Ak v blízkej budúcnosti plánujete rozšíriť svoje jazykové schopnosti naučením sa niektorého zo svetových jazykov, tento článok vám určite pomôže rozhodnúť sa, či sa vám to oplatí alebo nie.
Angličtina
Hádam najrozšírenejšia reč. Dohovoríte sa s ňou skoro všade a je jednoduchá na naučenie. Výslovnosť sa viac-menej opakuje, slovosled je podobný, jediným problémom je učenie sa tej kopy slovíčok naspamäť.
Nemčina
S týmto jazykom je to zložitejšie. Všade sa dávajú rôzne členy, zložitosť výslovnosti a slovosledu sa približne rovná angličtine. Problémom je slovná zásoba, ktorá sa veľmi ťažko učí. Využiteľnosť jazyka nie je až taká vysoká, v zásade vám pomôže iba v Rakúsku a Nemecku.
Francúžština
Hoci tento jazyk vyzerá na prvý pohľad skvele, zložito sa učí. Výslovnosť má mnoho pravidiel, skoro všetko znie inak, ako sa píše. Gramatika je tiež pomerne ťažká. Dohovoriť sa s FRJ dá okrem Francúzska aj v početných afrických kolóniach, ale ak nemáte k jazyku nejaký zvláštny citový vzťah, neodporúčam sa ho učiť, lebo to určite zaberie kopu času.
Španielčina
Tento jazyk sa jednoduchosťou prirovnáva k angličtine. Výslovnosť má skutočne len pár pravidiel, ktoré keď sa na začiatku naučíte, tak je ústny prejav vybavený. Gramatika je stredne zložitá, no dá sa pochopiť. Týmto jazykom hovorí vyše 300 miliónov ľudí po celom svete, no v Európe sa nim môžte dohovoriť prakticky len v Španielsku. Zložitým je azda len rozprávanie s rodenými španielmi, keďže hovoria strašne rýchlo.
Ruština
Tento jazyk sa mnoho ľudi učilo ešte za čias komunizmu, takže základy okrem tých najmladších má skoro každý. Výslovnosť sa dá nacvičiť časom, slovná zásoba je pomerne podobná a gramatika tiež. Je to možno jazyk budúcnosti a tak sa oplatí venovať mu čas. Až na azbuku (ktorú však človek zvládne po troche cviku) tam nie je žiaden väčší problém.
Zanechať odpoveď