25.07.2019

Zdá sa vám okolie vášho domu nudné a bez nápadu? Chcete sa odlíšiť od ostatných susedov? Vyskúšajte záhradné vodné prvky. Máme pre vás množstvo tipov.

Malé vodné čerpadlá sú v súčasnosti lacné a ich cena začína už pri ôsmych eurách. Ani tie najvýkonnejšie nás nebudú stáť horibilné sumy. Odolné jazierkové čerpadlá ( konštrukčne navrhnuté s tým, že zvládnu vytvoriť jazierkovú fontánu) budú stáť len okolo 40€ a tie najlacnejšie cca 20€ a k tomu budú poháňané solárnou energiou. Aj to je dôvod, že sú dnes drobné vodné dekoratívne stavby tak populárne. Drobné čerpadlá sú vhodné predovšetkým pre fontány. Dokážu napájať chrliče, fontánky v jazierku, na záhrade alebo na terase. Najodolnejšie čerpadlá môžu poslúžiť v priebehu celého roka. Od jari do neskorej jesene ako čerpadlá pre fontánu a pri dokúpení zimnej sady do jazierka potom ako prevencia proti zamrznutiu vodnej hladiny v zime. Všetky čerpadlá pre fontánky sa ľahko udržiavajú. Keď sa zastavia, väčšinou stačí vyčistiť vrtuľku, saciu komoru a je hotovo. Samotné prepláchnutie čerpadla tečúcou vodou nestačí. Zložte preto kryt čerpadla, otvorte telo a vyberte vrtuľku. Všetko dôkladne očistite. Rovnako tak postupujte, keď začne byť čerpadlo hlučnejšie ako obvykle. Vyberanie vrtuľky čerpadla je súčasťou pravidelnej údržby a na záruku nemá vplyv. Vodný kameň, kamienky a iné nečistoty môžu čerpadlo vážne poškodiť. V súčasnosti sú in malé vodné čerpadlá na solárny pohon. Odpadajú tak starosti s prívodom elektrického prúdu z rozvodov ku fontáne.

Trendy

Netradičné fontány čoraz viac kraľujú našim záhradám. Dôvodom sú nielen nízke ceny fontánových čerpadiel ale tiež ich ekonomická prevádzka. Na fotografií vidíte fontánu z dizajnom sviečky, ktorá v pokojnom stave pôsobí ako keramická váza. Počas prevádzky čerpadla sa však na jej vrchnej časti vytvorí vodný „plameň“ a ilúzia je dokonalá.

Ďalším úsporným spôsobom sú žulové fontány, z ktorých voda steká jemným prúdom len natoľko aby vytvorila dojem pohybu v upravenej záhrade, ktorej kraľujú mäkké modré hyacinty hroznovej farby a biele narcisy,. Ktoré pridávajú kontrast k žulovému balvanu a červeným tehlám.

Voda prináša pokoj. Tak je tomu aj v prípade spojenia altánku s viacúrovňovým umelým potôčikom. Altánok je v prírodných farbách a vyvoláva spolu s malou vodnou stavbou dojem japonskej záhrady. Všetky prvky sú v dokonalej symbióze s okolitou prírodou.

Malé viacúrovňové fontány sú hitom ostatných rokov. Zapadajú do záhrad všetkých veľkostí a z hľadiska psychiky človeka pôsobia veľmi upokojujúco. Efekt tečúcej vody z nádoby do nádoby, ktorá potom zmizne v podkladovej časti fontány pôsobí ako balzam na dušu.

Vodné stavby (malé i veľké) sú dnes in. Ak sa obávate, že táto doba nepraje klasike, ste na omyle. Aj keď aj v tomto prípade využívajú fontány najnovšie technológie, V tomto prípade sú to „lúče“, čiže trubice z priehľadnej umelej hmoty, evokujúce výstrek fontány, cez ktoré v pravidelných intervaloch zalieva fontána samotná kvitnúce letničky, ktoré ju obklopujú. V noci však fontána dostáva rozprávkový nádych vďaka zaujímavému osvetleniu vnútri trubíc.

Moderným trendom ostatných rokov sú tiež takzvané vodné záhrady. Cez deň pôsobia ako malé rybníčky s pokojnou hladinou, no ich čas prichádza v noci. Prirodzené farby nočnej oblohy v dramatickom kontraste so strategickým umiestnením farebného osvetlenia pozdĺž lávok a chodníkov pridávajú okoliu domov rozprávkovú príchuť. Takejto vodnej záhrade kraľuje niekoľko druhov vodných rastlín v symbióze s rastlinami tropickými, ktoré dodávajú záhrade živosť a rozmanitosť. Pozrite si rozdiel medzi dňom a nocou v takejto záhrade.

Ešte stále sa však u niektorých projektov dá povedať, že v jednoduchosti je sila. Taký je aj príklad nasledovného riešenia, kedy je voda privádzaná cez bambusový prívod a steká na balvan. Prináša tak do záhrady pohyblivý prvok spojený s upokojujúcim zvukom vody. Re-cirkulujúce vlastnosti čerpadla sú vynikajúce a nízkonákladové a vďaka tečúcej vode sa nemusíte obávať komárov, ktoré sa zdržujú hlavne pri stojatých vodách.

Snahou mnohých architektov a dizajnérov je zakomponovať vodné prvky do okolia domu tak, aby vyzerali, že k nemu patria a sú jeho súčasťou už roky. Takéto zdanie je však klamlivé. Na obrázku vidíte montovanú modulárnu jednotku, ktorá bola špeciálne navrhnutá pre stredomorský štýl domu.

Moderné vodopády prinášajú do záhrady skulpturálny prvok. Stávajú sa tak dominantou celého vonkajšieho priestoru.

Veľké vodné záhrady sa ideálne hodia k domom, postaveným na svahu. Ich súčasťou býva väčšinou rybník v spodnej časti, do ktorého sa privádza voda z horných záhrad. Táto je vďaka vodným rastlinám prirodzene filtrovaná (princíp ako pri bio rybníkoch) a zvuk čerpadiel, ktoré sú vo vrchnej úrovni neruší plachých obyvateľov rybníka.

Stará dobrá klasika však pretrváva. S tým rozdielom, že kedysi sa takéto fontánky vyrábali z laminátu a dnes je to ozajstný prírodný kameň.

Foto: eyeofthedaygdc.com, digdropodone.com, wayfair.com, landidentityu.com, Gregg A.Spadaro, mikewalker.com, tiffanyangeles.com, lazarlandscape.com,

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama