho skôr. Podobne je to i s povýšením alebo dobrodružnou cestou do vzdialenej krajiny.

Nezostávajte v pasivite

Určite sa nechcete učiť jazyk pasívne, a teda preto, aby ste ho nikde nepoužili. Aký by to malo zmysel? Neustále listujete v učebniciach, ale nič to neprináša? Možno je čas prehodnotiť svoje snaženie. Aplikujte nový jazyk do každodenného života. Napíšte si ním zoznam do obchodu, vymyslite pieseň, hovorte s ľuďmi a pri návšteve zahraničia sa neskrývajte za známych. Najistejšie je totiž spoliehať sa na seba. To je aj cesta, ako dosiahnuť vytúžený cieľ. Dokonca nie je nutné ani vycestovať, navštívte grécku alebo čínsku reštauráciu (ak sa tieto jazyky učíte) a ohromte majiteľov ich rodným jazykom. Nájdite si priateľov na online chat a podobne. Možností je hneď niekoľko, akékoľvek výhovorky Vám teda neprejdú.

Zamerajte sa na tvorivú stránku jazyka

Youldenovci cvičili svoju gréčtinu písaním a nahrávaním piesní. Vymyslite si vlastné zábavné a tvorivé spôsoby, ako sa ďalej rozvíjať. Čo takto rozhlasová hra, výroba komiksu alebo skladba básne? V prípade, že neviete nájsť vhodný spôsob, menej či viac umelo zotrvávate v pasivite, ktorú sme spomínali vyššie. Pokiaľ sa z toho neviete vymotať, pozvite si k učeniu jazykového partnera. Spoločne na niečo iste prídete. Pri osvojovaní cudzieho jazyka síce nebudete potrebovať ochranné pracovné pomôcky, pretože pracujete najmä hlavou, občas by ich však možno potreboval Váš partner. Dvojčatá tvrdia, že je celkom prirodzené, ak sa s partnerom pohádate a máte chuť si jednu vraziť. Dôležité je však preniesť sa cez to a pokračovať.

Teraz si pozrite, ako sa učiť ľahšie cudzie slovíčka:

Opustite svoju zónu pohodlia

Ochota robiť chyby znamená byť pripravený vžiť sa aj do potencionálne trápnej situácie. Iste, to môže byť desivé, ale je to jediný spôsob, ako sa rozvíjať. Ak sa nikdy neopýtate v cudzom jazyku ľudí na cestu, neobjednáte si jedlo alebo nepoviete vtip, daný jazyk sa nenaučíte. Vyjdite z ulity, vzdajte sa pohodlia a začnite komunikovať. Čím častejšie to budete robiť, tým viac radosti nájdete v nových situáciách. Nikto netvrdí, že spočiatku nesmiete mať ťažkosti s výslovnosťou či gramatikou, ale sme presvedčení, že rodený hovorca bude mať pre Vás pochopenie. Pokiaľ hneď na začiatku konverzácie spoločníka upozorníte, že sa učíte, ocení Vaše snaženie a rád pomôže. Ani si neuvedomíte a cudzí jazyk budete vnímať ako ten vlastný.

Počúvajte

Kým začnete hovoriť, naučte sa počúvať. Každý jazyk znie inak, preto je nutné zoznámiť sa s ním. Matthew a Michael sa domnievajú, že človek je schopný vysloviť čokoľvek, len na niektoré frázy je zvyknutý viac a na iné menej. Pokiaľ máte s nejakým slovom problém, počúvajte ho stále dookola a opakujte po hovorcovi. Určite prídete na to, s ktorou časťou ústnej dutiny či krku to vyslovíte najlepšie.

Správajte sa ako dieťa

Nemáme na mysli ohadzovanie jedlom a podobne, ale určite poznáte staré známe tvrdenie, že deti sa učia ľahšie. Súrodenci Youldenovci sa ale domnievajú, že toto je iba mýtus. Podľa neho sú dospelí schopní naučiť sa toho toľko ako deti, no pod tlakom bežných vecí ich niečo blokuje. Dieťa sa málokedy zamýšľa nad tým, že urobí niečo zle. Jednoducho to skúsi a je ochotné robiť aj chyby. U dospelých prevláda neopodstatnený strach z robenia chýb. Toto je ale veľmi zlý prístup. Priznajte si, že jednoducho nemusíte vedieť všetko a uvidíte, ako sa Vám uľaví. Upustite od svojich zábran a učte sa cudzí jazyk s detskou naivitou.

Stavte na vizualizáciu

Spomínali sme, že by ste mali počúvať rodených hovorcov, no ešte lepšie je priamo sa na nich pozerať. Uvidíte, ako našpuľujú pri jednotlivých slovách pery, kedy zapájajú jazyk a podobne. Týmto sa stane výslovnosť jednoduchšia. Ak nemôžete rozprávať priamo s cudzincami, pozrite si film v originálnom jazyku.

Vhupnite do toho

Niektoré veci v našom živote sú jednoduché, iné vyžadujú určité úsilie. Ak si chcete založiť firmu, založte si ju! Máte chuť na zmrzlinu, kúpite si ju! Za znalosťou cudzieho jazyka však stojí oveľa väčšia drina. Ponúkli sme Vám niekoľko rád, skúste si dať teraz prísľub, že do toho vhupnete naplno. Dvojčatá odporúčajú nasadenie na viac ako 100 %, bez ohľadu na učebné postupy, nástroje a pomôcky. Precvičujte jazyk každý deň, hoci aj 10 minút, a onedlho môžete zbierať ovocie. Určite budete potrebovať istý čas, preto nechcite mať všetko hneď.

Zdroj: babbel.com, creativelive.com
Foto: pixabay.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama