23.02.2021
(Platená inzercia)

Šetri, šetrime, šetrite. Všade samé šetrenie. Aj keď sa tým možno veľmi nezaoberáte, odvšadiaľ na vás číha. Povedzte si ale úprimne, že niekedy je to príjemné. Keď sa vám podarí niečo ušetriť, poteší to. Matematika však nepustí. Príjmy musia prevyšovať výdavky. Ak to tak nie je, treba sa zamyslieť, na čom sa dá ušetriť. Niektoré výdaje by sa možno dali priškrtiť. V škole ste sa síce šetriť neučili, ale naučí vás to sám život. Základným pilierom hospodárenia vždy budú vaše financie.

Na čom sa dá ušetriť v domácnosti?

V domácnosti je veľa oblastí, kde sa dá šetriť. Od energií až po jedlo. Nemusíte ani veľa strádať. Keď dodržíte pár pravidiel, určite sa to oplatí. Šetriť sa dá skoro všade:

● nenechávajte zapojené nabíjačky v zásuvkách
● pokúste sa nerobiť dlhy
● neplytvajte jedlom, nakupujte len toľko, koľko miniete
● vyhadzujte len neopraviteľné veci
● obmedzte stravovanie v reštauračných zariadeniach
● dovolenky si plánujte s predstihom
● staré spotrebiče nahraďte novými
● kvalitné oblečenie kupujte v second handoch
● zapisujte si svoje výdavky.

Aj šetriť vodou sa oplatí

Ak nemáte umývačku, neumývajte riad pod tečúcou vodou. Pri varení používajte primerané množstvo vody. Ani pri umývaní zubov nenechávajte vodu tiecť. Možno neuveríte, ale ročne ušetríte na týchto úkonoch aj 70 eur.

Kvapkajúce kohútiky sú nielen nepríjemné, ale ročne toho veľa nakvapkajú. A eurá naopak rozkotúľajú. Namiesto kúpania sa sprchujte. Okrem vody ušetríte aj čas. Nekupujte balenú vodu, taká tečie aj doma z vodovodu. Zaobstarajte si aj úsporné splachovanie.

Do obchodu len s nákupným zoznamom

Vyhadzovanie prebytkov jedla sa stalo národným športom. Veľakrát sa v košíku ocitnú aj zbytočnosti, ktoré nepotrebujete. Pred nakupovaním si spravte nákupný zoznam. Snažte sa ho dodržiavať. Vyhnite sa polotovarom. Okrem toho, že sú nezdravé, sú aj drahšie.
Zaujímavé bývajú aj množstevné zľavy. Sledujte akcie a zľavové katalógy, napríklad Tesco leták, v ktorom sa okrem jedla oplatí aj drogériový tovar. Za výbornú cenu nájdete aviváže, pracie kapsuly a iné. Keď už ste v obchode, nekupujte tovar, ktorý je vo vašej výške očí. Je to marketingový ťah. Skúste sa pozrieť aj na spodné police, pretože väčšinou tam nájdete tovar rovnakej kvality a za oveľa nižšiu cenu. V Tescu takto nájdete často produkty ich vlastnej značky za priateľskejšie ceny než značkové produkty a kvalita produktov je rovnaká.

Vlastná jachta či dovolenka pod stanom?

Každý si chce trošku užiť, nielen pracovať. Ak sú však vaše koníčky finančne náročné, treba sa nad nimi zamyslieť. Nemusíte mať v stajni čistokrvného araba, prípadne loviť lososy z vlastnej jachty. Keď s tým problém nemáte, je to v poriadku. Ak sa však kvôli koníčkom zadlžujete, vtedy ich treba utiahnuť.

Neviete si predstaviť leto bez dovolenky? Ani nemusíte. Vyberajte si ju vo first momentoch alebo si dovolenku plánujte bez cestovnej kancelárie. Vtedy vás vyjde určite lacnejšie. V dnešnej dobe si môžete vyskladať dovolenku snov aj na vlastnú päsť.

Nakupujte použité veci a speňažte veci, ktoré nepoužívate

Mnohí ľudia žijú veľkým konzumom. Vyjde nový telefón a hneď ho chcú mať. Svoj, akože starý, ktorý vyšiel pred rokom, predajú za tretinovú cenu. A to môžete využiť práve vy. Takto dokážete získať prakticky nové veci za babku.

Aj v obchodoch so „second hand“ oblečením nájdete skvelé kúsky. Chce to len trošku času. Ak vám takéto oblečenie nevadí, môžete byť hviezdou za pár eur. Veci, ktoré nepoužívate, ponúkajte zas vy. Nezapĺňajte si domácnosť haraburdami, ale radšej ich speňažte. Pár klikov na internet a vaša vec sa objaví medzi inzerátmi. Ak predávate za správnu cenu, o chvíľu sa jej zbavíte.

Zhrnutie

Niektoré tipy možno poznáte alebo už praktizujete. Iné môžete vyskúšať. Keď si vyberiete, ušetríte pekné peniažky. Tie potom použijete na svoje koníčky či na dovolenku. Skúste sa viac zaujímať o svoje výdavky. Vtedy zistite, na čom môžete ušetriť. Prieskumy ukazujú, že práve jedlom plytváme najviac. Keď sa k tomu pridajú energie a voda, stále budete mať prievan v peňaženke. Za vyskúšanie pár tipov nič nedáte. No nezabúdajte, že počas šetrenia treba aj žiť.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama