Medzi moderné trendy v akvaristike patria dlhšiu dobu mini a nano akvária. Sú doslova módnym doplnkom domácností. Svojou eleganciou, precíznymi detailmi a krásou spríjemňujú prostredie, v ktorom žijeme.
Ako na to?
Je mylné domnievať sa, že čím menšie akvárium, tým menej starostí. Práve naopak. Mini akváriá sú určené pre skúsených akvaristov. Dôvodov je viacero. Z fyzikálneho hľadiska je zrejmé, že voda v akváriu s malým objemom je náchylnejšia na zmeny teploty . V lete dochádza k jej prehrievaniu a v chladných mesiacoch (napr. pri dlhšom vetraní) sa môže ochladiť natoľko, že dôjde k úhynu rybiek a živočíchov v ňom chovaných. Zničujúce následky môžu nastať aj pri podaní väčšieho množstva potravy. Preto je nevyhnuté, ak sa rozhodneme pre takéto akvárium nielen, aby sme boli zruční, ale musíme mať dostatočné vedomosti z akvaristiky. Mnohí sa pýtajú, či je stiesnené prostredie vhodné pre chov rybiek. Odpoveď na túto otázku musíme hľadať práve v tom, či máme dostatok skúseností s chovom rybičiek v obyčajných akváriách. Každý skúsenejší chovateľ totiž vie, ako sa tie – ktoré rybičky správajú, koľko krmiva potrebujú, ako sú náchylné na zmeny teploty vody a podobne. Ak toto všetko vieme, mini akvárium nebude pre nás problém. Ak však komponenty v sklenej nádrži dáme dohromady náhodne a o chov sa postaráme okrajovo, budú obyvatelia nášho mini akvária odsúdení na krátky a nepríjemný život.
Tipy, triky a rady pre chov
Mini akváriá vyžadujú častú údržbu. Nemali by byť kúpené a vytvorené s predstavou, že vydržia dlhú dobu bez nášho zásahu. Vtedy totiž nastanú rýchlo problémy a sú nezriedka fatálne. K zmenám v teplote a chemickom zložení vody môže totiž dôjsť v priebehu niekoľkých hodín. Preto je hlavnou povinnosťou dbať na to, aby vodné prostredie v maximálnej miere vyhovovalo chovu. Dôraz kladieme hlavne na počiatočnú fázu chovu. Už pri prvom vypustení rybičiek do tak malého množstva vody môže dôjsť k nárastu hodnoty toxínov vo vode. Je potrebné zaobstarať si testovaciu súpravu na vodu a denne sledovať akékoľvek zmeny – či už v správaní rybiek, ale aj v sfarbení vody, jej teplote a podobne. Najčastejšie rozmery mini a nano akvárií sa pohybujú okolo 30 x 30 x 30 cm – no samozrejme môžu byť aj menšie, či väčšie (objem 15 až 60 l vody). Najideálnejším spôsobom sa javí kúpa mini akvária vo forme skladačky. No napriek tomu mnohí z nás chcú mať doma niečo jedinečné. Niečo, čo nemá nik. Pre tých, ktorí si ho chcú vytvoriť „na svoj obraz“ , pár rád, ako na to. V súvislosti s malým priestorom nádrže si musíme v prvom rade uvedomiť, že napriek umiestneniu dekoračných a okrasných prvkov, zelene, čistiacich a filtračných technológií musíme rybkám nechať dostatočné miesto pre pohyb. Úsporu miesta riešime napríklad vonkajším závesným filtrom. Čo sa týka ohrevu, ani ten nemusí byť vždy umiestnený vnútri akvária. S trochou zručnosti ho môžeme nainštalovať do vonkajšieho filtra. Dobrou voľbou je aj umiestnenie ohrievacieho kábla na dno akvária. Veľkú pozornosť venujeme aj správnemu osvetleniu. Ďalšie tipy a rady nájdete TU
Mini akváriá, ako uzavreté systémy
Ak sme sa rozhodli využiť ponuku zakúpenia kompletu mini akvária v obchode, nechajme si poradiť od skúsených predavačov. Ceny mini akvárií sú rôzne – od 20€ až po 600€ za luxusné.Skladačka štandardne obsahuje nádrž, kryt, filter, ohrievač, osvetlenie, prostriedky na založenie a údržbu akvária, a štartovacie krmivá. Na Slovensku sa dajú kúpiť nielen v kamenných obchodoch, ale aj cez internet:
Aquariumparadise
Shopakva
Akvaprodukt
Jednou z lacnejších možností je objednať si ich cez internet podľa možnosti na stránkach ponúkajúcich „free shipping“ (poštovné zdarma). Najviac takýchto stránok nájdeme v Číne (napríklad www.dealextreme.com) Vtedy nás akvárium vyjde lacnejšie. Ukážky čínskych miniakvárií nájdete TU
Ani tu sa však nemôžeme spoliehať, že akvárium – skladačka je bezúdržbová. Hoci na pribalenom návode od výrobcu sa dozvieme, že takýto uzavretý systém obsahuje všetko potrebné pre chov mini rybiek a pre nás je jedinou starosťou raz, alebo dvakrát denne naplniť zásobník na kŕmenie krmivom. Je to zavádzajúce tvrdenie. Argument, že naše rybky sa budú mať vďaka technologickým vymoženostiam, ako v bavlnke a vďaka samoregulácií prostredia budú žiť lepšie, ako v prírode, kde si živiny musia zaobstarať samy nie je pravdivý. Pretože v prírode nežijú ryby v pár litroch vody, ale v dobre vyvinutých ekosystémoch., kde je zásobovanie vody masívne a neustále aktualizované dažďom a pohybujúcimi sa vodnými prúdmi. Jedlo tu nie je obmedzené jednou, dvoma rastlinami s niekoľkými vločkami potravín dvakrát denne. Z toho vyplýva, že náš domáci uzavretý systém by sa mal čo najviac priblížiť prírodnému ekosystému. Je to možné, ak nebudeme naše akvárium zanedbávať.
Čo môžeme chovať v mini akváriu?
Samozrejme mini rybičky : dánie, razborky, drobné gavúrniky, živorodku endlerovu a podobne. Ale aj krevetky, malé pancierniky (pygmaeus) aj drobné slimáky. Vo všeobecnosti platí, že by sme mali vyberať druhy tolerantné k zmenám teploty vody, odolné a vytrvalé a hlavne farebne jasné. Iba tak bude naše miniakvárium vynikať svojou jedinečnosťou.
Ak sa k vytvoreniu mini akvária postavíme s rozumom a zodpovedne, stane sa ozdobou nášho príbytku
Na záver inštruktážne video, ako zložiť akvárium – skladačku:
[* youtube:TLaPLMxhGMc *]