03.11.2014

Deťom sa možno zdá, že čas od Vianoc do Vianoc je veľmi dlhý. Chceli by ich každý deň a ako sa blížia, graduje v nich radosť i nedočkavosť. Rodičom to zase pripadá tak, že čas letí ako blázon a znova je tu ten zhon, stres a naháňanie. Plne si uvedomujeme, že to tak nemá byť, pretože tieto sviatky sú najmä o láske, porozumení a pokoji. I napriek tomu však už niekoľko mesiacov vopred zháňame hračky, odevy a športové potreby, ktoré by našich najmenších potešili. Chceme, aby im nič nechýbalo a našli si pod stromčekom veľa balíčkov. Netreba však zabúdať ani na to, že deti budú mať prázdniny, počas ktorých by mali svoj čas plnohodnotne využiť. Nuda je pre dieťa tým najhorším priateľom. Ponúkame Vám preto pár malých rád, ako prežiť s deťmi Vianoce naplno a na čo by ste nemali zabudnúť.

Zapájať, inšpirovať a motivovať!

Každý rodič vie, že s deťmi to je o večnej kreativite, duchaprítomnosti a trpezlivosti. Neustále vymýšľanie aktivít môže byť vyčerpávajúce, no keď chcete byť dobrými rodičmi, bez toho to nepôjde. Aj počas Vianoc ich preto zapájajte do všetkých činností. Nič im neprikazujte autoritatívne a nasilu, pretože potom deti stratia motiváciu. Skôr ich inšpirujte hrou a spoločne strávenými chvíľkami. Dovoľte im zdobiť veľký stromček v obývacej izbe, no tiež im pripravte v izbičke vlastný. Vedeli ste, že spôsob, aký si dieťa zvolí pri zdobení stromčeka, napovie tiež čo to o jeho osobnosti? Detský zmysel pre dobrosrdečnosť a štedrosť podporíte aj tým, ak vyberiete staršie hračky či oblečenie a venujete ich deťom z detského domova. Podobne môžete navštíviť aj útulok a priniesť niečo zvieratkám. Neodporúča sa, aby ste deťom kupovali pod stromček živého tvora, no práve návštevou útulku môžete dieťa primäť k zodpovednosti. Je pravdepodobné, že sa hrozíte kombinácie dieťa a kuchyňa, no každopádne aj toto je možnosť, ako Vášho drobca zapojiť do vianočných príprav. Aj keď nebude pečivo úplne perfektné, bude zaváňať rodinnou láskou a detským úsmevom. Nechajte dieťa, aby vykrajovalo formičkami postavičky a tvary do cesta, gúľalo pripravenú zmes alebo cukrovalo koláčiky. Pripravte si s nimi malé vystúpenie pre starých rodičov, ktorých iste cez sviatky navštívite. Zopakovať si môžete aj básne z vianočnej besiedky. Hoci je pekné, keď deti veria, že darčeky nosí Ježiško, môžete ich poučným alebo veselým príbehom nalákať, aby skúsili niečo vlastnoručne urobiť pre svojich najbližších. Keď píšete list Ježiškovi, vysvetlite deťom, že Ježiško vie, čo potrebujú a čo im urobí radosť, samé si teda môžu zvoliť iba jednu, tri, päť vecí. Je na Vás, ako to uhráte, no nemali by ste príliš popustiť uzdu detskej rozmarnosti.

Nezabúdajte ani na čerstvý vzduch a šport

Nie je dobré, keď sa budete snažiť ukryť dieťa pred nehostinným počasím. Nikto netvrdí, že s ním musíte ísť von počas extrémne nízkych teplôt a silnej metelice, no zima ponúka naozaj skvelé možnosti pre detské radovánky. Vaši drobci si vybijú nadbytočnú energiu a Vy si môžete byť istý, že zaspia ako polienko. Stavanie snehuliakov, sánkovanie, lyžovanie, bobovanie, ohadzovanie snehovými guľami či príprava iglu sú jednoducho perfektné. Pobyt vonku však môžete doplniť záslužným činom, a teda pripraviť kŕmidlo pre vtáčiky, kde im nasypete chutné semiačka alebo namrvíte chlebík. Deti si to iste zamilujú a na druhý deň Vás budú už samé volať, aby ste šli skontrolovať, ako je na tom potrava pre malých operencov. Za účelom športu môžete deti vziať i na klzisko, do tanečnej školy alebo na krytú dráhu, kde využijú svoje trojkolky. Dedina i mesto majú svoje špecifiká a dobrý rodič určite vie, ako ich využiť k detskej zábave.

Večer s knihou a vzdelávanie

Je smutné, že dnes sa zabúda na magické chvíľky strávené pri čítaní rozprávok. Žiaden prerozprávaný príbeh, ktorý reprodukuje neznámy hlas, nemôže nahradiť komentovanie a oživenie rozprávky vlastnou zápletkou, ktoré vznikajú pri autentickej chvíľke s knihou. Pokiaľ máte doma školáka, nemal by počas prázdnin zabudnúť ani na školu. Samozrejme, do ničoho ho netlačte, lebo takto mu to celé iba znechutíte, ale počas dňa ho preskúšajte z matematiky alebo si porozprávajte o niečom z vlastivedy. Vypracovanie úloh si nenechávajte na koniec prázdnin. Robte si ich postupne, nechajte tiež dieťa, aby čítalo rozprávku ono Vám a uvidíte, že sa z toho stane krásna rutina. A čo takto vymyslieť si nejaký vlastný vianočný príbeh?

Pripravte deťom zdravú stravu

Všetci dobre vieme, že Vianoce sú tiež o hojnosti a množstve nezdravých jedál. Keď už máte v rodine deti, mali by ste jedálniček troška upraviť. Mastné a vyprážané jedlá, majonéza v šalátoch, sladkosti a podobne. Dajte im stop! Neuchyľujte sa k ospravedlneniam typu „veď sú predsa Vianoce, nech si dajú“. Namiesto ťažkej majonézy im pripravte šalát s jogurtom, sladkosti vymeňte za sušené ovocie a podobne. V prípade, že sa deti prejedia, hrozia im žalúdočné ťažkosti. Určite netreba pripomínať, že tu číha aj reálne riziko zaskočenia rybej kosti v krku. Imunitný systém je pod náporom nezdravých jedál rozhádzaný a môže sa stať, že hneď ako sa dieťa vráti do školy či škôlky ochorie a Vy s ním budete musieť zostať doma. Stavte radšej na polievky a kaše, no a samozrejme vykostené ryby. Medovníky a ľahké vianočné keksíky tiež nemôžu uškodiť.
Viac o detskom stravovaní počas Vianoc nájdete aj na týchto linkoch:

woman.sk/2012/12/­strava-det-po-as-vianoc/
babetko.rodin­ka.sk/vyziva/vy­ziva-deti/ryby/
magazinluna.sk/de­fault.aspx?p=ma­gazinearticle­page&article=142

kuchynka.jpg

Veríme, že čas Vianoc prežijete so svojimi deťmi naozaj rozprávkovo a Vaše ratolesti sa budú tešiť nielen z pekných darčekov, ale i spoločných chvíľ. Na záver Vám ponúkame dve videá, kde psychologička radí, čo deťom pod stromček. Určite by to mali byť praktické hračky, ktoré deti potešia, ale zároveň rozvíjajú aj ich fantáziu a zručnosti. Pre dievčatá to môžu byť aj detské kuchynky, pre chlapcov stavebnica lego a podobne.

Foto: freedigitalpho­tos.net, media.mackovi­ahracky.sk

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama