Každý má svoje hobby. Aj ten, čo tvrdí, že ho nemá. Niekedy sú dobré, inokedy lepšie a niekedy dosť zlé. Napríklad ak po večeroch picháte špendlíky do Voodoo bábik, je polemizujúce či to nazývať koníčkom. Ale ak je tam pravidelnosť a tešíte sa z toho… Nuž. Zlým hobby však môže byť napríklad fajčenie. Áno, máte pravdu, to je skôr zlozvyk. Avšak tiež je tam istá pravidelnosť a radosť z pôžitku. No prejavuje sa tam i závislosť. Čo však nevylučuje, že na hobby nemôže byť človek závislý. Napríklad taký tandemový zoskok. Môžete mať záľubu vo vyhľadávaní adrenalínových športov, ba i samotných tandemových skokov. Nie je vylúčené, že prepadnete až do závislosti, ak ju budete vykonávať veľmi často – povedzme napríklad pravidelne každý deň. No charakteristika hobby asi nebude len o pravidelnosti a záľube, prípadne závislosti. Wikipédia definuje hobby alebo záľubu či koníček ako to, čo ľudia robia radi, čím sa viac-menej systematicky a dlhodobejšie bavia a čím nezarábajú žiadne peniaze.
Obšírna to definícia, pričom do nej spadajú aj kadejaké hlúposti, no v podstate rámcuje aj to, čo má. Zhodnúť sa však môžeme, že napríklad spomínané fajčenie koníčkom nie je. Ale ako takým pomyselným koníčkom by mohlo byť odvykanie si od fajčenia. Ide o nejaký systematický proces, ktorý má cieľ. Vypĺňa čas, peniaze taktiež nezarába, ale šetrí.
Nezastaviteľní
Slovensko zaplavuje nová kampaň Európskej komisie, ktorej myšlienka je zdravý životný štýl bez fajčenia a to pomocou využitia interaktívneho digitálneho nástroja iCoach. iCoach je prezentovaný ako váš návod, ako sa stať ex-fajčiarom.
Kampaň „Exfajčiari sú nezastaviteľní“ chce osloviť zamestnávateľov a zamestnancov, aby sa stali „nezastaviteľnými“.
Od polovice septembra do konca októbra 2012 bude trvať nová iniciatíva Slovenska v rámci mimoriadne úspešnej kampane Európskej komisie zameranej na odvykanie od fajčenia „Exfajčiari sú nezastaviteľní“ (www.exsmokers.eu). V tejto fáze sa iniciatívy chopia slovenskí zamestnávatelia, ktorí sa teraz ľahko môžu stať Nezastaviteľnými v boji za svojich zdravších zamestnancov a ich pracovné prostredie.
Iniciatíva Zamestnávatelia sú nezastaviteľní má za cieľ osloviť najväčších zamestnávateľov na Slovensku, aby sa zapojili a celoeurópsku kampaň Exfajčiari sú nezastaviteľní odprezentovali svojim zamestnancom a dali im príležitosť spoznať účinný a nenásilný program ako skoncovať s fajčením.
Kampaň sa totiž nezameriava na nebezpečenstvá fajčenia, ale skôr na pozitívne prínosy skoncovania s fajčením a poukazuje na inšpiratívne úspechy bývalých fajčiarov. Jej hlavným a osvedčeným nástrojom je inovatívna digitálna platforma iCoach.
Kampaň si čoskoro pripomenie svoje prvé výročie a počas tejto doby sa jej podarilo dosiahnuť značné úspechy – doteraz sa na platformu iCoach zaregistrovalo takmer 250 000 ľudí, čo znamená, že 1 z 500 fajčiarov v Európe aktívne hľadá podporu pri odvykaní od fajčenia prostredníctvom tohto skvelého interaktívneho nástroja. Platforma iCoach funguje tak, že analyzuje fajčiarske návyky svojich používateľov a poskytuje im individuálnu podporu a poradenstvo na každodennej báze. Významným poznatkom získaným od používateľov iCoachu je, že priemernému fajčiarovi chýba potrebná sebaistota na to, aby sa mu podarilo úspešne prestať fajčiť, čo ešte viac potvrdzuje hodnotu inovatívnej a motivačnej kampane Európskej komisie.
*„Sám som pred niekoľkými rokmi prestal fajčiť a tak viem, aké ťažké je skoncovať s týmto zlozvykom. Verím, že vďaka tejto kampani a jej podporným nástrojom skutočne pomôžeme ľuďom zmeniť život k lepšiemu a stanú sa nezastaviteľnými,“ povedal John Dalli, Európsky komisár pre zdravie a spotrebiteľskú politiku, o kampani, ktorá sa snaží inšpirovať 28 miliónov fajčiarov v EÚ, aby prestali fajčiť.*
Fakty
Podľa posledného prieskumu Eurobarometer Špeciál, ktorého výsledky boli zverejnené v máji 2012, viac ako štvrtina EÚ občanov je v práci aspoň „príležitostne“ vystavená tabakovému dymu. Celkovo fajčí 28 % populácie Európskej únie (EÚ). Z hľadiska socioekonomických aspektov fajčia respondenti vo veku 25 – 40 rokov častejšie ako staršie vekové skupiny, vo väčšej miere fajčia manuálne pracujúci robotníci, živnostníci a samostatne zárobkovo činné osoby ako opýtaní v iných kategóriách povolaní.
Traja z piatich fajčiarov sa pritom pokúsili prestať fajčiť. Najviac fajčiarov sa pokúša prestať fajčiť bez externej pomoci. Zdravotné obavy sú najčastejším motívom pre skončenie fajčenia.
„Obavy o vlastné zdravie sú síce v Európskej únii najčastejším motívom pre skončenie s fajčením, Slovensko je však v tomto špecifické. Až 54 % bývalých fajčiarov uvádza, že príčinou ich rozhodnutia sú vysoké ceny tabakových výrobkov,“ priblížil prieskum Róbert Ochaba, vedúci odboru podpory zdravia z Úradu verejného zdravotníctva SR.
Motto exfajčiarov znie, že exfajčiari vyzerajú lepšie, voňajú lepšie, cítia sa lepšie a majú viac peňazí. Logické a jednoduché ako facka, nie? Len tá silná vôľa… No ak prestanete chodiť do obchodu po cigarety, môžete svoje úspory investovať rozumnejšie, lepšie, voňavšie a výhodnejšie. Namiesto škatuľky si môžete sem tam dopriať napríklad pohár kvalitného vína či si urobiť výlet nejakým pekným tátošom, ktorý si môžete prenajať napr. v citycar.sk
iCoach
iCoach je digitálna zdravotná tréningová online platforma, ktorá pomáha záujemcom prestať fajčiť. Digitálny tréning, alebo proces zmeny správania v digitálnom prostredí, je založený na priekopníckom výskume, praktických klinických skúsenostiach a odborných znalostiach psychológov a odborníkov na komunikáciu.
Tento bezplatný model je k dispozícii v 23 úradných jazykoch EÚ a výskum ukazuje, že sa osvedčil. Viac ako 30 % ľudí, ktorí iCoach použili, prestali s fajčením.
iCoach pritom nie je určená len tým, ktorí chcú prestať fajčiť. Jej cieľom je informovať i tých ľudí, ktorí ešte nie sú pripravení zahasiť sovju poslednú cigaretu. Práve v tom spočíva jedinečnosť tejto platformy. Používateľ dostane krátky dotazník, podľa ktorého zistí, v ktorej etape päťfázového procesu odvykania sa nachádza. V dotazníku sa hodnotí správanie používateľa, jeho motivácia a postoj.
Keďže ide o bezplatnú pomoc a je na dosah širokej vrstve verejnosti ide už len o vytrvalosť, cieľavedomosť a chtivosť. Motivovať sa môžete i odmenou. Skúste sa napríklad opantať myšlienkou, že ak prestanete fajčiť, tak si kúpite nové auto alebo notebook, foťák, kameru či projektor z epicom.sk
5 fáz platformy iCoach:
Fáza1 – Neplánujem prestať
Fáza 2 – Mal/-a by som prestať, ale stále váham
Fáza 3 – Čoskoro prestanem fajčiť
Fáza 4 – Práve prestávam
Fáza 5 – Istú dobu už nefajčím
iCoach je dostupný na stránke exsmokers.eu a prevedie používateľa súborom kompletných interaktívnych nástrojov. Zároveň poskytuje aj individuálnu spätnú väzbu, poradenstvo, techniky, ako aj minitesty. iCoach denne odošle používateľovi e-mailové tipy slúžiace ako pripomienka a motivácia. Používateľ si môže do denníka zapisovať i svoj pokrok a na konci každého mesiaca obdrží konzultačnú správu, ktorú iCoach zostaví. Tá ho bude informovať o pokroku, až kým nedosiahne záverečnú fázu.
Prínosy
• Zadarmo – to je bez debaty
• Funguje – viac ako 30 % ľudí, ktorí vstúpili do programu, prestalo fajčiť
• Pre každého – aj pre fajčiarov, ktorí ešte nie sú tak celkom pripravení prestať
• Pre vás – prispôsobí sa vašim potrebám, vášmu času a vašim cieľom
• Priatelia – porozprávajte sa ľuďmi ako vy a získajte podporu od obetavého okolia
Vystavenie tabakovému dymu v práci
Najvyšší podiel respondentov, ktorí uvádzajú, že nie sú nikdy alebo takmer nikdy vystavení v práci tabakovému dymu bol zaznamenaný vo Švédsku (93 %), Veľkej Británii (91 %), Slovinsku (87 %) a Dánsku (87 %).
Naopak, iba 38 % respondentov v Rumunsku a 42 % v Grécku hovorí, že neboli nikdy alebo takmer nikdy na pracovisku vystavení tabakovému dymu.
M. CH.
Zanechať odpoveď