22.04.2010

S blížiacimi sa voľbami do parlamentu sa objavila vo volebnom programe jednej strany myšlienka dekriminalizácie marihuany. Keďže politika nie je nosnou témou nášho portálu, budem sa jej snažiť vyhnúť obrovským oblúkom a venovať sa len samotnej problematike marihuany.

Z rovnakého dôvodu nebudem menovať ani politické strany, ani ich predstaviteľov (to si ľahko domyslíte aj sami). Zmiernenie pohľadu na užívanie marihuany so sebou prináša morálny problém, avšak v súčasnom predvolebnom období sme zaznamenali istý posun. A to taký, že sa už nehovorí o legalizácii, ale o dekriminalizácii, teda o zmiernení trestov pre užívateľov, nie o úplnom povolení užívania a predaja marihuany. Má to dva dôvody:

  1. Negatívneho dopadu úplnej legalizácie marihuany si je v súčasnosti vedomý každý, dokonca aj fanúšikovia tejto ľahkej drogy. Vízia úplnej legalizácie marihuany je parodovaná v mnohých filmoch, či sitkomoch (marihuanu začne fajčiť každý v meste, ľudia sú vysmiati a zanedbávajú svoje povinnosti).
  2. Samotná téma dekriminalizácie je takpovediac „sexy“. Názor „Som za marihuanu, ale iba trochu, nie veľmi“ si vedia mnohí ľudia privlastniť, keďže sa pri pohľade na danú problematiku necítia až tak previnilo.
marihuana.jpg

Predseda liberálnej strany, ktorá v súčasnosti dekriminalizáciu presadzuje, argumentuje tým, že mladý človek by nemal ísť do väzenia za to, ak mu nájdu jedného jointa (takisto hovorí o tom, že mu kvôli mladíckej nerozvážnosti nebudú komplikovať život a jeho následné uplatnenie v zamestnaní, keď by mal záznam v registri trestov). Iní predstavitelia hovoria napríklad o dennej osobnej spotrebe, ktorá je definovaná v zákone platnom na území Českej republiky. S názorom predsedu strany sa zdanlivo nedá nesúhlasiť, jeden joint sa naozaj nikomu nezdá veľa. Ale ja sa spýtam takto: „Mal by byť mladý človek potrestaný za to, ak mu nájdu napríklad 4 jointy“? Kde je hranica? Lebo ak sa niekomu zdá jeden joint málo, určite sa mu budú zdať málo aj dva jointy, a možno aj tri, atď.. A takisto osobná spotreba. Čo to je? To mi má štát určiť moju osobnú spotrebu? Aj keď má ísť o jasné definovanie toho, či je daná droga iba pre mňa, alebo ju chcem aj predávať, hovoriť o dennej osobnej spotrebe je scestné, lebo pre niekoho to môže byť práve ten jeden joint, a pre niekoho celý mech trávy. To môžeme vidieť aj pri alkohole, každý človek ho denne spotrebuje v inom množstve.

Myšlienkový postup úplného zákazu marihuany (ktorý je v súčasnosti na území SR v platnosti) je založený na morálnom odmietaní marihuany, ktorému v podstate niet čo vytknúť. Tento postup zastávajú konzervatívne orientovaní ľudia, ktorí sú väčšinou kresťania, a je úplne prirodzené, že legalizáciu budú odmietať z princípu, podobne ako interrupcie. Takisto sa argumentuje aj nepriaznivým vplyvom marihuany na zdravie človeka a jej oveľa vyššou návykovosťou, ako to je v prípade alkoholu. Marihuana, keďže je považovaná za drogu, údajne ničí ľudské životy a rodiny (i keď nepoznám prípad, že by prišiel otec rodiny domov, pod vplyvom marihuany, a zmlátil by svoju manželku, či deti. To sa stáva skôr v prípade alkoholu, avšak pri ňom nám nevadí, že ničí rodiny, táto droga je spoločensky akceptovaná).
Ako negatívny dopad úplného zákazu marihuany sa uvádza porovnanie s prohibíciou alkoholu, platnou na území USA v rokoch 1920 – 1933. Tá mala zamedziť narastajúcej závislosti Američanov od alkoholu, avšak nastal pravý opak. Celková závislosť od alkoholu stúpla, alkohol sa predával v ilegalite nebezpečnou mafiou, ktorej zapustených koreňov sa Američania nedokázali zbaviť dodnes! Kultovým sa stal príbeh Al Caponeho mafie, ktorá terorizovala New York celé dvadsiate roky minulého storočia. Dokázala ju poraziť až odhodlanosť a nepodplatiteľnosť 12-tich odhodlaných mužov, ktorí s nasadením vlastných životov dostali Caponeho do väzenia. Väzy tejto mafie zlomilo až opätovné zrušenie prohíbicie v roku 1933, keď ceny alkoholu klesli natoľko, že sa mafii tento biznis naďalej neoplatil.

Ako som už spomínal, existuje viacero racionálnych dôvodov pre úplnú legalizáciu marihuany. Nie som naivný, veľmi dobre viem, že za legalizáciu sú väčšinou ľudia, ktorí marihuanu užívajú alebo by ju chceli užívať. Poznáme ich podľa tričiek s nápisom „Legalize it!“ alebo s obrázkami Boba Marleya. Avšak najčastejším rozumným argumentom v prospech legalizácie marihuany je apel na osobnú slobodu jednotlivca. Ak si chce (dospelý) jednotlivec ničiť zdravie, je na jeho slobodnom rozhodnutí, či tak urobí alebo nie. Ďalším racionálnym argumentom je fakt, že prohíbicia drog vo všeobecnosti nezamedzuje šíreniu závislosti populácie (ba práve naopak) a priamo podporuje vznik mafií a nárast jej sily a vplyvu na riadenie štátu a spoločnosti.

Aj najvýznamnejší európsky ekonóm konca 20. storočia Milton Friedman (zomrel v r. 2006) bol za úplnú legalizáciu drog. Ako znel jeho odhad, ukončením prohibície marihuany by USA ušetrilo 7,7 mld. USD ročných štátných a federálnych výdavkov a ďalších 6,6 mld. by USA prinieslo zdanenie marihuany.
Ako ďalej Friedman tvrdí: „7,7 miliardy dolárov je veľa peňazí, ale ich strata neznamená ani zďaleka najväčšie zlo.“
„To, že nedokážeme drogové zákony účinne presadzovať, nesie zodpovednosť za smrť tisícov ľudí v Kolumbii. A to nehovorím o škodách, ktorých sa tým dopúšťame na mladých ľuďoch. Zatýkať dvadsaťročného človeka za fajčenie marihuany je absolútna hanebnosť. A ešte väčšia hanebnosť je odopierať marihuanu chorým."
„Pozrite sa na praktické výsledky. Vidíte len škody, utrpenie, a korupciu, ktoré tieto zákony vytvárajú. Finančné náklady sú len jedným z menších ziel.“

Cieľom môjho článku nebolo dať jasnú odpoveď na to, či marihuanu legalizovať alebo nie. Chcel som len poukázať na rozumné argumenty na oboch stranách, keďže v súčasnosti sme zahlcovaní z oboch strán len neodbornými, či populistickými blábolmi, keď ich pôvodcom nejde o dobro voliča, či spoločnosti. Názor si môžete vytvoriť sami.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 5


Anketa
Ako treba podľa vás naložiť v slovenskej legislatíve s marihuanou ?
Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Chandler Bing (Neregistrovaný užívateľ) 15.03.2012 14:19
Chandler Bing
zastanca napísal:

Ano je navykova.... Ale to aj alkohol (pricom na alkohole je aj fyzicka aj psychicka zavislost no pri marihuane iba psychicka), no napriek tomu je veeelke percento ludi co si alkohol daju, alebo fajcia cigarety. Marihuana je znacne demonizovana. Bezny clovek to vydi nejak takto - alkohol je alkohol, cigarety su cigarety ale marihuana, heroin, kokain su drogy - co je strasne zavadzajuce. Osobne neviem o dovode preco by mal byt alkohol legalny a marihuana nie... Odporcovia - ci chcete alebo nie marihuana je SLABSIA droga ako alkohol a cigarety. Netvrdim, ze je lieciva alebo akymkolvek sposobom pomaha (aj ked su take nazory) ale URCITE je nezmysel takto tvrdo postihovat ludi co ju uzivaju a teda ju maju pri sebe... Trafku fajcia studenti na vysokych skolach, pravnici, lekari, manazeri a dokonca Arnold Schwarzenegger ju fajcil mate pocit, ze on je fetak alebo normalny clovek?

A este podstatna vec Rasto Zitny dostal 2,5 roka za zabitie ale vysokoskolakovi co ma vo vacku 0,5g h

nie žitného trest nieje primeraný, áno vysokoškolákov trest je primeraným trestom, pri zvážení dopadov na spoločnosť

Chandler Bing (Neregistrovaný užívateľ) 15.03.2012 14:17
Chandler Bing

este od nikoho som nepocul, ze marihuana je navykova :P:P

No ani alkoholici väčšinou nehovoria, že je návykový alkohol....

zastanca (Neregistrovaný užívateľ) 07.12.2011 17:01
zastanca

Ano je navykova.... Ale to aj alkohol (pricom na alkohole je aj fyzicka aj psychicka zavislost no pri marihuane iba psychicka), no napriek tomu je veeelke percento ludi co si alkohol daju, alebo fajcia cigarety. Marihuana je znacne demonizovana. Bezny clovek to vydi nejak takto - alkohol je alkohol, cigarety su cigarety ale marihuana, heroin, kokain su drogy - co je strasne zavadzajuce. Osobne neviem o dovode preco by mal byt alkohol legalny a marihuana nie... Odporcovia - ci chcete alebo nie marihuana je SLABSIA droga ako alkohol a cigarety. Netvrdim, ze je lieciva alebo akymkolvek sposobom pomaha (aj ked su take nazory) ale URCITE je nezmysel takto tvrdo postihovat ludi co ju uzivaju a teda ju maju pri sebe... Trafku fajcia studenti na vysokych skolach, pravnici, lekari, manazeri a dokonca Arnold Schwarzenegger ju fajcil mate pocit, ze on je fetak alebo normalny clovek?

A este podstatna vec Rasto Zitny dostal 2,5 roka za zabitie ale vysokoskolakovi co ma vo vacku 0,5g hrozi podla paragrafu 171 az 3 roky - myslite, ze je toto fer?

arnoš (Neregistrovaný užívateľ) 30.10.2011 07:29
arnoš

Marihuanu by som určite nelegalizoval, ale dekriminalizoval... Čo sa týka závislosti, hovorte si čo chcete, je to droga... dá sa byť na nej závislý, minimálne psychicky... No poznám ľudí, ktorí keď nezahúlia, tak sú neskutočne nervózni, majú kvôli tomu pokazený úplne celý deň a mohol byť ja neviem aký krásny, nevedia sa bez toho normálne najesť a niektorí ani zaspať...Celý deň myslia a tešia sa len na to, ako sa dajú dole... Toto je v norme? :D Ja marihuanu neodsudzujem, je to dobrý pomocník, ale treba mať mieru... Každopádne alkohol je väčšie svinstvo, aj keď mnohokrát si užívateľ marihuany len hľadá výhovorky na to, aby sa utešil, že veď je to v norme predsa na tom sa nedá byť závislý, človek je uvoľnený v pohode a podobne... Je to len začarovaný kruh... Dá sa z neho vyjsť ľahšie ako z alkoholu, ale treba mať silnú vôľu... Ďalšia vec, ktorá je obrovskou nevýhodou užívania marihuany je, že ľudia ktorí to s ňou naozaj preháňajú sú úplne mimo... nevedia si spomenúť ani na to, čo bolo pred polhodinou, nie to ešte včera... žiaľ moje pozorovanie, nasvedčuje tomu, že ľudia nikdy len pri marihuane neostali... skoro vždy ich to posunulo ďalej... a ak nie, tak s tým nadobro sekli...

Štefan Lazorčák 22.04.2010 23:08
Štefan Lazorčák
Ján Jozéfek napísal:

Ale je.....

asi tak ako alkohol :P , a ten je dovoleny :P

Ján Jozéfek 22.04.2010 22:20
Ján Jozéfek

este od nikoho som nepocul, ze marihuana je navykova :P:P

Ale je.....

Jakub Nedoba 22.04.2010 18:41
Jakub Nedoba

Ok, argumenty pre a za, ktore vam v clanku chybaju, mozete uviest v diskusii, na to ju tu mame :)

Alexandra P. 22.04.2010 12:30
Alexandra P.

podľa môjho názoru je to o osobnosti človeka či sa stane závislým alebo nie.. ja napríklad závislá nie som a ani z nej nemám žiadne negatívne účinky a ani ľudia ktorých poznám. V pohodičke študujem, venujem sa svojm povinnostiam. Ten argument tam je že nie je nebezpečná-- príklad, kde poukazuje na to, že keď bol niekto nahúlení nezbil manželku a podobne.. húliči sú mierumilovný ľudia :))

Štefan Lazorčák 22.04.2010 10:48
Štefan Lazorčák

kazdopadne podla mojho nazoru v tomto clanku chyba argument, ze marihuana nie je spolocensky nebezpecna droga, a urcite neni viac nebezpecna ako alkohol.

Štefan Lazorčák 22.04.2010 10:45
Štefan Lazorčák

ja poznam osobne viacerych ludi co bud marihuanu uzivali alebo este ju aj uzivaju, a podla ich nazoru resp. dopadu na nich, neni navykova.... ani alkohol nie je vseobecne navykovy... ale alkoholikov to ma iny dopad, to je asi v tomto to iste... to je moj nazor, aj ked sa ako odbornik necitim ani nikdy nebudem

Jakub Nedoba 22.04.2010 09:59
Jakub Nedoba
Štefan Lazorčák 22.04.2010 09:53
Štefan Lazorčák

este od nikoho som nepocul, ze marihuana je navykova :P:P

Prihlásenie
 
 
Reklama