14.11.2012
(Platená inzercia)

Človek je tvor spoločenský a rád sa združuje. Či sa dá party považovať za druh hobby je otázne a asi ho necháme na posúdení každého zvlášť. Niekto ich totiž môže považovať až za životný štýl, niekto za únik od reality, iný na spoznávanie ľudí a získavanie kontaktov alebo za zábavu, jedlo, pitie a hry. Prinášame zoznam, ktorý vám pri organizovaní pomôže na nič nezabudnúť.

Pozvánky a pozvaní

Ak ide o formálnejšiu party, rozposlanie klasických pozvánok je celkom dobrým nápadom a budete vyzerať zodpovedne a prívetivo. Ak však robíte party pre blízkych kamarátov, podanie ústnou cestou je viac než postačujúcim. Ak ste s nimi totiž každý deň a prišla by im domov do schránok pozvánka, reakcia by bola určite zvláštna. Je však iné, ak si chcete urobiť s kamarátov srandu, či ich prekvapiť, ak pripravujete špeciálnu party.

Mali by ste tiež dbať na „zmiešaninu“, ktorú na party pozývate. Ak sa niekto s niekým nepozná, nemal by byť jediným, pretože by bol vcelku viditeľne znevýhodnený, taktiež rozhádané strany by asi nevytvorili najlepšiu atmosféru. Ľudia by si mali sadnúť nie len vekovo, ale podľa možnosti aj záujmovo a s rovnakým cieľom zúčastniť sa party, aby sa niektorí nenudili, čo by mohlo party len uškodiť.

Cieľová skupina, myšlienka, príležitosť

Keď už party organizujeme, zrejme vieme jej cieľ. Či už je to príležitosť oslavy narodenín, úspechu alebo je cieľom sa len zabaviť. Podľa toho by sme mali vybrať i pozvaných ľudí a veľmi nepomiešať sféry našich kamarátov či známych, ak sa nepoznajú a nemajú spoločné záujmy. V takom prípade je dobré urobiť možno viac osláv, aby si ju užil každý, aj keď vždy iným štýlom. Nemusíte však organizovať vždy velikánsku party, stačí spoločný obed, posedenie, vyjdenie si na drink, či pozvanie na puding.

Občerstvenie

Veľmi dôležitý bod. Taktiež závisí od príležitosti, nakoľko ak ide o veľkú party, ktorou chcete ohúriť a financujete ju sami tak sa musíte rozhodnúť, či prípravu budete robiť sami alebo si necháte pomôcť profesionálmi. Môžete si objednať cateringovú spoločnosť alebo si objednať sushi či pizzu.

Ďalšou možnosťou je povedať pozvaným, čo majú doniesť a rozdeliť im tak veci, aby na party bolo všetko možné a aby ste nemali 20 balíkov chipsov a nič iné.


Obľúbenými a osvedčenými sú stále jednohubky či chlebíčky, ktoré sú vcelku nenáročné a chutné.

Zaujať taktiež môžete niečím výnimočným, ako je napríklad čokoládová fontána, syrové fondue alebo ovocné vyrezané postavičky alebo naaranžované chlebíčky do lodiek, krabov či korytnačiek.

Isté zásady platia aj pri nápojoch. Ako ide o priateľskú party, pokojne sa s osadenstvom môžete dohodnúť aj dopredu, čo budete piť a v akej forme. Ak robíte party v štýle Karibiku, tak miešané nápoje sa budú určite hodiť. Ak budete pozerať futbal, jesť hamburgery či klobásky, práve pivo bude dobrým spoločníkom.

Priestory

Je rozdiel ak party budete robiť u seba doma, na záhrade či v prenajatých priestoroch. Spája sa to totiž aj s upratovaním. Pred party sa s tým určite veľmi nezaťažujte. Pravdepodobne nebývate v chlieve, takže povysávať a zľahka utrieť prach bude určite stačiť, nakoľko po party zrejme budete upratovať opäť.

Treba tiež dbať na pomer životného priestoru každého jedinca na party. Ak bývate v maličkej garsónke, nie je azda dobrý nápad pozvať 20 ľudí. aj keď dobrých ľudí sa všade veľa zmestí… Záleží však od zloženia, príležitosti a možností (či už ekonomických alebo časových).

Výzdoba

Určite má svoje čaro práve výzdoba. Nemusíte to zase preháňať, ale niekedy aj pár balónikov urobí veľkú radosť a pozitívnu odozvu. Taktiež klasické narodeninové klobúčiky, papierové taniere (s ktorými máte potom veľmi jednoduché upratovanie) a plastové poháriky dodávajú „atmošku“ a sú aj sympatickými pomocníkmi.

Ak ladíte party do nejakej témy, je to jasné. Halloweenska party asi nebude do ružova. A aj oblečenie pozvaných bude či už prísne alebo neformálne predpísané.
Z výzdoby môžete urobiť aj spoločnú aktivitu. Napríklad súťaže a hry, pri ktorých sa nafúkajú a napríklad pokreslia balóniky či sa počas party pôjdu vypúšťať lampióny šťastia.

Outfit

Keď zdobíte priestor, nezabudnite vyzdobiť aj seba. Ak ide o oficiálnejší večierok, napríklad keď sa stretávate s kolegami z práce a nepoznáte sa príliš dobre, nemuseli by ste ich privítať v teplákoch, nakoľko oni v nich asi neprídu. Niekedy je vhodné „dresscode“ napísať aj do pozvánok, alebo ho nejakou formou oznámiť vopred.

Zväčša ženy majú vždy problém čo na seba, inšpiráciu preto môžete hľadať napríklad na fashionshopcz.cz. Ak sa to chystáte na party poriadne roztočiť, verte, že pohodlná obuv, vám bude ako nad zlato. Neznamená to, že keď si nedáte „štekle“ nemôžete byť sexi. Nohy sa vám určite na druhý deň poďakujú.

Program, hry

Pre prípad, že by hostia neboli príliš spoločenský, môžete mať v rukáve nejaké tie esá. Osvedčené party hry rozprúdia zábavu a ľudia sa pri nich uvoľnia. Napríklad šarádami sa určite nič nepokazí a keď sú už ľudia uvoľnení, zážitkom môže byť i karaoke.

Existujú aj rôzne sady party hier, ktoré sú dostupné v obchodoch alebo dáte na staré klasické zaužívané hry, ktoré ste už hrali a pravidlá pozná zväčša každý. Ak o takýchto hrách neviete, skúste sa popýtať v svojom okolí, prípadne posurfovať na internete. Hry si samozrejme môžete aj sami vytvoriť, no pozor na nápady, ktoré vzniknú už v nie veľmi triezvom stave. Napríklad taká hra kadernickyservis.sk vo vlastnej réžii vám môže ráno vyraziť dych. Nechajte to radšej na profesionálov, ktorých nájdete napríklad na kadernickyser­vis.sk.

Hudba

Na každej party musí byť predsa hudba. Žáner sa samozrejme odvíja od udalosti a pozvaných hostí. No vyhovieť sa predsa len nedá vždy každému, takže ak niekomu vyslovene daná hudba prekáža, skúste byť tolerantný a nájsť nejaký kompromis. Aj keď ako hostiteľ máte tú moc rozhodnúť a vybrať, pretože ak by chcel každý to svoje, tak sa zbláznite.

Darček na rozlúčku

Opäť závisí od akcie. No niekedy pamiatka, ktorou obdarujete hostí, môže nesmierne potešiť. Nemusí to byť nič veľké. Ak ste robili vianočnú party pre kamarátky z aerobiku, určite sa potešia nejakej vianočnej dekorácii, ktorú môžete aj vlastnoručne vyrobiť. Prípadne môžete rozdať každému balón, ktoré ste na oslave mali.

Doprava, prespatie

V niektorých prípadoch je dobré myslieť aj na dopravu domov. Prinajmenšom vedieť hostí navigovať, aj kebyže sa nachádzate v prenajatých priestoroch. Mať po ruke čísla na rôzne taxislužby niekedy tiež nie je na škodu. Niekedy však môže ísť o party, kde ponúknete hosťom, aby u vás prespali. Mali by ste však dať pozor na to, aby ste to neponúkli len niektorým a ostatní sa tak urazili. Aspoň to urobiť nejakou nie veľmi okatou cestou, na ktorú by sa mohli iní nahnevať a cítiť nedôležití. Taktiež zabezpečiť aspoň nejaké deky, vankúše, spacáky, či karimatky môže byť vcelku príjemné gesto.

M. CH.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama