25.10.2019

K zdravému životnému štýlu prispievajú kúpacie sudy viac, než si myslíte. Nejde len o príjemnú relaxáciu vo vode, ale tiež o bonus pre organizmus. Kúpeľ pod holým nebom vo vyhriatom sude má pre naše zdravie má podobne prospešné účinky, ako napríklad saunovanie. Ďalšou výhodou je, že si relaxačné kúpele môžeme dopriať po celý rok, bez ohľadu na počasie. Kúpací sud zaberie oveľa menej miesta ako bazén a tak si ho môže dovoliť aj ten, kto má pri dome veľmi málo vonkajšieho priestoru. Kúpacie sudy si pomaly nachádzajú cestu aj do slovenských záhrad, pozrime sa teda na ne z bližšia.

Čo je kúpací sud?

V základnej podobe je kúpací sud veľkou debnenou nádobou opásanou kovovými obručami. O teplú vodu v sude sa postarajú kachle na drevo, ktoré sú umiestnené priamo v sude za dreveným roštom, ale môžu stáť aj samostatne mimo kúpacích priestorov. Pokiaľ chcete mať horúcu kúpeľ bez práce, niektorí výrobcovia ponúkajú aj variant plynového alebo elektrického ohrevu vody.
Sudy potom možno doplniť ešte bublinkovými či masážnymi tryskami a osvetlením, ktoré dokáže umocniť zážitok z relaxačného kúpeľa.
Sudy sa vyrábajú vo veľkostiach od 140 do 220 cm v priemere. Pre bežnú rodinu postačí sud s priemerom 160 cm, väčšie veľkosti sú potom vhodné napríklad ku komerčnému využitiu. Nezabudnite však, že čím väčší je objem suda, tým dlhšie trvá ohrev vody.

Na čo dbať pri výbere?

Pomerne zásadnou otázkou pri výbere suda je, či chceme sud čisto drevený, alebo doplnený o vnútornú umývateľnú vrstvu. Oba varianty majú svojich priaznivcov aj odporcov, ide teda skôr o otázku celkového postoja majiteľa a spôsobu využitia suda. Celodrevený sud ponúka predovšetkým jedinečný pocit kontaktu s drevom. Drevo ale bohužiaľ neustálym kontaktom s vodou trpí a údržba suda je náročnejšia. Sudy možno ale vybaviť aj s ľahšie umývateľnou vložkou, ktorá sa vyrába z nerezu, plastu alebo sklolaminátu. Kým nerezová vložka kopíruje tvar suda, tvarované vložky vnútro suda o niečo zmenšia. V oboch prípadoch je ale vnútro suda dokonale umývateľný a vyhovie vyšším hygienickým nárokom. Takto vyrobený sud je navyše možné tepelne izolovať, takže sa voda pecou rýchlejšie ohreje a dochádza k menším tepelným stratám.
Pri výbere kúpacieho suda, ktorý nemá vnútorný plášť, by ste mali venovať dvojnásobnú pozornosť predovšetkým voľbe kvalitného materiálu. Sudy sú vyrobené len z drevených dielov a tie pri zmene vlhkosti často „pracujú“, takže môže dôjsť k netesnosti suda a úniku vody. Drevo vystavené neustálemu pôsobeniu vlhkosti sa tiež môže stať živnou pôdou pre vznik rias, baktérií a plesní. Príliš mu neprospievajú ani poveternostné vplyvy, ktorým musí drevo vo vonkajších podmienkach odolávať, takže nároky na jeho trvanlivosť sú naozaj vysoké.
K výrobe sudov sa často používa smrekovcové drevo, pomerne bežne sa ale stretnete aj s tepelne upraveným smrekovým či borovicovým drevom (tzv. thermowood), ktorého vlastnosti sa touto technológiou zlepšia a predĺži sa tým jeho životnosť. Aj tak je ale u celodrevených sudov najväčším problémom práve postupná degradácia dreva a náročnejšia údržba. Celodrevené sudy sa tak hodia skôr pre súkromné využitie. Aj napriek dôslednej starostlivosti je však potrebné počítať s tým, že životnosť suda z mäkkých drevín nie je neobmedzená.

Ďalšou možnosťou je použitie červeného cédru, ktorý nad ostatnými menovanými drevinami vyniká treba nízkym koeficientom rozťažnosti, takže menej vyschýna, je odolnejší voči baktériám, vodnému kameňu a navyše má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Výrobca uvádza, že pri správnej starostlivosti môže tento sud slúžiť niekoľko rokov.

Čistota vody

Ak chceme mať úplnú istotu, že voda v kúpacom sude je dostatočne čistá, môžeme buď pred každým kúpeľom sud umyť a napustiť do neho čistú vodu, alebo použiť chemické ošetrenie vody a filtráciu. Použitie bežných bazénových dezinfekčných prostriedkov môže byť v drevenom sude problematické. Pritom voda bez chemického ošetrenia a filtrácie sa pri teplom počasí môže veľmi rýchlo pokaziť, a to napriek tomu, že dodržíme odporúčania výrobcov a do suda budeme vstupovať po osprchovaní. Je preto potrebné opýtať sa priamo dodávateľa sudu, ktorý v závislosti od druhu dreva, použitého pri jeho výrobe bude vedieť poradiť, respektíve určiť druh chemického ošetrenia vody, ktoré drevené časti nepoškodí.

Foto: bochkieco.com, tdotk.ru,

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama