21.09.2018
(Platená inzercia)

Mnohí poznáte ten pocit, keď sa ráno plazíte s viečkami ťažkými ako vrece zemiakov do kuchyne za prvou šálkou kávy. Láska ku káve je niečo, čo ak nemáte, len veľmi ťažko vypestujete, no verte či nie, káva nie je vždy to jediné riešenie pri boji s únavou.

Väčšina z vás možno vie, že napriek čarovným schopnostiam kávy, ktoré nás menia z trola na ľudskú bytosť, káva má aj svoje nevýhody. Pre tých čo pijú kávu s mliekom a cukrom, často dochádza k tomu, že po pár hodinách super-sily prichádza útlm. Dlhé roky vedci tvrdili, že káva a čierny čaj dehydrujú no nie je to pravda. Kofeín obsahuje mierne diuretikum, čo spôsobuje, že vaše obličky vyplavujú v moči sodík a vodu.

Čo však robiť, keď vás únava neopúšťa? K vašej únave pribúda niekoľko faktorov. Ak máte nekvalitný a nedostatočný spánok, nečakajte, že vaše problémy vyriešia vitamínové doplnky.

1. Voda čo vás drží nad vodou

K únave často prispieva nedostatočný pitný režim. V priemere by ste mali vypiť 2 litre vody. No treba brať do úvahy aj váš pohyb, a logicky, ak vykonávate nadmernú fyzickú aktivitu, prispôsobte jej svoj pitný režim. Nepodceňujte ani svoj kalorický príjem. Ženy by mali v prieme prijať medzi 1500–2000 kalórií denne, pričom muži 2000–2500. Nedostatok vyváženej stravy = nedostatok energie.

2. Raňajky jedlo šampiónov

Mamka nás učila: na raňajky praženica z desiatich vajec, polovica vianočky s litrom kakaa, alebo aspoň 5 párkov. Je pravda, že raňajky majú byť najbohatšie jedlo dňa, no myslí sa živinami, a nie váhou. Ovocie, ovocné šťavy, kvalitná raňajková zmes, ovsené vločky, smoothies alebo pšeničné cereálie. Vyhýbajte sa umelému cukru, lebo rovnako ako káva, keď hladina cukru klesne, prichádza únava a útlm.

3. Zelený čaj

To, že je zelený čaj plný antioxidantov viete, ale vedeli ste, že obsahuje aj kofeín? Ak sa snažíte obmedziť svoj prísun kofeínu a nahradiť ho niečím zdravším, zelený čaj je možno práve to riešenie ktoré hľadáte. Nenechajte sa však zlákať lacnými sáčkovými čajmi, siahnite po kvalitných sypaných čajoch. Rovnako si nemýľte zelený čaj a zelenú káva. Vyrába sa zo zelených kávových zŕn, a na rozdiel od čiernej kávy, kvalitná zelená káva slúži ako pomocník pri chudnutí.

4. Kvalita nie kvantita

Na to, aby ste si poriadne oddýchli by ste mali mať 7–9 hodín neprerušovaného spánku, v tmavej a tichej miestnosti. U detí a tínedžerov je to samozrejme viac. Prepracovanosť a nervozita na vás môžu zanechať dlhodobé stopy, ktoré sa môžu prejavovať napríklad aj chronickou únavou, alebo vypadávaním vlasov. Naučte sa oddychovať a relaxovať. Relaxačná vodoliečba, masáž, alebo príležitostný pobyt v saune pomôžu vám a vášmu telu zregenerovať sa. Práve vodoliečebné procedúry sa využívajú hlavne pri liečbe poúrazových a pooperačných problémov pohybového ústrojenstva, účinné sú tiež na stavy prepracovanosti, pri nervových ochoreniach a vynikajúco pôsobia na celkovú regeneráciu organizmu.

5. Železo nad zlato

Často je hlavnou príčinou únavy nedostatok železa. Vyvážená strava je kľúčom k dostatku energie. Ak máte pocit, že všetko robíte správne a aj tak ste stále unavení, poproste vášho doktora nech vám otestuje hodnoty železa.

Hlavne sa o svoje telo starajte. Ako z vonka tak aj z vnútra. Lebo keď zanedbáte jedno, rovnako ako domino kocky, všetko ostatné začne padať rad za radom tiež.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama