Elektronické cigarety zažívajú v dnešnej dobe veľký boom už aj v našich končinách. Takúto cigaretu si dnes môžete kúpiť už aj ľahko v kamenných obchodoch či trafikách v nákupných centrách a nielen cez internet ako tomu bolo ešte napríklad pred rokom. Revolučná metóda fajčenia je propagovaná ako zdravšia, výhodnejšia, efektívnejšia. Odborníci však čoraz väčšmi tvrdia, že je tomu práve naopak. dá sa dopátrať pravdy? Aké výhody a nevýhody má elektronická cigareta?
Na začiatku chceme ešte uviesť, že fajčenie všeobecne škodí zdraviu a týmto článkom nenahovárame ani pozitívne nevykresľujeme tento zlozvyk.
Čo vlastne elektronická cigareta je?
Elektronická cigareta slúži ako inhalátor nikotínu. Vyzerá a používa sa rovnako ako klasická cigareta. Až na to, že namiesto pripálenia si tú elektronickú len zapnete. Elektronická cigareta disponuje tekutým nikotínom. Táto kvapalina = e-liqiud, sa nachádza v náustku, z ktorého sa ťahá horúca para. Následne tak fajčiar vdychuje kvapalinu premenenú na paru v miere, akú uzná za vhodnú nakoľko „životnosť“, resp. množstvo inhalovania od bežnej cigarety závisí od minutia náplne. Toto elektronické zariadenie premieňa tekutý nikotín na voňavú alebo bez zápachovú nikotínovú hmlu, ktorá vyzerá ako dym z obyčajnej cigarety. V e-cigarete nedochádza k spaľovaniu, ale len k odparovaniu náplne. Fajčiar teda nefajčí dym so škodlivinami ale iba horúcu paru, ktorá podľa odborníkov neobsahuje približne 3 000 škodlivín, ako je to pri klasickej cigarete. Koncentráciu nikotínu, tabakovú alebo ochutenú, si užívateľ taktiež volí sám podľa svojej chuti.
Elektronická cigareta sa skladá z viacerých častí: atomizér, batéria a cartridge v ktorom je náplň alebo e-liquid s nikotínom. Náplň elektorickej cigarety sa zvyčajne skladá z propylenglykolu alebo Glycerolu, prípadne obidvoch. Obsahuje aromatické látky, pričom zvyčajne ide potravinárske arómy. Tieto náplne môžu mať i spomínané voliteľné množstvo nikotínu.
Pred tým než začneme uvádzať a analyzovať jednotlivé výhody a nevýhody, ktoré uvádzajú samotní fajčiari či predajcovia elektronických a bežných cigariet , je dôležité spomenúť, že každý jednotlivec háji vlastné záujmy. Či už ide o zisk, popularitu, alebo iné záujmy. Konfrontácie medzi korporáciami vyrábajúcimi e-cigarety a zdravotníctvom sú časté a ťažko posúdiť, kto má pravdu, nakoľko každý svoje tvrdenia podkladá faktami či štatistikami.
Výhody
Medzi základné výhody elektronických cigariet sa uvádzajú:
• neobťažujete okolie, nakoľko dym je bez zápachu alebo s arómou
• môžete fajčiť takmer kdekoľvek
• nezapácha vám z úst
• nesmrdí vám oblečenie či vlasy
• nežltnú a nesmrdia vám prsty
• nič si nespálite
• žiaden popol
• ide o lacnejšiu formu fajčenia (po vrátení sa pôvodnej vyššej investície)
Ďalej sa uvádza, že hlavnou výhodou je, že ide o zdravšie fajčenie, nakoľko neobsahuje toľko škodlivín ako klasická cigareta. Pri fajčení bežných cigariet totiž vznikajú spaľovaním tabaku rozličné škodlivé plyny, ktoré poškodzujú najmä pľúca. Práve tieto plyny sú pre organizmus nebezpečnejšie ako samotný nikotín. A práve preto by logicky škodlivé plyny v elektronickej cigarete vznikať nemali, keďže sa jej fajčením nespaľuje žiaden obal, a tým by sa do nášho tela mal dostávať iba nikotín. No odborníci tvrdia, že v náplni elektronickej cigarety sa okrem nikotínu nachádzajú aj ďalšie látky, ktoré sa pri fajčení uvoľňujú ako aerosól. Vedci však doteraz ešte presne nezistili, aké konkrétne látky sa v tejto zmesi nachádzajú, a preto nemožno presne určiť, akým spôsobom vplýva elektronická cigareta na naše zdravie, uvádza webový portál men.sk.
Za dôležitú výhodu možno považovať aj fakt, že elektronická cigareta je vhodná pre tých, ktorí chcú s fajčením skoncovať. Je totiž dobrou pomôckou na postupné odvykanie si od fajčenia využitím regulovania si dávky nikotínu.
Nevýhody
Ako hlavná nevýhoda sa uvádza veľká prvotná investícia. A ďalej už spomínané argumenty jej škodlivosti.
Kde a za koľko sa dá e-cigareta zohnať?
Treba si uvedomiť, že lacno ponúkané e-cigarety napr. za 20 eur ani zďaleka nevideli potrebné vedecké testy a nemajú tým pádom žiaden certifikát. Počiatočná investícia je vcelku vysoká, okolo 70 – 150eur, ale uvádza sa, že fajčiarovi, ktorý denne spotrebuje 20 cigariet sa táto investícia vráti do 3 týždňov. Cenové ponuky elektronických cigariet ako aj náplní a ostatného príslušenstva si možno prezrieť napríklad na einhalatory.sk Zakúpenie e-cigarety cez internet sa považuje vo všeobecnosti za spoľahlivejšiu formu ako nákup v slovenských trafikách, kde sa môžu na trh dostať nekvalitné a necertifikované výrobky. Nie je to však samozrejme pravidlo.
M. CH.
Zanechať odpoveď