14.07.2011

Blahodárne účinky termálnej vody sú známe už stáročia. Každá termálna voda je unikátna svojím zložením a pôsobením na ľudský organizmus, nepomáha len pri zdravotných ťažkostiach, ale zmes minerálov a stopových prvkov dokáže jedinečne pôsobiť aj na našu pleť. Vodoliečebné procedúry môžu byť celkové a lokálne. Ich liečivý účinok je podmienený tepelným a mechanickým vplyvom, poprípade pridávanými chemickými prísadami.

Aquapark Tatralandia
Aquapark Tatralandia leží v nádhernej scenérii hôr pri severnom brehu priehrady Liptovská Mara s výhľadom na Západné a Nízke Tatry. Pri návšteve máte k dispozícii 14 termálnych bazénov – z toho 9 celoročných s liečivou minerálnou vodou, ktorá blahodarne pôsobí na pohybové a dýchacie ústrojenstvo. Na výber máte rôzne vodné atrakcie: masážne sedenia, vodné postele, vodný hríbik, chŕliče, vyvieračky, vodné prúdy, vodná hojdačka, vodný basketbal, volejbal, aquaerobic, vodné súťaže, … Počas letnej sezóny tu nájdete ďalšie 3 letné bazény s čírou ohrievanou vodou: detský bazén, bazén s rôznymi atrakciami a plavecký bazén. Vyšantiť sa môžete na 30 tobogánových dráhach a 1800 m šmýkacích dráhach. Zaujímavou atrakciou je najdlhší tobogán na Slovensku – Anakonda, najstrmší tobogán na Slovensku – Free Fall a prvý raftovací tobogán na Slovensku – Rollercoaster a mnoho ďalších, ktoré zaručia super zábavu.

Vyhne
Nadčasový design, najmodernejšie technológie a ideálna poloha z neho robia príťažlivý bod pre turistov nielen z regiónu, ale aj zo širokého okolia. Veľký bazén má tri 50 metrové dráhy, tri 25 metrové dráhy, potápačskú komoru a veľký oddychový relaxačný bazén s vodnými atrakciami, detský bazén v tvare lode, dvojazdový bazén s tobogánom a vonkajší výplavový bazén s masážnymi ležadlami. Teplota vody v plaveckých bazénoch je 28°C, v relaxačných od 30°C do 32°C. Neoddeliteľnou súčasťou vodných atrakcií je tobogán so šmykľavkou.
Prameň prírodnej termálnej vody vo Vyhniach má vysoký obsah železa a svojimi liečivými účinkami blahodarne pôsobí na zápaly nervov, ženské choroby, zhybové a svalové reumatizmy, kožné choroby, srdcové choroby, stavy po operáciách a duševnú vyčerpanosť. Súčasťou areálu je moderné relaxačno – športové centrum, ktoré ponúka squash, bowling, vnútorný bazén s výplavom do exteriéru a komplexné služby wellness. Masáže, solárium, fitness, 3 sauny, infrasaunu, jakuzzi a hydromasážne vane.

vyhne.jpg

Bazény v lete (http://www.vodnyrajvyhne.sk)

SPA&AQUAPARK
Areál Spa & Aquaparku leží v centre mesta Turčianske Teplice. Návštevníci môžu vyskúšať dva tobogány, jeden so špeciálnou videoprojekciou a druhý s odvážne strmým sklonom. Ďalej sa môžu vyšantiť v troch vonkajších bazénoch, v plaveckom bazéne s chrličom alebo v bazéne s atrakciami ako divoká rieka, hojdací záliv, vodné delo s chrličom, vodné lehátka a šmykľavka. Vo vnútorných priestoroch môže nájsť sedací bazén kruhového tvaru s masážnymi tryskami. Teplota vody vo vonkajších bazénoch sa pohybuje od 28 °C do 32 °C. Voda vo vnútorných bazénoch dosahuje tepltou 30 °C – 32 °C. V tejto časti si na svoje prídu najmä priaznivci wellness a wellbeingu, ktorí tu nájdu dva nerezové bazény tzv. Červený a Ľudový kúpeľ. Červený kúpeľ je kľudový bazén s teplotou vody 38°C, Ľudový kúpeľ je rehabilitačný bazén s teplotou vody 33°C, v ktorom sú tiež vodné chrliče a masážne trysky. V štandardnej zóne sa okrem uvedených bazénov nachádza aj whirpool – vírivka pre 8 osôb s teplotou vody 35°C. V zóne nadštandardu je možné využiť bylinkový parný kúpeľ, Ayurvedu (orientálna masážna procedúra), Rasul (bahenný zábal, suchá sauna, parná sauna, peeling, inhalácie v jednom) a masérske boxy pre klasické a reflexné masáže. Turčianska minerálna voda má výrazné liečivé účinky predovšetkým na pohybové a močové ústrojenstvo.

Senec
Rekreačno-relaxačný vodný svet sa nachádza na známom letovisku Slnečných Jazier v Senci. Svojim zameraním a situovaním poskytuje dostupný celoročný oddych v prekrásnom prostredí. Aquapark návštevníkom ponúka celoročne teplú vodu v 9 bazénoch rôznej teploty a veľkosti. V celoročnej hale môžu návštevníci využiť relaxačný bazén s masážnymi lavicami, chrličmi, protiprúdmi a vzduchovým gejzírom. Príjemné posedenie ponúka kľudový bazén s hzydromasážnymi lavicami a perličkovým kúpeľom. Spojenie medzi vnútornou bazénovou a vonkajším prostredím tvorí prieplavový bazén, v ktorom na vás čakajú chrliče, vzduchový gejzír a vodné trisky. Teplota vody v jednotlivých bazénoch sa pohybuje od 28 °C do 36 °C.

Aqua City Poprad
AquaCity je postavené nad miestom geotermálneho prameňa, ktorý stredisku zabezpečuje zdroj energie. Návštevníkom ponúka najmodernejšie kúpeľné zariadenia s množstvom uvoľňujúcich a inovačných terapií pre odvážnych. Návštevníci tu nájdu veľký počet bazénov, šmýkačiek, toboganov a víriviek. Teplota vody v jednotlivých bazénoch sa pohybuje od 26 °C do 38 °C. Neoddeliteľnou súčasťou vodného parku je wellness centrum Vitálny svet. Ponúka pokojné zátišie pre dospelých, kde si môžu oddýchnuť a pookriať. Pred každou miestnosťou si môžete prečítať všetky detaily o výhodách a odporúčaných časoch jednotlivých wellness procedúr. Pri návšteve aquaparku si môžete vychutnať vírivky, vyhriať sa v saune a schladiť sa v ľadovom vodopáde alebo v snežnej jaskyni.

Bešeňová
Thermal park Bešeňová je situovaný do pekného prírodného prostredia, návštevník má výhľad na okolité pohoria a k dispozícii prírodné atrakcie pre milovníkov turistiky a cykloturistiky. Celý areál a služby v ňom poskytované vo vás zanechajú pocit zdravia a oddychu. Pre návštevníkov je pripravených šesť bazénov v ktorých je voda ochladzovaná tak, aby splnila očakávanie kúpajúcich sa, aby pôsobila príjemne a osviežujúco. V rámci doplnkových služieb si môžete dopriať relaxačné masáže, obed v reštaurácii či posedenie si v mokrom bare alebo vo výrivom bazéne. Termálna voda v Thermal parku Bešeňová má blahodarné účinky na ľudský organizmus, predovšetkým na pohybové a urologické ústrojenstvo, má priaznivé kozmetické účinky. Priaznivo pôsobí na dýchacie ústrojenstvo. Termálna voda sa odporúča ľuďom vystaveným každodennému stresu.

Podhájska
11 hektárový rekreačný komplex s kapacitou 5500 ľudí, ktorý poskytuje možnosti kúpania a oddychu na pekne udržiavaných terasovito stupňovaných zelených plochách s bujnou vegetáciou vyrástol postupne. Na termálnom kúpalisku v Podhájskej, okrem sedacích bazénov s minerálnou vodou nájdete ďalšie rekreačné bazény, 2 plavecké, vírivkové a detské. Časť areálu je využiteľný len v lete, krytá časť s relaxačným centrom je otvorená po celý rok a poskytuje aj rôzne kúpeľné procedúry a doplnkové služby. Termálna voda na kúpalisku Podhajská pomáha tým, ktorí majú problémy s dýchacími cestami, stimuluje štítnu žľazu, dolieči zlomeniny, zmierňuje bolestivé stavy spôsobené rôznymi chorobami a poskytuje úľavu pracovne vyčerpaným ľudom. Svojím zložením je voda jedinečná v celej Európe a vyrovná sa kvalite Mŕtveho mora.

kupalisko.jpg

Kúpalisko Podhájska (http://www.podhajska.sk/)

Veľký Meder
Areál kúpaliska Veľký Meder je obklopený rozsiahlym lesoparkom a ponúka bohaté možnosti na oddych i športové vyžitie. Okrem viacerých bazénov sú tu k dispozícii dva tobogany, veľká pláž a minigolf, plážové volejbalové ihrisko. Vodná plocha krytého bazénu s atypickým tvarom a polodkrytý sedací bazén s vyššou teplotou vody vytvára ideálne podmienky na oddych a relaxovanie pre každého. Termálna voda ma priaznivé liečivé účinky na liečenie kĺbových ochorení, ochorení chrbtice a svalových únav a celkovo prispieva k regenerácii organizmu.

Rajecké Teplice
Rajecké Teplice sa nachádzajú na severe stredného Slovenska v oblasti bohatej na minerálne vody. Žriedla termálnych prameňov majú vďaka 38°C teplej vode vynikajúce liečivé účinky. Areál termálneho kúpaliska tvorí niekoľko bazénov pre všetky vekové kategórie návštevníkov. V areáli nájdete aj plážový volejbal, minigolf, stolnotenisové stoly a basketbalové koše. Atrakcie pre deti – tobogán, aquadrom, šmýkačky, preliezačky, pieskovisko. Pramene typu akratoteriem sa využívajú na liečenie zápalových aj degeneratívnych chorôb pohybového ústrojenstva, kĺbov, chrbtice, nervových chorôb i chorôb z povolania.

Vrbov
Termálne kúpalisko Vrbov sa nachádza v prekrásnom prostredí Vysokých Tatier. V areáli termálneho kúpaliska sa nachádza 10 bazénov, z toho sú 4detské. Teplota vody v bazénoch je od 26°C do 38°C. Autokemping s vlastným bufetom, sociálnymi zariadeniami a kuchynkami má kapacitu 500 ľudí.. Siričitá liečivá voda priaznivo pôsobí pri doliečovaní zlomenín, pri zápaloch dýchacích ciest a chronickej bronchitíde, srdcovocievnych chorobách a problémoch s nervovou sústavou. O tejto vode vhodnej i na pitie sa dokonca hovorí, že je to najliečivejšia voda v strednej Európe.

Kováčová
Termálne kúpalisko Kováčová ponúka možnosť regenerácie fyzických a duševných síl v plaveckom bazéne, detskom a neplaveckom bazéne, na športoviskách s rôznymi zábavnými hrami a tiež s dostatočným množstvom občerstvovacích, stravovacích a ubytovacích kapacít. Športovo orientovaní návštevníci si môžu zašportovať pri tenise, stolnom tenise, minigolfe alebo plážovom volejbale. Termálnu vodu v Kováčovej využijú hlavne ľudia s chorobami pohybového ústrojenstva, stavy po úrazoch a ortopedických operáciách a s niektorými nervovými chorobami, chabé obrny, svalové ochorenia, stavy po zápaloch a úrazoch centrálnej nervovej sústavy.

Štúrovo
Termálne kúpalisko je situované na lúke Vadaš v meste Štúrovo. Súčasťou kúpaliskového areálu sú solária s celkovou plochou 6000m2, vodná šmýkačka – tobogan a zatrávnené plochy, zatienené aj slnečné, s možnosťou využitia na rekreačné športy. Návštevníci majú k dispozícii 8 bazénov. Vo vonkajšom areáli je veľký plavecký bazén, menší rodinný bazén Delfín, detský bazén a relaxačný bazén Hviezda. K najväčším hitom patria najmä masážny perličkový bazén a bazén Lagúna – najväčší bazén s umelým vlnobitím na Slovensku. Na rekreačné športovanie možno využiť blízke jazero, tenisové kurty, minigolf, stolný tenis, autodrom a motorové člnky.

Kúpalisko Vadaš – bazén hviezda (http://vadas.sk)

Oravice
Termálne kúpalisko v Oraviciach je najvyššie položeným termálnym kúpa¬liskom v našej republike. Je vhodným doplnkom roháčskej turistiky. Najväčším lákadlom je geotermálna voda s teplotou 57 °C. Na kúpeľné využitie sa riedi vodou z druhého geotermálneho vrtu, ako aj vodou z prírodných prameňov. Voda v Oraviciach patrí medzi významné termálne močových ciest a obličiek. V aquaparku nájdete veľký a malý relaxačný bazén, ochladzovací bazén, tobogan a whirpool bazény (32–34°C). Bazény sú vybavené vodnými atrakciami ako sú perličkové sedadlá, perličkové lavice, gejzír, vodný hríb, chrliče, masážne trysky. Súčasťou aquaparku je aj tobogán.

Čajka
Letné kúpalisko Čajka leží v prekrásnej scenérii v blízkosti bojnického zámku a zoologickej záhrady. Kúpalisko Čajka Bojnice má tri bazény, v ktorých je počas sezóny priezračná termálna voda s teplotou od 26°C do 30° C. Pre rozptýlenie a zábavu návštevníkov sa v areáli kúpaliska nachádza vodná kĺzačka, detské pieskovisko, detská nafukovacia skákačka, volejbalové ihriská, hojdačky a množstvo voľných plôch pre rekreačné vyžitie. Termálna voda v Bojniciach zlepšuje látkovú výmenu a imunologické reakcie v bunkách, funkčnosť tkanív a celkový stav organizmu.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama