14.05.2010

Lucidné snívanie znamená, že si uvedomujete, že snívate. Môžeme to teda voľne preložiť ako vedomé snívanie. Prečo je to tak skvelé? Pretože tým, že ste pri vedomí vo svojom sne, môžete kontrolovať, čo robíte a kde ste vo vašom sne! Povedzme, že chcete začať lietať. V lucidných snoch to je možné, pretože nie ste obmedzený hranicami reality.

lucidsen.jpg

Každopádne, lucidné sny môžu byť použiteľné pre viacero dôvodov, niektorí ľudia ho používajú k riešeniu svojich problémov, iní zase analyzujú svoje sny a svoju psychiku, ale väčšina ľudí sa chce len pobaviť.

Bol to Frederik van Eeden, ktorý prišiel ako prvý s názvom Lucidné sny. Špecifikoval stav bytia v sne, a napriek tomu uvedomovanie si, že snívate. Úroveň vášho uvedomovania závisí len na vašej duševnej sile a stabilite sústredenia sa na konkrétny sen, aby ste boli schopný ovládať ho do takej miery, akej sami budete chcieť. Existuje veľa prípadov, kedy si ľudia ani neuvedomujú, že prežívajú lucidné sny a zdá sa im, že sú prebudení.

Túžba učiť sa a dokázať byť silno sústredený sú veľmi dôležité požiadavky pre tento druh koníčka. Ale je to určite dosiahnuteľné pre tých, ktorí ch to zaujíma a spĺňajú aspoň prvú požiadavku, a to túžbu učiť sa :-)

Ako začať?

V prvom rade by ste si mali byť istí, či chcete byť „lucidní“ vo svojich snoch. Ďalší krok je stále si hovoriť, že chcete byť lucidní a plne vedomí vo svojich snoch. Opakovaním tohto si vytvárate silný základ vo vašom podvedomí, ktorý je kľúčový k efektívnemu lucidnému snívaniu. Bez tohto by to bol začiatok trochu ťažší. Ak si nie ste v niečom istý alebo váhate, odstráňte tieto pocity, pretože vám môžu vytvárať neviditeľnú stenu v ceste za vašim lucidným snom.

Metóda dosiahnutia lucidného snívania:

Je bežne používaná a veľmi účinná v oblasti lucidných snov. Môžete ju vykonávať každú noc ako pôjdete do postele. Táto metóda je vhodná pre začiatočníkov. Nasledujúce kroky by ste mali vykonávať každú noc:

  1. Posaďte sa pohodlne na posteľ a zabudnite na všetky vaše starosti.
  2. Pozrite sa na hocijaký objekt a sústreďte sa naň. Vo svojej pokojnej mysli si opakovane hovorte, že keď budete dnes v noci snívať, bude to vďaka tomuto objektu.
  3. Sledujte stále daný objekt, a snažte sa vštiepiť svojej psychike, že ak uvidíte tento objekt, budete vedieť, že snívate.
  4. V tomto momente môžete zatvoriť oči, ale stále si opakujte váš zámer o danom objekte.
  5. Po niekoľkých minútach, keď ste už príliš ospalý a vyčerpaný, skončite, pripomeňte si váš zámer posledný krát a ľahnite si do postele.
  6. Keď sa v noci prebudíte, opýtajte sa sami seba, či ste videli daný objekt vo vašom sne. Ak nie, nezúfajte. Opakujte tento postup každú noc a uistite sa, že máte priaznivú atmosféru k tomuto experimentovaniu.
  7. Je zaručené, že po pár dňoch daný objekt uvidíte vo vašich snoch. Ak sa to stane, budete vedieť, že je to sen. Nestraťte kontrolu, v tomto prípade musíte zostať pokojný, pretože v začiatkoch, keď sa vám to stane, budete sa cítiť vzrušený, nadšený a práve to vás môže zobudiť! Ak zostanete pokojný, budete si môcť vychutnať váš lucidný sen.

Na nasledujúcom linku si môžete prečítať aj o ďalších technikách pre vyvolanie lucidných snov:

http://sk.wikipedia.org/…n%C3%ADvanie#…

Cvičenie vás privedie k dokonalosti.

Ak chcete byť expertom v lucidnom snívaní, musíte dlho cvičiť a získať prax, potom to bude perfektné. Po každom prebudení si opakujte, že ten nasledujúci sen bude určite lucidný!

Neúspech?

Už prešlo mnoho týždňov a stále ste neprežili lucidný sen? Môže to byť spôsobené niekoľkými vnútornými, obmedzujúcimi faktormi. Pravdepodobne to bude strach, váš záujem je skôr polovičný, pretože v skutočnosti tomu neveríte, alebo si myslíte, že to vyžaduje omnoho viac úsilia, ste príliš unavený na cvičenie alebo na skúšanie pamätať si vlastné sny, váš život je stresujúci a nemôžete sa poriadne sústrediť. Musíte sa najprv zamerať na tieto problémové faktory a snažiť sa ich čo najviac eliminovať a tým si vytvoriť vhodnú atmosféru pre cvičenie lucidných snov. Ak ste ochotný posnažiť sa v tomto smere, ste na dobrej ceste k ovládaniu svojich snov.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 2


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

nina (Neregistrovaný užívateľ) 28.08.2014 21:21
nina

názov počujem sice prvý raz, ale viac krát sa mi stalo že som vedela že snívam a mohla som si sen riadiť.. toto určite vyskúšam :)

Robert (Neregistrovaný užívateľ) 07.01.2013 06:39
Robert

Nechapem o tom co citam

Prihlásenie
 
 
Reklama