19.02.2021
(Platená inzercia)

Ťažkosti so zaspávaním a časté budenie v nocipatria v modernom uponáhľanom svete k najčastejším problémom mužov aj žien. Postihujú veľkú časť populácie a vplývajú na celkový zdravotný stavčloveka. Aké sú príčiny nespavosti, a ako proti nim účinne bojovať?

Príčiny problémov so spánkom

Nespavosť, inak nazývaná insomnia, je stav, ktorým trpí čoraz viac ľudí. Aké sú jej príčiny? Najčastejšie je to stres vo vzťahoch, v práci alebo v škole. Nespavosťou môžu trpieť aj ľudia, ktorí sú neustále zaneprázdnení a majú množstvo povinností. Neustály tok myšlienok a nedoriešených situácií spolu s vyplavovanými hormónmi bránia upokojeniu.

Ďalšou príčinou je nepravidelný spánok. Ak chodíte spať a vstávate vždy v rozdielnom čase, vaše telo to vníma a reaguje na to negatívnym spôsobom. Elektronika, ako sú mobil, počítač či pozeranie televízie pred spaním výrazne zhoršujú uvoľňovanie melatonínu. Práve to je látka zodpovedná za prirodzený spánkový cyklus. Ak chcete jeho tvorbu podporiť, mali by ste sa až 3 hodiny pred spaním vyhnúť žiareniu z elektronických zariadení. Príčiny nedostatku spánku sa však dajú jednoducho poraziť aj bez toho, aby ste museli užívať overené tabletky na spanie.

Tipy pre zdravý spánok

Príčinou nespavosti môžu byť aj nevyhovujúce podmienky vo vašej spálni. Jednou z nich je nevyhovujúci matrac, čo výrazne ovplyvňuje kvalitu vášho spánku. Z tohto dôvodu odporúčame používať kvalitné zdravotné matrace, ktoré vám zaistia komfort počas celej noci. Je vedecky dokázané, že keď si doprajete horúcu vaňu alebo kúpeľ vo vírivke, váš spánok sa výrazne zlepší. Odporúča sa tiež pitie bylinkových čajov s upokojujúcim účinkom.

Správna životospráva

Ďalším dôležitým krokom v boji s nespavosťou je správna životospráva. Pred spaním by ste nemali konzumovať veľké porcie a kalorické jedlá. Kalórie vám totiž pridajú ešte viac energie a spánku to jednoznačne neprospieva. Práve naopak. Počas celého dňa by ste mali konzumovať zdravé jedlá s vyváženou nutričnou hodnotou. Pitie horúcich nápojov, ako je káva, by ste mali obmedziť. Káva obsahuje kofeín, ktorý vám bráni zaspaťa vy tak na druhý deň trpíte únavou. Spánku a vôbec zdraviu škodí tiež fajčenie. Cigarety totižobsahujú nikotín, ktorý povzbudzuje a bráni zaspať.

Pravidelný pohyb

Spánok výrazne ovplyvní k lepšiemu pobyt na čerstvom vzduchu a cvičenie. Na cvičenie si vyberte vhodné oblečenie, ako sú štýlové dámske fitness legíny alebo tepláky a funkčné tričko. Váš spánok sa výrazne zlepší aj vďaka 30 minútovej prechádzke na čerstvom vzduchu. Stačí, aj ju vymeníte za večerné sledovanie televízie.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama