12.04.2013
(Platená inzercia)

Ste pozvaný na svadbu a máte dilemu čo si obliecť, čo kúpiť ako svadobný dar, kedy sa dostaviť, koľko sa zdržať, ako odmietnuť pozvanie či ako sa správať? Na prvý pohľad „malina“, však čo na tom riešiť, stačí sa len tešiť z pozvania. No na strane druhej, keď sa nad tým začnete zamýšľať a na svadobčanoch vám záleží, je vcelku náročné pripraviť samých seba a zadovážiť reprezentatív­ny dar.

Po pozvánke
Keď dostanete oznámenie o svadbe, nemali by ste sa hneď dovaliť na hostinu. Na nej s vami totiž rátajú svadobčania len v tom prípade, ak vám dali pri oznámení aj pozvánku. Po prebraní či už oznámenia alebo pozvánky záleží reakcia na ňu od situácie. Ak vás pozvú dlhoroční priatelia možno sa neubránite radostným výkrikom a objatiam. Ak vás však pozve šéf v zamestnaní, s ktorým máte formálny vzťah, potriasť mu rukou a zagratulovať bude na mieste. Dôležité je tiež, čo je na pozvánke napísané – či si môžete so sebou zobrať doprovod, teda 1+. Ak je ale napríklad na pozvánke napísané, že s vami môže prísť partner/ partnerka, pričom máte malé deti, nie je vždy automatické, že ich máte, resp. môžete, priniesť tiež. Ak ste si nie istý, vždy je dobré pozývajúcim zavolať a opýtať sa, akoby ste prišli hneď napríklad štyria namiesto dvoch. Potrebné je totiž zabezpečiť detské porcie, prípadne stoličky.

Ak pri pozvaní viete, že v daný termín už niečo máte, mali by ste prehodnotiť priority. Ak však na svadbu nemôžete z vážnych dôvodov ísť, slušné odmietnutie na začiatku je v poriadku. Ak sa vám však vyskytne niečo vážne až tesne pred svadbou, čo vám neumožní na ňu prísť, určite sa osobne ospravedlňte, aby zabezpečili presný počet miest, prípadne narýchlo uspôsobili zasadací poriadok a pod. Na to ako slušne odmietnuť, koľko sa na svadbe zdržať a aj ako je vhodné sa správať podľa bontónu a etiky je dobré a efektívne si napríklad pozrieť pár videí na youtube od pána Ladislava Špačeka. Jeho šarm a humor doby prináša kúzlo do každej časti.

Po tom, čo si zjednotíte, kto ide a kto nie, prichádzajú na rad azda komplikovanejšie otázky. Dar, róba, doprava, ubytovanie, a pod.

Čo na seba
Všeobecne samozrejme platí, že svadba je vysoko vážená spoločenská udalosť. Samozrejme ak nie ste pozvaní na nejakú hawaiskú svadbu či inú exotiku. Muži by mali mať oblek alebo smoking, čierne topánky, kravatu či motýlika a spoločenskú košeľu. Ženy zas spoločenské šaty či róbu, prípadne elegantný kostým, prípadne štólu a spoločenské topánky. Medzi elegantné doplnky pre obe pohlavia patria najmä hodinky. Na mužských manžetách sa vynímajú manžetové gombíky, ktoré dodajú šmrnc každému chlapovi. Ženy rozžiaria náhrdelníky, náramky, prstene, brošne a spony vo vlasoch.

Okrem odevov treba dbať aj na vonkajšiu úpravu. Muži by mali dbať na zastrihnuté vlasy, vzadu oholený krk, upravené nechty, fúzy, bradu, obočie či aj chlpy v nose. Ženy si na výzore zvyčajne potrpia viac. Upravené vlasy, nechty, make-up, oholené nohy či podpazušie alebo bezbolestná laserová epilácia sú v dnešnej dobe samozrejmosťou. Rovnako ako hygiena.

Svadobný dar
Veľmi dôležitým aspektom je, do akej miery sa poznáte s pozývajúcimi. Vo všeobecnosti platí, že by ste mali výškou daru opätovať financie, ktoré na vás mladomanželia vynaložia, plus pridať hodnotu, aby šlo naozaj o dar a nie len pokrytie ich výdavkov. Zvyčajne, keď ste pozvaný na hostinu, tak sa počíta s darom v hodnote vo výške 50 eur na osobu.

Otázna je však jeho podoba. V dnešnej dobe mnoho mladých ľudí, ktorí sa sobášia, spolu bývajú už aj pred svadbou. To však značne komplikuje situáciu na kúpu daru. Zaužívanými sú totiž dary vhodné a využiteľné v domácnosti, ako napríklad poháre, taniere, vázy, hriankovače, kávovary, fén, umývačka riadu, zapekacie misy či mikrovlnná rúra. Kryštálové vázy sú vďakabohu už na ústupe. Ďalším faktorom, kedy musíte zapojiť fantáziu a vymyslieť niečo originálne, je úroveň priateľstva. Krstní rodičia zvyčajne darujú predsa len dar v inom duchu, ako kamaráti rovesníci. Niekedy sa to od nich, aj keď nie priamo, očakáva. Obľúbenými v takomto prípade sú napríklad víkendové pobyty, wellness & spa, adrenalínový zážitok či dať nakresliť karikatúru novomanželov alebo dať vyrobiť puzzle z ich fotografie. Záleží od povahy, záujmov, vkusu a tipu ľudí, ako aj ich poznania.

Transport a ubytovanie
Ak sa svadba koná inde ako v mieste vášho bydliska a idete viacerí známi či kamaráti, nie je na škodu sa dohodnúť, či by ste nešli spolu, ako každý zvlášť. Či už autom alebo vlakom. V prvom rade sa ušetrí na palive, v druhom bude veselšie a v treťom si ušetríte nervy za volantom počas návratu za „poopicového“ stavu, alebo ešte s alkoholom v krvi. Naplánovať si však odchod časovo je veľmi užitočné, nakoľko meškať by sa asi naozaj nehodilo a je dobré mať čas sa pred obradom aj trochu upraviť, prípadne pomôcť s čím treba.

Niekedy snúbenci ešte pred svadbou zabezpečia hosťom ubytovanie, inokedy sa môžu dohodnúť aj inak. Pokiaľ máte v blízkosti vlastných známych môžete im navrhnúť, že môžete prespať u nich a nemusia si s vami robiť starosti. Ak vás ubytujú u svojich známych a nie v hotelovej izbe, ako ste očakávali, snažte sa správať slušne. Ani rodinným príslušníkom sa totiž nemusí veľmi páčiť, že im cez víkend budete okupovať obývačku.

Iný kraj, iný mrav
V každom chotári je iný zvyk. Preto počítajte aj s tým, že niekde sa ráta s tým, že donesiete svadobčanom i tortu. Pri polnočnom tanci je bežné „niečo hodiť do klobúka“ pri tanci s nevestou. Je potrebné si preto vyčleniť financie. V zásade platí, „koľko dáš, toľko sa ti vráti“. A v konečnom dôsledku, svadba je len raz za život.

Rozlúčka so slobodou
Svadbe predchádza aj rozlúčka so slobodou. Nemusí vždy ísť o divokú „žúrku“ z filmu, ale aj o spoločné posedenie s kamarátmi, pričom si vyhodíte z kopýtka. Ak ste poverený takúto rozlúčku organizovať, je dobré pripraviť nejaký priebeh. Aspoň zhruba, sprievodný. Klasikou je napríklad pripraviť hry, nech sa nepije len tak na sucho :-). Taktiež je zaužívané pripraviť snúbencom darčeky. Ženám sa hodí vybrať niečo „šteklivé“ alebo vtipné ako napríklad sťahovacia bielizeň, ktorou sa môžete inšpirovať napríklad na spodne-pradlo.clematis­.sk. Finančnú výšku si určíte podľa toho, koľko ľudí na rozlúčke bude a aj ich solventnosti. Pre niekoho môžu byť dámske hodinky guess, ktoré nájdete na delux.cz, drahé a pre niekoho nie.

Dôležité je vybrať i miesto, v prípade reštaurácie či iného podniku ho rezervovať, rozdeliť si úlohy so všetkými účastníkmi rozlúčky, zabezpečiť výzdobu či nebodaj striptéra či označenie snúbencov tričkami alebo šerpami.

M. CH.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Nivema (Neregistrovaný užívateľ) 08.07.2014 23:55
Nivema

Veľmi pekne ďakujem za článok- žiaľ dnes sa svadbe nepripisuje taká dôležitosť a skôr mi to pripadá ako obyčajná udalosť. Mnoho hostí sa oblieka ako do práce alebo na piknik. To už krajšie sa oblečú na stužkovú alebo na ples. A svadba je podľa mňa významná udalosť.

**Komentár bol označený ako nevhodný.**
Prihlásenie
 
 
Reklama