19.07.2010

Asi najznámejšia a najrozšírenejšia akváriová rybka nielen v našich končinách. Niet divu, pretože sú nenáročné, vytrvalé a mierumilovné. Azda každý akvarista v svojich začiatkoch choval tieto rybky. Vedia prepáčiť malé prešľapy akvaristov a ich množenie nie je žiadnou vedou. Taktiež existujú nádherné vyšľachtené formy a vďaka tomuto všetkému si právom vybojovali miesto v srdciach mnohých akvaristov.

samček

samček

Poecilia reticulata je latinský názov gupky dúhovej. Slovenský názov je pávie očko. Gupka dúhová je nesprávný názov, ale je najviac zaužívaný a mnoho akvaristov ich pozná najme pod týmto pomenovaním. Pochádzajú z Južnej Ameriky, Strednej Ameriky a ostrovov Trinidad a Barbados. Ideálna teplota akvária je 22–24 °C , no zvládnu aj rozmedzie 20–28 °C a pH 7–8. Samci dorastajú do veľkosti 3–4 cm , čiže by sme ich nemali chovať s väčšími rybkami, ktoré by si z nich mohli spraviť večeru. Samice sú podstatne väčšie ako samci, majú aj nenapadanejšie sfarbenie a ani krásou plutiev sa nemôžu porovnávať so samcami. Sú to nenáročné všežravce a na druh potravy si nepotrpia. Jedalníček im môžeme spestriť najemno pokrájanými kuracími prsiami, syrom alebo hráškom.

Gupky su pekné rybky, vhodné pre začiatočníkov. Aj ja som s nimi začínal a mám na ne pekné spomienky. Neraz ma prekvapilo malé potomstvo, ktoré sa v akváriu vyskytlo náhodou a aj vďaka tomu si ma akvaristika získala.

samička

samička

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

BABU (Neregistrovaný užívateľ) 14.11.2013 11:04
BABU

AKO SI PORADIM S OBKUSANYM CHVOSTOM MOJEJ GUPKY

gabor 14.10.2010 18:14
gabor

wow

Prihlásenie
 
 
Reklama