26.04.2017
(Platená inzercia)

Daj hladnému jesť nachováš ho raz, daj mu udicu a nebude nikdy hladný. Koľko z nás si už neraz povedalo, že by sme chceli byť svojím pánom, nemusieť počúvať pravidlá, ktoré nás zväzujú, ale vytvárať vlastné? Pracovné podmienky nie sú vždy ideálne a my máme každým dňom pocit, že dokonalá práca neexistuje. Byť šéfom sám sebe prináša značné výhody, ale aj oveľa viac zodpovednosti.

Kde teda začať? Úplne jednoduchou otázkou: čo chcem robiť? Ľahká otázka, ťažká odpoveď. Všetci by sme chceli veľa peňazí za málo roboty, ale bohužiaľ tak to nechodí. Podnikanie prináša veľa výhod, môžete svoj podnik riadiť ako to vyhovuje vám, vy vytvárate pravidlá a môžete ich meniť, no na druhej strane dostávate sa do situácií kedy vás musia zaujímať aj problémy vašich zamestnancov a nie len vaše vlastné.

Po tom ako ste sa rozhodli v ako smere chcete podnikať, veľmi dôležité je urobiť si kvalitný prieskum trhu. Zistite či vám slovenský trh poskytuje priestor na váš nápad a hlavne, či je po ňom dopyt. Spoznajte konkurenciu, pýtajte sa známych a priateľov na ich názory. To čo teraz potrebujete je dostatok kritiky a pripomienok, aby ste sa mohli dostať kam potrebujete.
Pamätajte si, už nie ste v škole, tu sa nedá učiť za pochodu, musíte si preštudovať paragrafy, to ako funguje zákon, lebo aj najmenšia chyba vás môže vďaka vašej nevedomosti stáť veľa peňazí.

Pre vaše podnikanie sa vám ponúka niekoľko možností, najjednoduchšou z nich je živnosť, kde však ručíte celým svojím majetkom. S.R.O je síce komplikovanejšie na prevádzkovanie a založenie, ale tu ručíte len výškou svojho nesplateného vkladu. Novinkou na trhu od roku 2017 je J.S.A. a teda jednoduchá spoločnosť na akcie. Ide o obchodnú spoločnosť, ktorá je niečím medzi klasickou akciovou spoločnosťou a spoločnosťou s ručením obmedzeným.

Ak sa dostanete do časovej tiesne a chcete vaše podnikanie rozbehnúť čo najrýchlejšie, jednou z možností je kúpa novej alebo staršej ready made spoločnosti. Výhodou pri takejto kúpe je zvyčajne provízia od predajcu, spoločnosti majú zaručene čistý obchodný register, vyrovnané daňové nerovnosti a nemajú záväzky.

Ďalšou dôležitou položkou je vaše meno v obchodnom registri. Aj keď sa to nezdá, je to meno, pod ktorým budete vystupovať na trhu, nepodceňujte ho! Vaše meno môže veľmi jednoducho vystihovať predmet vášho podnikania, alebo byť abstraktné, voľte podľa zamerania vášho podnikania. Ak nedisponujete nehnuteľnosťou, ktorú by ste mohli do obchodného registra zapísať ako sídlo vašej firmy, jednou z možnosti je pre vás prenajať si akúsi virtuálnu kanceláriu, ktorá často prichádza za zlomok ceny kancelárskych priestorov.

Veľký pozor si dávajte pri registrácii na zdravotné a sociálne odvody. Na túto registráciu v zdravotnej alebo sociálnej poisťovni máte len 8 dní! V prípade s.r.o. však musíte registrovať len ak budete mať zamestnancov a platiť za nich odvody. A ak máte podnik alebo spoločnosť so zamestnancami, veľkým pomocníkom pre vás bude efektívna evidencia dochádzky online, ktorá vás odbremeňuje od veľa nedorozumení a zbytočného papierovania.

V neposlednej rade nezabúdajte na dane! Ako podnikateľ ste povinný registrovať daň z príjmu. Ak dane nie sú vaša silná stránka, najmite si človeka, ktorý sa vám o to postará a tiež vás tak ušetrí množstva prípadných nedorozumení a problémov.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama