24.05.2011

Medzi moderné trendy v akvaristike patria dlhšiu dobu mini a nano akvária. Sú doslova módnym doplnkom domácností. Svojou eleganciou, precíznymi detailmi a krásou spríjemňujú prostredie, v ktorom žijeme.

akvarium1

Ako na to?

Je mylné domnievať sa, že čím menšie akvárium, tým menej starostí. Práve naopak. Mini akváriá sú určené pre skúsených akvaristov. Dôvodov je viacero. Z fyzikálneho hľadiska je zrejmé, že voda v akváriu s malým objemom je náchylnejšia na zmeny teploty . V lete dochádza k jej prehrievaniu a v chladných mesiacoch (napr. pri dlhšom vetraní) sa môže ochladiť natoľko, že dôjde k úhynu rybiek a živočíchov v ňom chovaných. Zničujúce následky môžu nastať aj pri podaní väčšieho množstva potravy. Preto je nevyhnuté, ak sa rozhodneme pre takéto akvárium nielen, aby sme boli zruční, ale musíme mať dostatočné vedomosti z akvaristiky. Mnohí sa pýtajú, či je stiesnené prostredie vhodné pre chov rybiek. Odpoveď na túto otázku musíme hľadať práve v tom, či máme dostatok skúseností s chovom rybičiek v obyčajných akváriách. Každý skúsenejší chovateľ totiž vie, ako sa tie – ktoré rybičky správajú, koľko krmiva potrebujú, ako sú náchylné na zmeny teploty vody a podobne. Ak toto všetko vieme, mini akvárium nebude pre nás problém. Ak však komponenty v sklenej nádrži dáme dohromady náhodne a o chov sa postaráme okrajovo, budú obyvatelia nášho mini akvária odsúdení na krátky a nepríjemný život.

mini aqua

Tipy, triky a rady pre chov

Mini akváriá vyžadujú častú údržbu. Nemali by byť kúpené a vytvorené s predstavou, že vydržia dlhú dobu bez nášho zásahu. Vtedy totiž nastanú rýchlo problémy a sú nezriedka fatálne. K zmenám v teplote a chemickom zložení vody môže totiž dôjsť v priebehu niekoľkých hodín. Preto je hlavnou povinnosťou dbať na to, aby vodné prostredie v maximálnej miere vyhovovalo chovu. Dôraz kladieme hlavne na počiatočnú fázu chovu. Už pri prvom vypustení rybičiek do tak malého množstva vody môže dôjsť k nárastu hodnoty toxínov vo vode. Je potrebné zaobstarať si testovaciu súpravu na vodu a denne sledovať akékoľvek zmeny – či už v správaní rybiek, ale aj v sfarbení vody, jej teplote a podobne. Najčastejšie rozmery mini a nano akvárií sa pohybujú okolo 30×30×30 cm – no samozrejme môžu byť aj menšie, či väčšie (objem 15 až 60 l vody). Najideálnejším spôsobom sa javí kúpa mini akvária vo forme skladačky. No napriek tomu mnohí z nás chcú mať doma niečo jedinečné. Niečo, čo nemá nik. Pre tých, ktorí si ho chcú vytvoriť „na svoj obraz“ , pár rád, ako na to. V súvislosti s malým priestorom nádrže si musíme v prvom rade uvedomiť, že napriek umiestneniu dekoračných a okrasných prvkov, zelene, čistiacich a filtračných technológií musíme rybkám nechať dostatočné miesto pre pohyb. Úsporu miesta riešime napríklad vonkajším závesným filtrom. Čo sa týka ohrevu, ani ten nemusí byť vždy umiestnený vnútri akvária. S trochou zručnosti ho môžeme nainštalovať do vonkajšieho filtra. Dobrou voľbou je aj umiestnenie ohrievacieho kábla na dno akvária. Veľkú pozornosť venujeme aj správnemu osvetleniu. Ďalšie tipy a rady nájdete TU

Mini akváriá, ako uzavreté systémy

Ak sme sa rozhodli využiť ponuku zakúpenia kompletu mini akvária v obchode, nechajme si poradiť od skúsených predavačov. Ceny mini akvárií sú rôzne – od 20€ až po 600€ za luxusné.Skladačka štandardne obsahuje nádrž, kryt, filter, ohrievač, osvetlenie, prostriedky na založenie a údržbu akvária, a štartovacie krmivá. Na Slovensku sa dajú kúpiť nielen v kamenných obchodoch, ale aj cez internet:

Aquariumparadise
Shopakva
Akvaprodukt

Jednou z lacnejších možností je objednať si ich cez internet podľa možnosti na stránkach ponúkajúcich „free shipping“ (poštovné zdarma). Najviac takýchto stránok nájdeme v Číne (napríklad www.dealextreme.com) Vtedy nás akvárium vyjde lacnejšie. Ukážky čínskych miniakvárií nájdete TU

Mini aqua2

Ani tu sa však nemôžeme spoliehať, že akvárium – skladačka je bezúdržbová. Hoci na pribalenom návode od výrobcu sa dozvieme, že takýto uzavretý systém obsahuje všetko potrebné pre chov mini rybiek a pre nás je jedinou starosťou raz, alebo dvakrát denne naplniť zásobník na kŕmenie krmivom. Je to zavádzajúce tvrdenie. Argument, že naše rybky sa budú mať vďaka technologickým vymoženostiam, ako v bavlnke a vďaka samoregulácií prostredia budú žiť lepšie, ako v prírode, kde si živiny musia zaobstarať samy nie je pravdivý. Pretože v prírode nežijú ryby v pár litroch vody, ale v dobre vyvinutých ekosystémoch., kde je zásobovanie vody masívne a neustále aktualizované dažďom a pohybujúcimi sa vodnými prúdmi. Jedlo tu nie je obmedzené jednou, dvoma rastlinami s niekoľkými vločkami potravín dvakrát denne. Z toho vyplýva, že náš domáci uzavretý systém by sa mal čo najviac priblížiť prírodnému ekosystému. Je to možné, ak nebudeme naše akvárium zanedbávať.

Čo môžeme chovať v mini akváriu?

Samozrejme mini rybičky : dánie, razborky, drobné gavúrniky, živorodku endlerovu a podobne. Ale aj krevetky, malé pancierniky (pygmaeus) aj drobné slimáky. Vo všeobecnosti platí, že by sme mali vyberať druhy tolerantné k zmenám teploty vody, odolné a vytrvalé a hlavne farebne jasné. Iba tak bude naše miniakvárium vynikať svojou jedinečnosťou.

rybky

Ak sa k vytvoreniu mini akvária postavíme s rozumom a zodpovedne, stane sa ozdobou nášho príbytku

Na záver inštruktážne video, ako zložiť akvárium – skladačku:

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 4


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Jenny (Neregistrovaný užívateľ) 23.09.2019 15:00
Jenny

Veľká vďaka autorovi za poučný, objektívny, a najmä nekomerčný článok.

Hopo (Neregistrovaný užívateľ) 02.10.2017 18:52
Hopo
mazac napísal:

dobry den, ake su tie farebne rybky na obrazku ? su vhodne do nano-akvaria ? neviem ich nikde najst :) dakujem

To sú Dánia ale takéto sú na Slovensku zakázané

Ivan Nôta 22.12.2011 11:40
Ivan Nôta

Obrázok je iba ilustračný - sú to však rybky z mini akvária. No ich názov nepoznám

mazac (Neregistrovaný užívateľ) 20.12.2011 21:35
mazac

dobry den, ake su tie farebne rybky na obrazku ? su vhodne do nano-akvaria ? neviem ich nikde najst :) dakujem

Prihlásenie
 
 
Reklama