02.06.2011

Planking bola donedávna ešte celkom neznáma vec. Vlastne, ak by sme sa snažili odhaliť vznik tejto zábavky, nemuseli by sme bádať ďaleko do minulosti, lebo vznikla len náhodou pred niekoľkými mesiacmi. Práve Austrália sa pokladá za domovinu plankingu, podivnej zábavy, ktorej podľahli už aj ľudia mimo kontinent našich protinožcov. Ako paródiu klasickej fotografie tváre si planking fotku dokonca mnohí dávajú ako svoju profilovú fotografiu.

Čo je vlastne planking?

Planking vychádza zo slova „doska“. So svojim telom totiž dosku naozaj robíte, nehybne niekde položenú, tvárou k zemi a zmysel tejto zábavy trochu uniká logike. To však nikomu neprekáža. Planking je možno práve v tom zábavný, že je absolútnou banalitou a zábavkou zároveň. Doskovať totiž môžete kdekoľvek, doma na stole, na zemi, na trávniku, či pod vodou. Položiť sa môžete aj na práčku, na detskú postieľku, na skriňu… skrátka kdekoľvek. Len miesto si pred tým overte, vyčistite od psích výkalov a hlavne zbytočne neriskujte. Planking totiž nemá jasné pravidlá a v podstate ani cieľ. Vašou úlohou je sa len odfotografovať alebo zaznamenať na videokameru v plochej polohe na nejakom mieste a túto fotografiu dať na sociálnu sieť. Fantázie sa medze nekladú a tu je práve kameň úrazu.

V originalite je čaro
Kto by si pozrel a komentoval na sociálnej sieti tri stovky fotografii plankingerov, ktorí sa nafotia ležiac na vlastnom zelenom trávniku? Takých tu bolo v prvých týždňoch šialenstva menom „Planking“ dosť. Dnes táto zábava zachádza ďalej. Rôzni ľudia medzi sebou súťažia v originalite a vo fantázií toho, aké miesto si vyberú pre svoju fotografiu plankingu. Mnohí už zachádzajú až k hraniciam ľudských možností a nechajú sa odfotografovať na nebezpečných miestach, nad roklinami, na zábradliach, alebo nad ohňom a podobne.

Planking Australia

Po hranice, ale aj za hranice možností
Azda tými najväčšími šialencami sú tí, ktorí si ľahnú na koľaje a počkajú si na vlak. Žiaľ, to nie je vtip, ale pokus o zaujímavý záber. Práve tieto pokusy inšpirujú ďalších, aby prekonali aj takto šialený pokus. V máji tohto roku svet obletela správa o prvom úmrtí počas plankingu. Mladík z Austrálie snažiaci sa odfotografovať na zábradlí balkóna chcel preliezť na vysunutú železnú konštrukciu. Aj vďaka alkoholu v krvi neudržal rovnováhu a spadol z niekoľko metrovej výšky. Ďalším šialencom bol asi rovnako starý Austrálčan, ktorý mienil prekonať všetkých plankerov naraz. Položil sa na strechu auta a bez istenia sa nechal viezť v celkom slušnej rýchlosti po diaľnici. Len čo začalo vozidlo brzdiť, pochopiteľne, že mladík vyletel hlavou napred a vážne sa zranil s doživotnými následkami. Najnovším zranením sú vybité zuby a poškodená sánka mladíka, ktorý zletel zo záhradného grilu. To len preto, že sa ponáhľal vyliezť a vystrieť sa do 10 sekúnd od spustenia samospúšte. Každá stránka, alebo skupina na Facebooku vyzýva k opatrnosti a bezpečnosti. Predsa len ide o banalitu, pre ktorú sa neoplatí mať na krku basu za poškodzovanie cudzej veci, vniknutie na cudzie pozemky, či nebodaj iný druh škody.

A čo na Slovensku?
Slováci majú, zdá sa, celkom iné starosti ako nejaký planking. Aj u nás nájdeme niekoľko ľudí, čo sa nechajú odfotografovať, ale zatiaľ sa neobjavil žiaden šialený prípad, ani náruživý fanúšik doskovania. Možné ale je, že raz budeme kráčať mestom a narazíme na viacerých po strechách, Na smetných košoch a stožiaroch, ako sa nechávajú fotiť na nových a nových miestach do zbierky.

Zaujímavé odkazy:
Facebook Skupina, ktorá je azda najlepším zdrojom na nové a nové planking počiny planking sveta zábavy: http://www.facebook.com/…452668649160
Slovenské stránky vysvetľujúce Planking, rovnako ako informujúce o šialenstvách na tejto scéne: http://plankingsite.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 3


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Matúš Matula 02.06.2011 16:08
Matúš Matula

Boze, to je blbost :D Niektore zabery mi pripominaju este casy, ked som hraval CounterStrike a sekli sa panacikovia vo vzduchu :))

Prihlásenie
 
 
Reklama