Za málo peňazí veľa muziky. V tomto duchu existuje mnoho receptov na prípravu rôznych liečivých extraktov. Toto je jeden z nich.
Mätový olej
Mätový olej je veľmi obľúbený v aromaterapii, kozmetike, medicíne a dokonca aj vo varení. Jeho vlastnosti sú veľmi dobre preskúmané. Výsledok? Jediná fľaštička mätového esenciálneho oleja v domácnosti (aj mimo nej) nás môže ochrániť pred množstvom problémov.
Kto by si pomyslel, že táto skromná rastlina obsahuje toľko prospešných zložiek: mentol, neomentol, limonén, cineol, tymol a ďalšie. Zjednodušene povedané, esencia mäty piepornej sa môže bezpečne používať ako:
• antidepresívum;
• liek proti bolesti hlavy;
• proti nachladnutiu;
• baktericídny prostriedok;
• na spanie;
• liek proti bolesti;
• choleretikum;
• proti chrápaniu;
• prostriedok na zúženie pórov;
• deodorant.
Výpočet benefitov nie je konečný. Niektoré si ešte pripomenieme.
Ako si pripraviť mätový olej
Mätový olej sa vyrába destiláciou s vodnou parou. Túto metódu nie je možné použiť doma. Preto sa prírodná esencia vyrába zo základných olejov. Môže to byť buď olivový olej či stolový olej, pokiaľ je výrobok vysoko kvalitný.
*Na prípravu domácej mätovej esencie potrebujete:*
čerstvú mätu;
základný olej;
sklenenú nádobu s dobre uzatvárateľným viečkom;
mažiar;
sitko.
Mätový olej by ste mali pripravovať len vtedy, ak ste si dali slovo, že proces dotiahnete do konca. Príprava nie je časovo náročná, ale vyžaduje si trpezlivosť. Ste pripravení? Potom sa pustite do práce:
1. Očistite mätu: Oddeľte listy od stoniek. Potrebujete práve listy;
2. Opláchnite rastlinu pod tečúcou vodou (studenou). Potom mätu rozložte na uterák a nechajte listy uschnúť;
3. Mätu „pomliaždite“ v mažiari: Z listov vyteká šťava. Ak nemáte mažiar, môžete použiť tĺčik na mäso. Vtedy je potrebné listy prikryť potravinovou fóliou, aby sa zabránilo rozstrekovaniu na všetky strany.
4. Mätu vložte do nádoby (objem si určite sami). Prilejte základný olej; nádobu pevne uzavrite viečkom a obsah pretrepte. Listy by mali byť v oleji úplne ponorené. Pohár nechajte stáť na tmavom mieste 24 hodín;
5. Po 24 hodinách obsah sceďte a staré listy vyhoďte. Postupujte rovnako ako v prípade predchádzajúcej mäty a pridajte ju do základného oleja; po treťom precedení bude olej hotový.
Olej je lepšie umiestniť na tmavé a suché miesto – môže to byť buď chladnička, alebo kuchynská skrinka.
Použitie
1. Bolesti hlavy. Mäta pieporná pomáha zbaviť sa bolestí hlavy vrátane migrény. Olej votrite do spánkov. Môžete ho použiť aj v aromalampe. Je dôležité si uvedomiť, že olej pomáha v počiatočných štádiách. Ak je bolesť hlavy dlhotrvajúca, mätu piepornú už nemá zmysel používať.
2. Zabraňuje prechladnutiu a nádcham. Mätové silice majú antivírusové a antibakteriálne účinky. Môžete ho nastriekať v interiéri alebo nakvapkať na klopy kabátov, búnd alebo šálov pred odchodom na verejnosť.
3. Proti chrápaniu. Tento olej pomáha pri chrápaní. V zahraničných blogoch sa často spomína, že pomáha, ak sa malé množstvo užije perorálne (1 kvapka na 1 čajovú lyžičku medu, zriedená v pohári vody). Vypite niekoľko dúškov pred spaním. A chrápanie sa výrazne zníži. Účinná je aj aromalampa s týmto olejom alebo kvapka v kréme na tvár či v základnom oleji nanesenom na tvár.
4. Zvýšený krvný tlak. Pravidelná inhalácia mätového oleja pomáha znižovať krvný tlak a predchádzať krízam.
5. Nevoľnosť. Vdychovanie vône mätového esenciálneho oleja rýchlo zmierni nevoľnosť.
6. Mentálna práca. Ak sa musíte sústrediť – napríklad pred skúškou alebo testom – alebo ak vykonávate nejakú náročnú duševnú prácu, vôňa mäty piepornej vás pomôže povzbudiť, ako aj zlepšiť vašu schopnosť učiť sa. Mäta pieporná má osviežujúci účinok na našu myseľ počas dlhodobej námahy.
7. Šoférovanie auta. Tento olej môžete používať aj počas šoférovania, aby ste sa sústredili, najmä keď ste sa dobre nevyspali alebo ste veľmi unavení.
8. Antidepresívum. Vôňa mätového oleja znižuje pesimistické nálady a pomáha vám vyrovnanejšie riešiť ťažké situácie. Mätový esenciálny olej je jedným z prírodných miernych antidepresív.
9. Vyrážky. Mentol v mäte má silný antivírusový účinok. Čistý olej nanášajte na vyrážky (aj herpes) niekoľkokrát denne.
10. Holenie. V prípade, že pokožka po holení svrbí, alebo začervená, skúste použiť tento olej ako vodu po holení – príjemne chladí a upokojuje podráždenie.
11. Dezodorant. Mäta pieporná je vynikajúci prírodný dezodorant. Stačí naniesť niekoľko kvapiek oleja pod pazuchu.
12. Opuchy. Masáž mätovým olejom môže pomôcť unaveným a boľavým nohám. Aktivuje krvný obeh, znižuje opuchy a mení ťažkosť na príjemnú ľahkosť.
13. Cvičenie. Zlepšuje výdrž. Môžete ho použiť pred odchodom do posilňovne, aby ste zvýšili intenzitu a účinnosť tréningu.
14. Lupiny. Niekoľko kvapiek mätového oleja pridaných do vášho obľúbeného šampónu vám pomôže zbaviť sa lupín a svrbenia pokožky hlavy.
15. Plesňové ochorenia nôh. Mäta pieporná zabraňuje plesňovým infekciám.
16. Dych. Mätový esenciálny olej je výborným osviežovačom dychu a pomáha proti zápachu z úst. Na tento účel môžete pridať 1 kvapku oleja do zubnej pasty, priamo na zubnú kefku.
17. Repelent. Zmiešajte mätový esenciálny olej s vodou a získate účinný repelent, ktorý dokonale odpudzuje komáre, mravce a muchy.
18. Štípance. Pri uštipnutí komárom mätový olej zmiešaný so základným olejom dokonale zmierni svrbenie a zápal po uštipnutí.
Mätový esenciálny olej je dôležitou súčasťou prírodnej domácej lekárničky, ktorá pomáha predchádzať malátnosti, pomáha vám ľahšie cestovať a aktívne stráviť deň. Nemá žiadne vedľajšie účinky, nie je návykový a jeho sviežu vôňu milujú deti aj dospelí.
Foto: freepic