Archív

Čo urobiť preto, aby ste si našli prácu

Azda každý, kto si hľadal či hľadá prácu, zistil, že len tak sama od seba v dnešnej dobre nepríde. Treba preto niečo urobiť a ak si hľadáte prácu už dlhší čas, výhovorky a nadávky vám nepomôžu. Skúste nájsť chybu v sebe, vylepšiť ju a presvedčiť spoločnosť, v ktorej sa o prácu uchádzate, že vás potrebuje. Kecy? Možno. Ak však budete naďalej len frflať a neprejavíte žiadnu iniciatívu, tak verte, že sa nikam nepohnete. Pečené holby do úst nepadajú…

1.jpg

Prečo si prácu hľadáte
Na začiatok je dôležité sa zamyslieť, prečo si prácu vôbec hľadáte. Je rozdiel ak ste práve vyštudovali a hľadáte si prvú prácu alebo vás vyhodili či tá doterajšia sa vám už zunovala a chcete si nájsť niečo úplne iné alebo len v novom kolektíve. Dôležitým aspektom môžu byť aj financie, kolektív či samotná pracovná činnosť.
Keď si však hľadáte prácu a nedarí sa vám, napriek tomu by ste nemali rozposielať životopisy kade tade, len aby ste nejakú prácu mali. Najdôležitejšie je, aby ste vedeli, čo chcete v novej práci robiť a či si chcete nájsť zamestnanie na plný úväzok alebo to má byť len príležitostná práca. Aby ste nenastúpili niekam, kde zakrátko zistíte, že toto vôbec nie je pre vás a proces hľadania sa tak len predĺži.

2.jpg

Úrad práce
Ak ste nezamestnaní, nezabudnite, že na úrade práce máte svoje povinnosti. Tam vám pomôžu nielen s nejasnosťami okolo sociálnej a zdravotnej poisťovne, ale na základe vašich kvalifikácii vám ponúknu aj vhodnú prácu. Ako prihlásenému na úrade práce vám plynú výhody, ktoré „dobrovoľne nezamestnaní“ nemajú.

Existujú portály, ako napríklad aj upcr.eu, na ktorých sa dozviete ponuky prác, ktoré sú k dispozícii v danom kraji na úradoch práce. Nemusíte preto zase len čakať, kým vás niekto osloví, ale byť aj iniciatívny sami od seba. Napríklad ponuky práce Brno, nájdete na webovej stránke upcr.eu, kde sú aktualizované všetky voľné dostupné ponuky úradu práce v Brne.

3.jpg

Dokumenty
Pred tým než absolvujete nejaký pohovor, skompletizujte si všetky potrebné dokumenty. Pripravte si diplomy o ukončení škôl a školení, ale aj rôzne certifikáty, ktoré máte. Spomeňte si i na kurzy, ktoré ste možno niekedy absolvovali a doteraz ste ho na nič nevyužili. Oprášte prach z vašich papierov a nájdite príslušné osvedčenia, pretože sa vám môžu v novej práci zísť.

4.jpg

Niekedy sú potrebné originály, niekedy však stačia aj kópie. Preto keď si budete robiť poriadok v dokumentoch, vytvorte si rovno aj „hromádku kópií“. Ak prachom zapadla aj vaša tlačiareň, tonery môžete nakúpiť rýchlo a pohodlne napríklad aj na gras.sk

Životopis
Azda najdôležitejšou vizitkou vašich predošlých skúseností je vaše Curriculum Vitae, teda životopis. Nielen jeho obsah, ale hlavne aj úprava o vás veľa napovie. Preto sa s ním treba poriadne „vyhrať“. Veď si len predstavte, kebyže sa niekto u vás uchádza o prácu a máte na stole desiatky životopisov, ktorý by vás zaujal viac: stranový, neúhľadný, zahustený papier alebo graficky rozčlenené fakty na farebnom papieri s fotografiou uchádzača. Samozrejme, že ponúkajúcemu prácu oči upúta druhá alternatíva, nakoľko vyniká z davu. To však neznamená, že treba byť gýčový alebo detský. Ak vkusne, elegantne a stručne informujete o svojich skúsenostiach, znalostiach, predpokladoch a záujmoch, môžete na tom iba získať.

Dnes existuje mnoho webových stránok, ktoré ponúkajú on-line návody a rady, ako si vytvoriť kvalitný životopis. Jednoduchou radou je aj osloviť niekoho zo svojho okolia, kto je úspešný a darí sa mu v pracovnom živote. Mladí ľudia sa dnes už v školách učia, ako sa tvorí správne CV a keď sa uchádzajú či už o stabilné pracovné miesto alebo brigádu, často majú okolo seba konkurenciu, s ktorou musia bojovať a preto ich kreatívne nápady môžu pomôcť aj vám. Stačí sa opýtať.

Inzeráty
Inzeráty sú pre hľadajúcich prácou vždy veľmi dôležitou súčasťou novín. Dnes však človek nemusí čakať len na nové vydanie dennej, regionálnej, lokálnej či špecializovanej inzertnej tlače. Internet totiž ponúka nespočetné množstvo stránok, na ktorých si môžete prezerať ponuky prác, či oslovovať potencionálnych zamestnávateľov.

5.jpg

Okrem periodík a internetu však uchádzajúci o prácu môže sledovať ponuku v televízii či rádiu. Ochotnými poradcami sú aj personálne agentúry, ktoré vám pomôžu zorientovať sa na trhu práce, poskytnú potrebné rady a najmä spolupracujú so svojimi vlastnými klientmi, pre ktorých hľadajú zamestnancov na konkrétne pozície. Pokiaľ necháte personalistom svoj životopis, zaradia vás do svojej databázy a v prípade zaujímavých pracovných ponúk z vami zvolenej oblasti vás budú priebežne kontaktovať. Ďalším z krokov môže byť priame oslovenie zamestnávateľa. Vytváranie takýchto kontaktov je užitočné z viacerých dôvodov. Aj keď sa vám možno nepodarí doviesť každý kontakt až k získaniu zamestnania, môže vás ten, koho ste oslovili, odporučiť niekomu ďalšiemu. Pri priamom oslovení potenciálneho zamestnávateľa nezabudnite na nasledovné:

• zaistiť si potrebné kontakty na kľúčové osoby

• zaslať vybranej kontaktnej osobe svoj životopis a krátky motivačný list so zdôraznením, prečo ste si vybrali práve ich spoločnosť

• uveďte, že z vašej strany bude nasledovať ďalší kontakt
pokiaľ nedostanete odpoveď do dvoch týždňov

• pozitívnym a nenásilným spôsobom sa informujte o tom, či sa vášmu záujmu o prácu bude zamestnávateľ venovať.

Nemenej dôležitou možnosťou na získanie práce je využitie vlastných kontaktov. Vaši kamaráti, bývalí spolužiaci, či kolegovia vám môžu byť v tomto veľmi nápomocní. Nikdy neviete, či práve oni nepoznajú tých správnych ľudí alebo nemajú nejaký „tajný tip“ na skvelú pracovnú pozíciu.
M. CH.